OiFP. Wirtuozi i mistrzowie. Zagrają Roman Lasocki, Małgorzata Wasiucionek i orkiestra OiFP. Zadyryguje Mirosław Jacek Błaszczyk

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Udostępnij:
Wirtuozerskie utwory Grażyny Bacewicz oraz Henryka Wieniawskiego w interpretacji znakomitych polskich skrzypków: Romana Lasockiego i Małgorzaty Wasiucionek oraz I Symfonię C-dur op. 21 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka usłyszymy na piątkowym koncercie symfonicznym z udziałem publiczności.

W 1965 r. Grażyna Bacewicz skomponowała ostatni VII Koncert skrzypcowy. Dzieło nasycone niekonwencjonalnymi brzmieniami natychmiast przenosi słuchacza w świat doświadczeń sonorystycznych, tak chętnie stosowanych przez polskich kompozytorów w latach 60-tych XX wieku. Awangardowe potraktowanie instrumentarium, formy, a także z rozmachem rozpisana partia skrzypiec sprawiają, że VII Koncertu słucha się z zapartym tchem.

Henryk Wieniawski, skrzypek – fenomenalny wirtuoz, a także kompozytor, na stałe zapisał się w historii światowej muzyki. Jego „Fantazja faustowska”, będąca wariacyjnym opracowaniem motywów zaczerpniętych z opery „Faust” Charlesa Gounoda, jest do dzisiaj utworem często goszczącym w programach symfonicznych. Romantyczny liryzm i piękna orkiestracja pozostawiają niezatarte wrażenia.

I Symfonia Ludviga van Beethovena pochodzi z młodzieńczego okresu kompozytora. Dzisiaj trudno jest uwierzyć, iż słuchacze prawykonania dzieła w kwietniu 1800 r. zarzucali twórcy „nieskładane wybuchy” i zbytnią „zarozumiałość” dzieła. Chociaż widoczne są jeszcze wpływy W. A. Mozarta i J. Haydna, I Symfonia wybiega poza czas jej współczesny, zapowiada ewolucję talentu kompozytora, który stworzy dzieła takie jak V czy IX Symfonia.

KONCERT SYMFONICZNY

19 II 2021
Sala koncertowa, ul. Podleśna 2, godz.19

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Roman Lasocki – skrzypce

Małgorzata Wasiucionek – skrzypce

GRAŻYNA BACEWICZ (1909-1969) – VII Koncert skrzypcowy

 • Tempo mutabile
 • Largo
 • Allegro

HENRYK WIENIAWSKI (1835-1880) – Fantaisie brillante op. 20 na motywach z opery „Faust" Ch. Gounoda

 • Allegro moderato
 • Andante ma non troppo
 • Allegro agitato non troppo
 • Andante. Andante non troppo
 • Tempo di Valse. Allegro non troppo

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827) – I Symfonia C-dur op. 21

 • Adagio molto – Allegro con brio
 • Andante cantabile con moto
 • Menuetto: Allegro molto e vivace
 • Adagio – Allegro molto e vivace


MIROSŁAW JACEK BŁASZCZYK

Dyrygent honorowy Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, od 2017 r. kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W 2020 r. otrzymał najwyższe wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – złoty medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis".

W okresie 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali „Warszawska Jesień” i „Śląskie Dni Muzyki Współczesnej”. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). W latach 1998-2013 dyrektor artystyczny, od 2013 r. dyrektor Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego w Katowicach. Od 1999 r. dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 2017 r. szef artystyczny Polskiej Orkiestry „Sinfonia Iuventus”. W latach 1999-2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 r. jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, pełnił je także w 2013 r.; w III i IV toruńskim konkursie (2013, 2016) był także jurorem. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Koncertuje na wszystkich estradach w kraju (z Filharmonią Narodową na czele) i za granicą (m.in. Austria, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Tunezja, i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. „Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj” (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi w Polsce wykonawcami IV Symfonii „Tansman. Epizody” H.M. Góreckiego. Wykonanie to wydano na CD w 2016 r. jako drugie na świecie. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią „Kopernikowską” H.M. Góreckiego pod jego batutą. Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 r. prezydent RP B. Komorowski nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

ROMAN LASOCKI

Jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich swego pokolenia, wybitny pedagog. Studia z wyróżnieniem ukończył w PWSM w Łodzi w klasie profesora Franciszka Jamrego, a jego mistrzami byli: André Gertler, Henryk Szeryng, Tadeusz Wroński, Stanisław Lewandowski.

Występował na najważniejszych estradach koncertowych świata, m.in. w paryskiej Salle Gaveau, wiedeńskiej Bösendorfer-Saal, nowojorskiej Carnegie Hall oraz w innych centrach koncertowych Europy, Azji, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Uczestniczył w renomowanych światowych festiwalach muzycznych, m.in. w Festival Estival de Paris czy „Warszawskiej Jesieni”.

Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują koncerty i nagrania dokonane z Filharmonią Śląską oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod dyrekcją Karola Stryi, Antoniego Wita, Mirosława Jacka Błaszczyka i Jerzego Swobody, a także recitale, w których partnerowali mu m.in. Kiejstut Bacewicz, Józef Stompel, Urszula Bożek-Musialska, Tadeusz Chmielewski.

Nagrał ponad dwadzieścia płyt dla wytwórni polskich, niemieckich, angielskich, francuskich i japońskich, a wśród nich m.in.: Partita W. Lutosławskiego, I Koncert skrzypcowy a-moll op. 77 D. Szostakowicza i Koncerty skrzypcowe G. Bacewicz, a także II Koncert skrzypcowy K. Szymanowskiego. Lasocki nagrywał także dla Polskiego Radia oraz dla radiofonii niemieckiej, francuskiej, włoskiej, szwedzkiej, węgierskiej, belgijskiej, holenderskiej, hiszpańskiej, czeskiej i koreańskiej oraz dla rozgłośni amerykańskich i kanadyjskich. Jego wieloletnia współpraca z Telewizją Polską zaowocowała sześcioma cyklami muzycznymi (m.in. Fantazja na smyczki, Mistrzowie wiolinistyki, Historie smyczkiem pisane, Roman Lasocki przedstawia), w ramach których zrealizował przeszło 250 odcinków programów, których gośćmi byli najwybitniejsi polscy skrzypkowie, altowioliści i wiolonczeliści.

Jest profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2002-2004 wykładał jako visiting professor na Uniwersytecie Keimyung w Daegu (Korea Płd.) zaś w latach 1996-2000 prowadził kursy mistrzowskie w Seulu.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne Roman Lasocki został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Radia, nagrodą „Złoty Ekran”, pięciokrotnie Nagrodą Ministra Kultury, medalem Gloria Artis, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Uhonorowany został nagrodami miast Zielona Góra i Lublin oraz otrzymał honorowe obywatelstwo Jeleniej Góry.

W latach 2012-13 pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, zaś od roku 2004 r. jest wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W 2013 r. został uhonorowany tytułem honorowego profesora Akademii Smyczkowej w Hamburgu.

MAŁGORZATA WASIUCIONEK

Znakomita polska skrzypaczka, członkini zespołu Messages Quartet, pedagog. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Romana Lasockiego. Studiowała również w Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Pierre’a Amoyala. W 2017 r. otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych, a rok później została adiunktem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Prowadzi klasę skrzypiec w POSM II stopnia im. K. Szymanowskiego w Katowicach, jest wykładowcą Małopolskiej Akademii Talentów. Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i na świecie. Dużą częścią jej działalności artystycznej jest kameralistyka. W 2015 r. brała udział w „Seiji Ozawa Matsumoto Festival” w Japonii, gdzie występowała na koncertach z okazji 80-tych urodzin S. Ozawy. Jest członkiem kwartetu smyczkowego Messages Quartet. Jest zdobywczynią wielu nagród, m.in.: I miejsca i nagrody specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2010), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Solistów Atlantic Coast Festival w Esposende (2016), czy IV miejsca na V Międzynarodowym Konkursie im. Tadeusza Wrońskiego na skrzypce solo w Warszawie (2015). Jest również laureatką VII oraz XIII programu stypendialnego „Młoda Polska” oraz innych stypendiów nadawanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Samsung

Samsung UE32T4302

1 396,00 zł981,00 zł-30%
miejsce #2

Samsung

Samsung UE32T4002

1 069,83 zł795,00 zł-26%
miejsce #3

Kruger & Matz

Kruger&Matz KM0232S

934,00 zł749,00 zł-20%
miejsce #4

LG

LG 55NANO753PA

3 384,56 zł3 292,44 zł
miejsce #5

LG

LG 32LQ570B6LA

989,00 zł975,00 zł
miejsce #6

Samsung

Samsung QE65Q64TA

2 990,00 zł
Materiały promocyjne partnera

i Z Gwiazdami - odc. 3 - zajawka

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie