Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP rozpocznie sezon artystyczny 2021/2022 "Wesołą wdówką". W planach 21 koncertów, "West Side Story" i dwa jubileusze

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Opera i Filharmonia Podlaska rozpocznie kolejny sezon artystyczny premierą "Wesołej Wdówki". Oprócz tego zaprezentuje "West Side Story", wznowi "Doktora Żywago" i zrealizuje 20 koncertów. O planach instytucji opowiadali dziś (17 czerwca) od lewej: Wojciech-Tołkin Żmijewski, zastępca dyrektora OiFP, prof. Violetta Bielecka, dyrektor OiFP i Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP.
Opera i Filharmonia Podlaska rozpocznie kolejny sezon artystyczny premierą "Wesołej Wdówki". Oprócz tego zaprezentuje "West Side Story", wznowi "Doktora Żywago" i zrealizuje 20 koncertów. O planach instytucji opowiadali dziś (17 czerwca) od lewej: Wojciech-Tołkin Żmijewski, zastępca dyrektora OiFP, prof. Violetta Bielecka, dyrektor OiFP i Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP. Wojciech Wojtkielewicz
Opera i Filharmonia Podlaska otworzy następny sezon artystyczny "Wesołą wdówką". Drugim wielkim wydarzeniem będzie "West Side Story". Oprócz tego w planach OiFP jest aż 21 koncertów, na których usłyszymy zarówno muzykę klasyczną, jak i rozrywkowa czy filmową. W planach jest również sporo wydarzeń jubileuszowych. Świętować będzie m.in. Chór OiFP oraz dyrygent Marek Pijarowski.

- Planowaliśmy w następnym sezonie artystycznym zrobić jedną premierę, ponieważ wiązało się to z dużymi kosztami. Cieszę się, że udało się zrealizować dwie. Zwłaszcza, że okres pandemii trwał 18 miesięcy i był to dla nas bardzo trudny czas, jeśli chodzi o planowanie wydarzeń - tłumaczy p.o. dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Violetta Bielecka.

Premiera "Wesołej wdówki" Franza Lehara w reżyserii Michała Znanieckiego odbędzie się już 29 września. Bilety na operetkę będzie można kupić od 29 czerwca w kasach opery lub online. Dyrektor OiFP ma nadzieję, że tym razem pandemia nie pokrzyżuje artystycznych planów instytucji.

- Jestem optymistką. Wierzę, że nie będzie czwartej fali koronawirusa i uda nam się wszystko zrealizować - mówi prof. Violetta Bielecka.

Pracownicy są pewni, że uda się wszystkie wydarzenia wystawić na dużej scenie opery. Trwają jeszcze naprawy po marcowej awarii. Jednak szefowa opery przekonuje, że wszystko idzie zgodnie z planem i już w sierpniu scena będzie się nadawać do użytku.

Do programu opery w nowym sezonie artystycznym dołączą wznowione spektakle. Powróci "Doktor Żywago" i 14 przedstawień w listopadzie i grudniu. W kwietniu i maju OiFP zagra również 8 spektakli "Barona cygańskiego". Nie zabraknie również czegoś dla najmłodszych widzów. Bajki jak "Adonis ma gościa" i "Księga dżungli" również znajdą swoje miejsce w repertuarze opery. Spektakle planowane są na październik, listopad i grudzień.

Chyba najdłużej wyczekiwaną premierą będzie "West Side Story". Odbędzie się w styczniu 2022r. Ekipa planuje wystawić 18 spektakli od stycznia do marca.

15 maja odbędzie VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego. To projekt zainicjowany przez kierownika artystycznego opery Mirosława Jacka Błaszczyka w 1994 roku.

- Rozmawiałem z profesorami Akademii Muzycznych w całej Polsce. Wszyscy z nich są zainteresowani przyjazdem do Białegostoku na konkurs. Dlatego wnioskuję, że będziemy mieć dużo chętnych - cieszy się Mirosław Jacek Błaszczyk. - Niestety miejsc jest tylko 24 - dodaje kierownik artystyczny.

Jurorami konkursu są wybitni dyrygenci i pedagodzy, m.in. Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj czy Rafał Delekta. Jednemu z nich będzie poświęcone duże święto w operze.

Marek Pijarowski w październiku będzie obchodził jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej i 70- te urodziny zarazem. Dodatkowo dyrygent otrzyma tytuł honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

To nie jedyne jubileuszowe wydarzenie w operze. 22 października swoje 15-lecie będzie świętował Chór OiFP. Chórzyści obchody rozpoczęli już 15 czerwca, kiedy wzięli udział w akcji krwiodawstwa. Kolejnym etapem świętowania będzie uroczysty koncert Chóru pod batutą prof. Violetty Bieleckiej i Orkiestry OiFP pod dyrygenturą Mirosława Jacka Błaszczyka, którzy na dużej scenie wykonają "Małą mszę uroczystą" G.A. Rossiniego oraz utwory a capella polskich kompozytorów współczesnych.

Sezon artystyczny 2021/2022 to także czas wyjazdów chórzystów i muzyków z orkiestry. Pod koniec października ekipa zaprezentuje "Qua Vadis" Feliksa Nowowiejskiego w rzymskim Palladium. Koncert poprowadzi włoski dyrygent Massimiliano Caldi.

W sierpniu chór wyjedzie na ogólnopolski festiwal "Chopin i jego Europa", gdzie w środę, 19 sierpnia, wraz z orkiestrą Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego, wykona „Hrabinę” Stanisława Moniuszki.

Zanim zakończy się ten sezon artystyczny opera zrealizuje jeszcze 5 koncertów. 19 czerwca Big Band i Orkiestra Smyczkowa OiFP zagra przeboje lat 20. Następnego dnia soliści Agnieszka Przekupień i Maciej Nerkowski przy akompaniamencie Kariny Komendery, wykonają przeboje musicalowe "Po drugiej stronie lustra". Przed widzami jeszcze koncert "Z tobą chcę oglądać świat" i "W piękny rejs z Anną German". Sezon zakończy Gala Operowa pod maestrią Vladimir Kiradjieva.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny