Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektora opery: Dokonam zmiany struktury tej instytucji i nadal będę prowadzić chór OiFP (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Prof. Violetta Bielecka to nowy p.o. dyrektora OiFP Białystok
Prof. Violetta Bielecka to nowy p.o. dyrektora OiFP Białystok Jerzy Doroszkiewicz
Mam nadzieję, ze sytuacja w operze się ustabilizuje i nadal będziemy mogli pokazywać to co mamy najlepsze, nie tylko jeśli chodzi o obiekt, ale też o potencjał ludzki i artystyczny – mówi Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego. Po rejteradzie poprzedniej dyrektor, opera od 1 grudnia ma osobę pełniącą obowiązki dyrektora i stałego zastępcę dyrektora.

- Piastuję ten urząd od ośmiu dni, niemniej jednak znam całe środowisko, serce opery od podstaw, bo 15 lat prowadzę Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej – mówi prof. Violetta Bielecka, od 1 grudnia pełniąca obowiązki dyrektora OiFP. - Moim zadaniem będzie przede wszystkim scalenie całej społeczności filharmoniczno-operowej, stworzenie odrębnej tożsamości naszej instytucji.

Profesor Bielecka nie chciałaby powielania programów granych na innych scenach w Polsce, tylko woli stworzyć własną koncepcję programową. Na razie nie chce mówić o planach.

- Dopiero się przyglądam pozostawionej schedzie na na mojej głowie i dokonuję analizy programów, inwentaryzacji wszystkiego, co zastałam po poprzedniej dyrekcji – przyznaje prof. Bielecka. I obiecuje, że pełną koncepcję przedstawi w styczniu 2021 roku.

Wyjaśnia też, dlaczego w operze niespodziewanie pojawił się na stronie internetowej zastępca dyrektora.

- Tak duża instytucja nie może być prowadzona przez jedną osobę, co zresztą jest zapisane w statucie, gdzie jest nawet dwóch wicedyrektorów – wyjaśnia Bielecka. - Wystąpiłam do marszałka, żeby powołać wicedyrektora do spraw administracyjno-finansowych i został nim Wojciech Tołkin- Żmijewski.

Czytaj więcej: OiFP. Wojciech Tołkin-Żmijewski to zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

Wojciech Tołkin-Żmijewski to nowy zastępca dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej

OiFP. Wojciech Tołkin-Żmijewski to zastępca dyrektora Opery ...

Według profesor Bieleckiej od chwili powołania dał się poznać „z wielkiego profesjonalizmu, szacunku do drugiego człowieka, wielkiej życzliwości i wielu pomysłów”. - Myślę, że to był mój dobry wybór – mówi Bielecka. I podkreśla, że będzie dążyć do przywrócenia normalności w operze i spokojnego funkcjonowania.

Wbrew oczekiwaniom, marszałek województwa nie przedstawił przy okazji spotkania z mediami wyników audytu opery.

- Ponieważ audyt został rozszerzony po incydencie z wypadkiem podczas próby czekamy na ustalenia z inspekcji pracy i na dane z policji i dopiero na początku stycznia 2021 roku będziemy mieli kompleksowy audyt – wyjaśnił opóźnienie marszałek. - To jest związane z artystami spoza Białegostoku i trzeba dopytać, jaka była faktyczna sytuacja. Marszałek nie chce łączyć przeprowadzanego audytu z rezygnacją poprzedniej dyrektor ze stanowiska. - Przyjęliśmy oświadczenie woli, nie chciała mówić dlaczego zrezygnowała – ucina temat. - Musieliśmy jak najszybciej powołać osobę pełniącą obowiązki, żeby opera przed świętami mogła normalnie działać. Zastępca dyrektora pomoże zarządzać instytucją w efektywny sposób. Marszałek przypomniał, że obejmując urząd opera była zadłużona na 4 mln złotych, zarząd spłacił dług pod koniec 2019 roku.

Czytaj też: Była dyrektor opery: Nie poczułam wsparcia ludzi, którzy za mną staną. Nie będzie mi dane zbierać owoców mojej pracy**

- Dokonam zmiany struktury w tej instytucji, bo ona wymaga nowelizacji – zapowiada prof. Bielecka. Wtedy będzie wiedziała, czy będzie potrzebny drugi wicedyrektor, przede wszystkim do realizacji spektakli.

Na razie marszałek zadeklarował, że do końca sezonu artystycznego 2020/21 nie będzie ogłaszał konkursu na nowego dyrektora opery. Najwcześniej zamierza to zrobić pod koniec sezonu. Prawo pozwala na pełnienie obowiązków dyrektora takiej instytucji do końca następnego sezonu artystycznego, czyli nawet do połowy roku 2022. Jej nominację pozytywnie zaopiniował prof. Potr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

- W dalszym ciągu będę prowadzić Chór OiFP, nie śmiałabym rzucić mojego dziecka – zadeklarowała prof. Violetta Bielecka. - Mamy już dużo planów, jeżeli chodzi o wyjazdy. Przy okazji odniosła się do łatki instytucji, w której wystąpił Zenek Martyniuk.

- Cały Białystok jest kojarzony z disco polo, nie należy się tym przejmować – skwitowała prof. Bielecka. A marszałek dodał, że o produkcję koncertu w operze zabiegała telewizja publiczna. I przypomniał, że ostatnio w operze TVP nagrywała koncert z okazji Święta Niepodległości, który także za pośrednictwem TV Polonia mogli obejrzeć Polacy rozsiani po całym świecie.

Czytaj więcej: OiFP. Prof. Violetta Bielecka będzie pełnić obowiązki dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny