Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Paweł Wakarecy, znany chopinista, zagra koncert w Filharmonii. Zadyryguje Tomasz Bugaj (zdjęcia)

(dor)
Paweł Wakarecy był najlepszym Polakiem w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Warszawie
Paweł Wakarecy był najlepszym Polakiem w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Chopina w Warszawie Sławomir Kowalski
Świetny chopinista, a także adiunkt w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Paweł Wakarecy już jutro (28.02.2020) zagra w filharmonii przy Podleśnej.

W symfoniczny piątek w sali koncertowej przy Podleśnej usłyszymy utwory wielkich romantyków: Ferenca Liszta i Jeana Sibeliusa.

I Koncert fortepianowy Es-dur F. Liszta, finezyjnie łączący swobodną formę poematu symfonicznego z wirtuozowskim popisem instrumentalnym wykona Paweł Wakarecy, zdobywca nagrody dla najlepszego Polaka w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W tym samym roku ukazała się wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina płyta z nagraniami pianisty z Konkursu Chopinowskiego.

Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej, w wykonaniu której usłyszymy Preludia Liszta oraz II Symfonię D-dur Sibeliusa, poprowadzi maestro Tomasz Bugaj. 70-letni dziś dyrygent nagrywał dla takich wytwórni, jak: Orpheo, Polskie Nagrania, Yedang (Korea Południowa), Musiques Suisses, Polskiego Radia, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC.
Piątkowy koncert w sali przy Podleśnej 5 jak zwykle rozpocznie się o godz. 19.

MAGIA KLAWISZY
W ROLI GŁÓWNEJ FORTEPIAN
28 II 2020
SALA KONCERTOWA / PODLEŚNA 2 / 19.00

ORKIESTRA OPERY I FILHARMONII PODLASKIEJ
TOMASZ BUGAJ dyrygent
PAWEŁ WAKARECY fortepian

Program:

FERENC LISZT (1811 – 1886)
PRELUDIA POEMAT SYMFONICZNY NR 3 S. 97

FERENC LISZT (1811 – 1886)
I KONCERT FORTEPIANOWY ES-DUR
Allegro maestoso
Quasi adagio
Allegretto vivace – Allegro animato
Allegro marziale animato
*
JEAN SIBELIUS (1865 – 1957)
II Symfonia D-dur op. 43
Allegretto
Tempo andante
Scherzo (Vivacissimo)
Allegro moderato

TOMASZ BUGAJ
Kierownik Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Do 2005 r. pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego i Głównego Dyrygenta Filharmonii Krakowskiej. Jest jednym z czołowych przedstawicieli powojennej generacji dyrygentów polskich.
Urodził się w 1950 r. Studiował dyrygenturę (1969–1974) u prof. S. Wisłockiego w warszawskiej Akademii Muzycznej oraz muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim (1969–1972). Bezpośrednio po ukończeniu studiów podjął współpracę z Warszawską Operą Kameralną, gdzie awansował po kolei ze stanowiska asystenta dyrygenta (m. in. K. Korda, J. Maksymiuka, J. Jurgensa) na dyrygenta i wreszcie na dyrektora tejże opery. Z Warszawską Operą Kameralną odbył liczne tournée po Europie i Stanach Zjednoczonych, dyrygując opery Haydna, Pergolesiego, Cimarosy, Paisiella, Telemanna, Haendla, Rossiniego i Donizettiego, specjalizując się przede wszystkim w Mozarcie.
Przełomem w jego karierze była I nagroda na Międzynarodowym Konkursie w Bristolu (Wielka Brytania) w 1978 r. Dzięki temu sukcesowi przez kilka następnych sezonów występował z Bournemouth Symphony Orchestra i Bournemouth Sinfonietta oraz nawiązał kontakty z wieloma wiodącymi zespołami brytyjskimi, m. in. z orkiestrami: London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber i Ulster.
W Polsce był dyrektorem artystycznym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy (1980–1984), Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi (1987–1990) oraz regularnym gościem wiodących orkiestr polskich: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonii Varsovii i Polskiej Orkiestry Kameralnej. Równie aktywny był na polu operowym, gdzie współpracował z takimi teatrami operowymi, jak: Teatr Wielki w Warszawie, Opera Łódzka, Poznańska i Gdańska, teatry operowe w Aachen, Leeds (Opera North), Bilbao i Pamplonie. W Niemczech dyrygował orkiestrami w następujących miastach: Aachen, Berlin, Bochum, Duisburg, Essen, Hagen, Flennsburg, Herford (Nordwestdeutche Philharmonic), Gelsenkirchen, Mannheim, Monachium (Münchener Rundfunk Orchester), Stuttgart, Saarbrücken, Weimar i Wiesbaden.
Kilkakrotnie dyrygował orkiestrą Mozarteum w Salzburgu oraz orkiestrami w Bergen (Norwegia), Turku (Finlandia), RTL Luxemburg, Orquesta Nacional de Espana (Madryt), Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao, National Chamber Orchestra w Waszyngtonie, Orchestra of the RTE w Dublinie, Orchesta Sinfonica de Chile, Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo, Filharmonią Słowacką, Orkiestrą Bratysławską, Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie i wieloma innymi. Wśród sal koncertowych, w których występował wymienić można m. in.: Filharmonię Berlińską i Berliński Schauspielhaus, Grieghallen w Bergen, Alte Oper we Frankfurcie, Herkulessaal w Monachium, Liederhalle w Stuttgarcie, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Teatro la Fenice w Wenecji, Grosses Fewstspielhaus w Salzburgu i Wielką Salę Konserwatorium Moskiewskiego.
Brał udział w licznych festiwalach międzynarodowych, takich jak: Festival de Asturias, Bath International Festival of Music and Arts, Berliner Festwochen, Festspillene i Bergen, Carinthian Summer, Cheltenham International Festival of Music, Istambul International Festival, Wratislavia Cantans, Italian Festivals w Lucca, Mediolanie, Ravello i Taorminie. Tomasz Bugaj zapra­sza­ny był do udzia­łu w wie­lu kon­kur­sach wokal­nych: w Pamplonie, Bilbao i Warszawie, gdzie dyry­go­wał pod­czas koń­co­wych prze­słu­chań i kon­cer­tów lau­re­atów oraz uczest­ni­czył w pra­cach jury.
Tomas Bugaj nagry­wał dla takich wytwór­ni, jak: Orpheo, Polskie Nagrania, Yedang (Korea Południowa), Musiques Suisses. Nagrywał też dla Polskiego Radia, TVP, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk i BBC.

PAWEŁ WAKARECY
Pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń (dyplom z wyróżnieniem). Laureat m.in. nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2007) oraz wyróżnienia i nagrody dla najlepszego Polaka w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Koncertuje w Polsce, a także w Japonii, Chinach i Chile, w takich salach, jak Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts i Wielka Sala Konserwatorium Kijowskiego. Występował w ramach Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Warszawie, również podczas Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, w klasztorze w Valldemossie na Majorce oraz w Nohant. W 2015 r. wziął udział w pierwszym wykonaniu Kwintetu fortepianowego Edwarda Elgara w wersji na orkiestrę kameralną i fortepian autorstwa Agnieszki Duczmal. Regularnie występuje z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, NOSPR w Katowicach, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Sinfonią Iuventus i Rosyjską Orkiestrą Kameralną w Petersburgu, pod batutą takich dyrygentów, jak Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Jerzy Salwarowski, Łukasz Borowicz, Mitsuyoshi Oikawa i Bar Avni. Wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. Współpracuje także z Marcinem Zdunikiem, Jakubem Jakowiczem, Łukaszem Długoszem i Katarzyną Budnik. W 2010 r. ukazała się wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina płyta z nagraniami artysty z Konkursu Chopinowskiego. Drugi album Pawła Wakarecego (CD Accord, 2013) zawiera utwory Chopina, Paderewskiego i Zarębskiego. Artysta jest adiunktem w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny