OiFP. Opera i Filharmonia Podlaska ma patrona. To Stanisław Moniuszko

(dor), OiFP, Wikipedia
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki będzie nosiło imię Stanisława Moniuszki. Na dachu opery można oglądać pomnik głowy
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki będzie nosiło imię Stanisława Moniuszki. Na dachu opery można oglądać pomnik głowy Wojciech Wojtkielewicz
Radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę o nadaniu Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki.

Na dzisiejszej sesji radni Sejmiku Województwa Podlaskiego podjęli uchwałę o nadaniu Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiemu Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki.

Już 4 października, na dużej scenie opery przy Odeskiej zabrzmi "Halka", jedna z najpopularniejszych oper Stanisława Moniuszki. Orkiestrą zadyryguje Mirosław Jacek Błaszczyk.

To będzie tzw. "Halka wileńska". Halka-kobieta, Halka-kochanka, Halka-matka. Halka – osoba znikąd. Obca, choć niby taka sama. Wykluczona, choć dopuszczona do życia w miłosnym duecie, we wspólnocie. Tytułowa bohaterka opery Moniuszki od czasu wileńskiej premiery w 1848 roku wracała na polskie sceny wielokrotnie. Bywała historią o mezaliansie panicza z chłopką i przypowieścią o rozwarstwieniu społecznym. Czym okaże się dzisiaj? W świecie zastanym po prześnionej rewolucji, gdzie temat wykluczenia przeniósł się z rewirów pańszczyźnianej wsi na terytoria klasowości ekonomicznej? Z czym się zderzy bohaterka w nowej hierarchii społecznej, w świecie targanym sporami o przyszłość wielokulturowej Europy?

Spektakl reżyseruje Agnieszka Glińska. To reżyserka znana ze swojego skupienia na psychologii postaci, czujna wobec ludzkich zgryzot, w swoich inscenizacjach teatralnych wytrąca postacie ze schematów, wzrusza, przetykając tragizm komizmem. Jej nieprzystającą, uwikłaną w namiętność, zdradzoną i porzuconą protagonistkę zobaczymy w pełnym rejestrze czułych drgań. Wnikliwie, z bliska. Tańce, polonezy, cały moniuszkowski koloryt polskości zaskoczy swoim potencjałem uwspółcześnienia.

Stanisław Moniuszko

Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ponad 268 pieśni, wielu oper (najsłynniejsze to Halka, Straszny dwór i Paria), operetek, baletów i muzyki kościelnej.

Tworzył muzykę nacechowaną narodowo, wplatając w swoje kompozycje wyraziste elementy folkloru polskiego (melodie i tańce ludowe) oraz wykorzystując utwory polskich poetów (m.in. Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza). Jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskiego romantyzmu. Jest nazywany ojcem „polskiej opery narodowej”.

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 września, 16:53, Logik:

W Poznaniu już jest jedna opera im. St. Moniuszki...

W Poznaniu jest: TEATR WIELKI im. STANISŁAWA MONIUSZKI.

G
Gość
9 września, 21:54, Gość:

A parking już ma?

Ma, świeżo oddany do użytku...wróć szlabany są nie nie można wjechać

L
Logik
W Poznaniu już jest jedna opera im. St. Moniuszki...
G
Gość
Białostockie Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki (BTŚ) wyraża Zarządowi z Arturem Kosickim na czele i Radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego podziękowanie za podjęcie uchwały o nadaniu imienia STANISŁAWA MONIUSZKI - Operze i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiemu Centrum Kultury w Białymstoku.

Poprzednie ekipy były głuche, mimo wielokrotnych, płynących z różnych źródeł starań, propozycji, uzasadnień i rekomendacji na tę właściwą - dla OPERY - POSTAĆ TWÓRCY :

• wielu poważnych i drogich każdemu Polakowi, bardzo różnorodnych kompozycji: od 304 artystycznych pieśni, poprzez operetki, kantaty, msze, litanie, utwory fortepianowe i baletowe na wielkich operach kończąc;

• TWÓRCY, którego misją życiową było umuzykalnienie polskiego społeczeństwa, podniesienie na wyższy poziom śpiewów narodowych zarówno świeckich jak też religijnych;

• TWÓRCY, który nie opuścił kraju i nie wahał się tworzyć muzyki do utworów, zakazanego przez cenzurę carską, Adama Mickiewicza oraz innych poetów i pisarzy polskich, ( mimo, że Polski, w okresie zaborów, nie było na mapie Europy, a w kraju panował terror i tłumienie wszelkich odznak wolności i polskości z aresztowaniem i zabijaniem ludności cywilnej pod byle pretekstem);

• ponadto, TWÓRCY o podlaskich korzeniach szlacheckiego RODU MONIUSZKÓW herbu "Krzywda".

To tylko szczypta – podkreślenia wagi Postaci Stanisława Moniuszki.

Nie pomogły pisma, broszury koncertowe i nawet wydana, przez nasze Towarzystwo książka "STANISŁAW MONIUSZKO I JEGO PODLASKI RODOWÓD" z historycznymi aneksami ( prof. Uniw.Biał. dr hab. Józefa Maroszka) , obrazująca drzewo genealogiczne od protoplasty - Piotra z przywileju szlacheckiego „libertatis totius Nobilitatis districtus Goniądzensis et Raygrodensis”, wydanego przez króla polskiego Zygmunta Starego w r. 1529 ... etc. etc. i opisująca także twórczość STANISŁAWA MONIUSZKI. ( przez prof. dr hab. Ryszarda Wiesława Bednarka)

Gratulujemy więc decyzji i dziękujemy.

W imieniu Zarządu BTŚ - z poważaniem - prezes Halina Elżbieta Dębkowska
G
Gość
A parking już ma?
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie