MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Michał Jackowski pokaże wystawę "Internal Independence" w foyer opery przy Odeskiej (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Michał Jackowski otworzy wystawę “Internal Independence" w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej
Michał Jackowski otworzy wystawę “Internal Independence" w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej Jerzy Doroszkiewicz
Kilkanaście marmurowych rzeźb i interaktywna instalacja pojawią się w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej. Twórcą i kuratorem wystawy "Internal Independence" jest białostocki rzeźbiarz Michał Jackowski.

- Część z tych prac była prezentowana w 2018 roku w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – przyznaje Michał Jackowski. - Są nowe prace i nowy kontekst wystawy.

Wernisaż wystawy "Antique Games"

Wystawa nosi tytuł „Internal Independence” i będzie otwarta w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej w Święto Niepodległości – 11 listopada.

- Chciałem odejść od kontekstów politycznych, historycznych, skupiając się na wewnętrznej wolności każdego z nas – deklaruje rzeźbiarz. - Każda z moich prac stara się zadawać jakieś pytanie, często wymowne są też tytuły. Wierzę, że zadawanie sobie pytań o wartości jakie wybieramy w życiu i znajdowanie odpowiedzi, może nas kierować w stronę zniewolenia bądź uwolnienia się i życia w prawdzie. Mam nadzieję, że moje prace wzbudzą taką refleksję. Mam wrażenie, że na co dzień zasypujemy sobie głowę pytaniami błahymi albo bardzo skomplikowanymi, które nie stawiają nas przed naprawdę istotnymi problemami. Być może boimy się na nie odpowiadać, bo mogą oznaczać jakąś zmianę.

Z miejsca w oczy rzuca się olbrzymia praca „Sticky Pink”, która przed rokiem przez miesiąc intrygowała przechodniów na Rynku Kościuszki.

Sticky Pink performance

- Tą pracą chciałem zapytać, co jest między nami – tłumaczy rzeźbiarz. - Czy to ulotna przyjemność, jak guma do żucia, która się przykleja do dwóch osób, które nie patrzą sobie w oczy, czy używamy przyjemności do budowania relacji z drugim człowiekiem czy wysysamy wszystko co możliwe, a kiedy smak się kończy, powiedzmy, opuszczamy tę relację.

Czytaj też: Michał Jackowski: Trzeba zerwać z lepko-różowym podejściem i patrzeć prosto w oczy

Michał Jackowski tłumaczy, że pytanie, które stawia dotyczą relacji między ludźmi, wyborów, są też dwie prace, które pytają o stosunek do dobra, do pieniądza. - Często nawiązują w swoich pracach do współczesnych utworów pop kultury – podpowiada Jackowski. I wymienia zespoły The Beatles, The Rolling Stones. Seria prac, które zostały częścią wystawy „Internal Independence” zatytułowana została „Antique Games”. - Wydaje mi się, że od tysięcy lat nie zmieniło się wiele i ludzie ciągle pytają o miłość, o pieniądz, o to jaki mamy stosunek sami do siebie – wylicza rzeźbiarz.

Wchodząc w przestrzeń foyer widz od razu natknie się na niektóre pytania, umieszczone na czarnym „pasie transmisyjnym” zapisane w trzech językach – po polsku, angielsku i arabsku. Bo wystawie towarzyszyć będzie instalacja interaktywna i wizualizacje projektów, które rzeźbiarz przygotowuje na zamówienie Sułtanatu Omanu do przestrzeni publicznej w stolicy kraju, Maskacie. Widzowie zobaczą fragment ogrodu połączonego z rzeźbą, jaki Jackowski zaprojektował dla lotniska w tym mieście, ale też reagującego na widza muzyką, zapachem i dającego możliwość kontaktu z prawdziwą naturą.

Udział w poniedziałkowym wernisażu wystawy zapowiedzieli Abdul Majeed Al Jahwari, konsul Omanu w Berlinie oraz Dr Nasser Al-Taee, dyrektor Royal Opera w Maskacie.

- Moim marzeniem jest, żeby te prace zmieniały ludzi na dobre – kończy Jackowski.

Michał Jackowski o wystawie "Internal Independence":

Pragnę, by moja sztuka przypominała, iż wolność zaczyna się i kończy w każdym z nas. Jest bowiem bardziej zadaniem i procesem, niż stanem. Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada (w dniu otwarcia wystawy) ponownie rodzi we mnie pytanie o wolność. Każda refleksja rozpoczyna się od pytań. Dlatego to właśnie pytania stały się mottem i moją drogą twórczą. Zapraszam Państwa do wspólnej podróży.

Kim jest Michał Jackowski

Michał Jackowski - artysta rzeźbiarz, urodzony w 1978 roku w Białymstoku. W latach 1997-2003 studiował w ASP w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy małe formy rzeźbiarskie, rozwiązania pomnikowe, wnętrza sakralne oraz realizacje w przestrzeni urbanistycznej.

W 2017 r. jego cykl prac pt. “Antique Games” został zaprezentowany na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji (Włochy) i wyróżniony dwiema nagrodami . W 2018 prace artysty prezentowane były na wystawach i pokazach sztuki w Londynie, Zurychu, Como, Bazylei. W 2019 r. zdobyły dwie nagrody w Rzymie podczas pokazu Artrooms Roma, gdzie Jackowski zakwalifikował się jako jeden z 40 artystów wybranych przez międzynarodowe jury z ponad tysiąca aplikujących. Z wystawy w Operze i Filharmonii Podlaskiej rzeźby z serii Antique Games wyjadą, by prezentować dorobek białostoczanina w Londynie, Sankt Petersburgu, Rzymie i Miami.

Wernisaż wystawy: 11.11.2019, godz. 17

Opera i Filharmonia Podlaska –- Europejskie Centrum Sztuki imienia Stanisława Moniuszki w Białymstoku
ul. Odeska 1

Wystawa otwarta będzie do 26.12.2019.

Wstęp wolny

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny