Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Koncert Pamięci w dniu urodzin Nestora ś.p. profesora Bohdana Łukaszewicza

(dj), (az)
Bohdan Łukaszewicz przez ponad pół wieku związany był ze szkolnictwem muzycznym w Białymstoku. Działał m. in. w Związku Sybiraków i Polskim Towarzystwie Ziemiańskim.
Bohdan Łukaszewicz przez ponad pół wieku związany był ze szkolnictwem muzycznym w Białymstoku. Działał m. in. w Związku Sybiraków i Polskim Towarzystwie Ziemiańskim. Mat. organizatora
14 maja prof. Bohdan Łukaszewicz obchodziłby 88. urodziny. Białostockie środowisko muzyczne chce przybliżyć postać tej wybitnej osobowości specjalnym koncertem w filharmonii przy Podleśnej.

O Bohdanie Łukaszewiczu można by nakręcić film. Miał 11 lat, kiedy z rodzinnego majątku Naliszki koło Wilna 11 czerwca 1941 r. Sowieci wywieźli go wraz z matką i dwoma braćmi do Barnau, w Ałtajskim Kraju. Kilka miesięcy później znaleźli się w tajdze. W 1942 r. Bohdan trafił do Bijska. Tam przeszedł najtrudniejsze chwile zesłania, poznał co to znaczy być ciągle głodnym.

Po powrocie do Polski w 1946 roku osiadł w Gdańsku, w Giżycku odnalazł matkę. W Warszawie wygrał konkurs dla Janków Muzykantów i trafił do zespołu Mazowsze. Spędził tam 15 lat, grał przed Stalinem, zwiedził pół świata, a jednak ciągle myślał o rodzinnych Naliszkach. Ponad pół wieku temu przyjechał do Białegostoku. I związał się z filharmonią.

Czytaj więcej: Życie jak film. Znakomity muzyk był tułaczem

Prywatnie był znanym i lubianym gawędziarzem, a historie związane z jego bogatym życiem zawodowym i osobistym zostały spisane przez jego byłą uczennicę Annę Kisielewską i wydane w postaci książki „Pieśń mojego życia”.

14 maja to dzień urodzin prof. Łukaszewicza. - Białostockie środowisko muzyczne, rodzina i przyjaciele chcą przybliżyć postać prof. Łukaszewicza wszystkim tym, którzy znali go mniej lub bardziej oraz tym, którym nie dane było zetknąć się z tą niezwykłą postacią o bogatej biografii silnie związanej z historią zarówno Polski jak i Białegostoku oraz uhonorować jego znaczący wkład w życie kulturalne naszego regionu i kraju - mówi Mirosława Zduniewicz, prezes Fundacji Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej „Teraz Muzyka” w Białymstoku.

W koncercie wezmą udział muzycy OiFP, nauczyciele i uczniowie ZSM, studenci UMFC wydziału instrumentalno-pedagogicznego w Białymstoku oraz byli uczniowie prof. Bohdana Łukaszewicza. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny