Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Julia Łozowska zainauguruje cykl koncertów Jesień z Chopinem

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Julia Łozowska wystąpi w foyer opery w niedzielę, 11 października 2020, o godz. 15
Julia Łozowska wystąpi w foyer opery w niedzielę, 11 października 2020, o godz. 15 Mat. organizatora
Julia Łozowska zainauguruje cykl koncertów Jesień z Chopinem w foyer Opery i Filharmonii Podlaskiej przy Odeskiej

Cykl recitali fortepianowych „Jesień z Chopinem” Opera i Filharmonia Podlaska rozpoczyna w najbliższą niedzielę, 11 października.

Jak dziś grać Chopina? Skąd niesłabnące zainteresowanie jego muzyką, wręcz szaleństwo na jej punkcie? Niech to znów będą jedne z najważniejszych pytań tej jesieni, tym razem zadawane w Białymstoku, w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Jako pierwsza wystąpi Julia Łozowska.

Niedziela, 11 października 2020, godz. 15

Foyer OiFP, ul. Odeska 1

JULIA ŁOZOWSKA – fortepian

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

Polonez cis-moll op. 26 nr 1

Polonez es-moll op. 26 nr 2

Mazurek c-moll op. 30 nr 1

Mazurek h-mol op. 30 nr 2

Mazurek cis-moll op. 30 nr 3

Mazurek Des-dur op. 30 nr 4

Etiuda e-moll op. 25 nr 5

Etiuda cis-moll op. 25 nr 7

Sonata b-moll op. 35

Wraz z Polonezami op. 26 Chopin otwiera nowy rozdział w dziejach tego gatunku: porzuca konwencjonalne stylizacje i zmierza w kierunku "epicko-dramatycznego poematu", w którym domiowac będzie nastrój melancholii I dramatyzmu.

I tak, Polonez cis-moll, który powstał po upadku powstania listopadowego, ma w sobie wyraźny rys tragizmu. Rozpisany jest w klasycznym schemacie ABA (po fragmencie w cis kolejny następuje w Des-dur, łagodny i spokojny, następnie powtarzany jest wstępny fragment), cieszącym się uznaniem u romantyków.

Drugi polonez opusu, rozpoczynający się w es-moll, jest melancholijny, zabarwiony nastrojami ponurymi, wręcz mrocznymi.

Mazurki to najliczniejsza grupa utworów Chopina, skomponował ich 57. Obok polonezów są to najbardziej "polskie" z jego utworów. Pisał je przez całe życie, dlatego nazywane są czasem jego lirycznym "dziennikiem". Ich wielki interpretator, Artur Rubinstein, dokonując w latach 1938-39 pierwszego w historii nagrania kompletu Mazurków, demonstrował realizatorom w studiu kroki polskich tańców ludowych, ponieważ słusznie uważał, że bez elementarnej wiedzy o polskiej muzyce ludowej trudno zrozumieć mazurka Chopina.

Drugi cykl Etiud Chopin skomponował w latach 1835-1837 i zadedykował je hr. Marii d’Agoult, kochance Liszta, pisarce używającej pseudonimu Daniel Stern.

Sonata b-moll uważana jest za jedno z największych arcydzieł XX wieku. “Powstawała pod dachem George Sand i pod jej czułą i troskliwą opieką – opowiada Mieczysław Tomaszewski w radiowym cyklu audycji ‘Fryderyka Chopina Dzieła Wszystkie’. Ale, jak wiemy, nie uznał Chopin za stosowne, by ofiarować pani Sand „publicznie” – poprzez edytorską dedykację – jakiegokolwiek ze swych utworów. Sferę intymną zdecydowanie oddzielał od publicznej. Nie ulega natomiast wątpliwości, iż w muzykę Sonaty b–moll, urosłą wokół zainspirowanego uczuciami patriotycznymi Marsza żałobnego, wpisały się przeżycia osobiste. Słyszy się ją i czuje jako świadectwo sytuacji granicznej, w jakiej się Chopin znalazł w tym czasie i w tym miejscu. Sonata powstała w aurze świeżo objawionej namiętności zmrożonej zagrożeniem życia. W czasach Karłowicza mogłaby się nazywać Sonatą miłości i śmierci.”

Kim jest Julia Łozowska?

Julia Łozowska urodziła się w 2001 roku w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat metodą Suzuki u prof. Marzeny Jasińskiej i pod jej okiem uczyła się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej nr 1 w Warszawie. Ukończyła z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just, a obecnie rozpoczyna studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w tej samej klasie.

Zdobyła nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach w tym m.in. Grand Prix, I miejsce oraz nagrodę specjalną dla indywidualności turnieju na XXII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. H. Czerny-Stefańskiej (Żagań, 2017), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym „Chopin i Kompozytorzy Francuscy” (Siedlce, 2015), I miejsce na XX Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym (Konin, 2018), I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Narva – Estonia, 2018), I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Chopina na Konkursie „Laur Chopina” (Wielkij Novgorod - Rosja, 2017), I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Pianistycznym „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie (Konin-Żychlin, 2016), została finalistką Konkursu Indywidualności ATMA (Zakopane, 2017), zdobyła I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. A. Wesołowskiej i H. Wesołowskiej-Madetko (Katowice, 2015), I nagrodę w V Chopinowskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny i Ludwika Stefańskich (Kraków, 2014), II nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Ville de Gagny (Francja, 2019), II nagrodę na IX Konkursie Pianistycznym Uczniów Szkół Muzycznych II st. EPTA (Kraków, 2018), II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Budapeszt – Węgry 2018), dwukrotnie II nagrodę, nagrodę specjalną NIFC oraz nagrodę specjalną Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na XXIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży (Szafarnia, 2016 i 2013), II nagrodę w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Moszkowskiego „Per aspera ad astra” (Kielce, 2015), II nagrodę na VI Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci (Jelenia Góra, 2014), VII nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodych Pianistów w Pekinie (Chiny, 2016), a także wyróżnienie na konkursie w Ekaterinburgu (Rosja, 2016).

Koncertowała w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Dolnośląskiej, Europejskim Centrum Muzyki K. Pendereckiego w Lusławicach, Belwederze, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach, Konserwatorium w Pekinie w Chinach oraz wielokrotnie w Studio Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Żelazowej Woli i na Zamku Królewskim w Warszawie. Wystąpiła z recitalami w NOSPR w Katowicach, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, na Zamku w Łańcucie, w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, w ramach cyklu „Młode talenty” w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, na Festiwalu „Floralia Muzyczne” w Ogrodzie Botanicznym PAN, w Europejskim Centrum Artystycznym im. Fryderyka Chopina w Sannikach, a także w Pampelunie w Hiszpanii. Jest laureatką „Estrady Młodych” 52. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2018 r. wystąpiła jako najmłodsza pianistka podczas Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Wystąpiła także na Gali Finałowej podczas BISMA w Łodzi oraz w Pałacu Prezydenckim dla Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy oraz Pani Wiceprezydentowej Stanów Zjednoczonych Karen Pence.

Jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska, osiągnięcia artystyczne), Prezesa Rady Ministrów, Centrum Edukacji Artystycznej, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji im. J. Elsnera oraz The Concert Artists’ Promotion Trust. W 2019 roku otrzymała Główną Nagrodę Stypendium Artystycznego im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia.

Patronem „Jesieni z Chopinem” jest Agnella Białostocka Fabryka Dywanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny