MKTG SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Chór OiFP nominowany do nagrody Fryderyka. Nagrał płytę "Stanisław Moniuszko: Cantatas Milda/Nijoła (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej Michał Heller/OiFP
Najnowsza płyta Filharmonii Poznańskiej z kantatami „Milda” oraz „Nijoła”, w której nagraniu wziął udział Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej nominowana została do tegorocznej nagrody Fryderyki 2020 w kategorii Muzyka Poważna – Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa.

„Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, soliści, a przede wszystkim Łukasz Borowicz dokonali światowej premiery fonograficznej dwóch nieznanych dzieł Moniuszki – pisze Aleksandra Kujawiak w jednej z recenzji. – Jak te odkryte białe plamy polskiej muzyki mogą wpłynąć na odbiór kompozytora uznawanego za ojca polskiej opery narodowej, ale też artystę zachowawczego, konserwatywnego, którego dzieło cenione jest prędzej za wymiar edukacyjny i patriotyczny aniżeli artystyczny? (…)

Pisząc o tej płycie, nie sposób nie zachwycić się samymi wykonawcami. Urzekł mnie zwłaszcza Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Trzeba przyznać, że obie kantaty Moniuszki mają świetne, barwne i bardzo chwytliwe numery chóralne (chóry Wandyn w Nijole!). Także soliści zostali tu doskonale dobrani. Zwłaszcza Wioletta Chodowicz (sopran) jako Milda i Nijoła zachwyca aktorską mocą głosu i wybitną techniką oraz w roli narratora Ewa Wolak (mezzosopran) - głębią barwy i dramaturgicznym wyczuciem.

Wydanie płyty z wcześniej nienagranymi kantatami Moniuszki to szansa na to, by badacze, dyrygenci, muzycy z różnych zakątków świata, którzy interesują się odkrywaniem nieznanych brzmień, dzieł i kompozytorów - zerknęli w stronę Polski. To wreszcie szansa dla nas, byśmy odkryli Moniuszkę na nowo i bez kompleksów zagłębili się w magiczny świat Jutrzenek, Wandyn i bogiń, który wyszedł spod ręki polskiego kompozytora.”

Płyta: STANISŁAW MONIUSZKO: Cantatas Milda/Nijoła

Soliści, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza

Kompozytor: Stanisław Moniuszko

Wykonawcy: Wioletta Chodowicz (sopran), Maria Jaskulska-Chrenowicz (sopran), Ewa Wolak (mezzosopran), Sylwester Smulczyński (tenor), Robert Gierlach (baryton), Szymon Kobyliński (bas), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza

Reżyser dźwięku: Marcin Domżał, Michał Szostakowski

Wydawca: DUX Recording Producers

Zobacz też: Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygował Requiem Verdiego. Chór i orkiestra oraz soliści: Iwona Socha, Roksana Wardenga, Mihail Mihaylov, Grzegorz Szostak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny