Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

OiFP. Całonocne czuwanie online. Nagranie arcydzieła Sergiusza Rachmaninowa na Wielką Sobotę Cerkwi prawosławnej

(dor)
„All-Night Vigil”, czyli „Całonocne czuwanie” (Wsienocznoje bdienije) Sergiusza Rachmaninowa, to utwór tylko na chór i solistów, nagrany po raz pierwszy w Polsce.
„All-Night Vigil”, czyli „Całonocne czuwanie” (Wsienocznoje bdienije) Sergiusza Rachmaninowa, to utwór tylko na chór i solistów, nagrany po raz pierwszy w Polsce. Michał Heller
„All-Night Vigil”, czyli „Całonocne czuwanie” (Wsienocznoje bdienije) Sergiusza Rachmaninowa, to utwór tylko na chór i solistów, nagrany po raz pierwszy w Polsce przez muzyków i chór Opery i Filharmonii Podlaskiej. Kto nie ma go na płycie, może usłyszeć transmisję w Wielką Sobotę Cerkwi prawosławnej

„All-Night Vigil”, czyli „Całonocne czuwanie” (Wsienocznoje bdienije) Sergiusza Rachmaninowa, to utwór tylko na chór i solistów, nagrany po raz pierwszy w Polsce.

Całonocne czuwanie to długi cykl nabożeństw celebrowanych od wieczora po świt przez wyznawców prawosławia w wigilię wszystkich świąt i każdej Małej Paschy (niedzieli). Na wielowymiarowość przekazu miały wpływ głębokie studia Rachmaninowa nad tradycją muzyki cerkiewnej. Poszerzył skalę środków artystycznego wyrazu, podkreślając mistycyzm nabożeństwa; starannie dobrane brzmienia o dyskretnie nowoczesnej harmonii oddają akustykę wschodniochrześcijańskiej świątyni z jej bizantyjskimi kopułami. Zmiany obsady (od trój- do jedenastogłosu) i polichóralność oddają teatralność cerkiewnych nabożeństw.

Sergiusz Rachmaninow (Rachmaninoff) (1873–1943)
All-Night Vigil / Całonocne czuwanie na chór mieszany op. 37 (1915)
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Rafał Bartmiński – tenor
Krzysztof Drugow – bas
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku
Violetta Bielecka – dyrygent

- Na transmisję nagrania wyprodukowanego przez Operę i Filharmonię Podlaską zapraszamy w Wielką Sobotę Cerkwi prawosławnej o godz. 19:00 na kanale YouTube OiFP: https://www.youtube.com/user/oifp - zachęca Joanna Dolecka z opery.

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej ruszył do Ostrawy

OiFP. Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zaśpiewa Moniuszkę...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny