Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP: Będzie można zwiedzać nowy budynek Opery (zdjęcia)

Anna Kopeć
będzie otwarta dla zwiedzających od maja
będzie otwarta dla zwiedzających od maja Wojciech Wojtkielewicz
Od maja wycieczki w nowym gmachu. Do sali koncertowej nowej opery będziemy mogli wybrać się za rok. Jednak pierwsze koncerty w amfiteatrze odbędą się już wiosną. Wtedy też będzie można dokładnie obejrzeć zaplecze ogromnej inwestycji, której koszt wynosi ponad 220 mln zł.

[galeria_glowna]
Będą to inscenizowane wycieczki, w których dodatkową atrakcją będą występy studentów wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego - mówi Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Taka wycieczka to jedyna okazja by zobaczyć tę wyjątkową budowlę i całe jej wyposażenie.

Olbrzymi gmach na skraju parku Centralnego wpisał się już w białostocki krajobraz. Opera powstała z kamienia, betonu, szkła i stali nierdzewnej. W tej chwili plac budowy ogrodzony jest wysokim blaszanym płotem, wstęp mają tylko ekipy budowlane i przedstawiciele inwestora z urzędu marszałkowskiego.

Wszyscy białostoczanie już w maju będą mogli przyjść tu na plenerowe koncerty w amfiteatrze. Warto wtedy wybrać się także na wycieczkę po największym w całym naszym regionie obiekcie kulturalnym. Będzie można zajrzeć we wszystkie zakamarki czy wejść na scenę obrotową - do tej pory podobną ma tylko Teatr Wielki w Warszawie.

- Po obiekcie będą oprowadzać specjalni przewodnicy. Będzie można zajrzeć do każdego zakamarka, zobaczyć zapadnie, zaplecze sceny, garderoby - mówi Roberto Skolmowski. - To jedyna taka okazja, kiedy już tam się wprowadzimy na dobre, to zwiedzanie nie będzie już takie łatwe.

Czytaj też: Zielone ogrody na dachu, 16 tysięcy metrów kwadratowych, widownia na 1028 osób. Wszystko za 220 milionów złotych. To nowa Opera i Filharmonia Podlaska, zwana dumnie Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku (zdjęcia, wideo)

Panorama miasta z dachu Opery

Powierzchnia całkowita budynku to 16 tysięcy metrów kwadratowych, maksymalna wysokość wynosi ponad 32 metry. Wokół opery rośnie ponad dziesięć tysięcy roślin, prawie 30 gatunków kwiatów i drzew. Na dachu znajdują się otoczone zielenią alejki spacerowe, mostki, oczka wodne. Operowe ogrody podzielone są na kilka poziomów. Na pierwszym znajdują się oczka wodne zasilane wodą deszczową. Z kolejnego poziomu można zajrzeć do środka budynku przez szklane dachy. Widać też betonowe donice, z których wyrastają wierzby płaczące. Z łąkowego poziomu po krętych schodach można wejść na szczyt opery. Znajduje się tu ogród w kształcie okręgu, otoczony drzewami.

- Stamtąd widok jest fantastyczny, widać piękną panoramę Białegostoku, to także idealne miejsce na rodzinne spacery - podkreśla dyrektor opery.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny