Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Amareya Theatre and Guests. Kantor Tropy COLLAGE (zdjęcia, wideo)

(dor)
OiFP Białystok. Amareya Theatre & Guests - Kantor_Tropy: COLLAGE
OiFP Białystok. Amareya Theatre & Guests - Kantor_Tropy: COLLAGE Jerzy Doroszkiewicz
Katarzyna Pastuszak połączyła polski taniec współczesny z japońskim tańcem butō i teatrem Tadeusza Kantora. Tak opowiada historię "umarłej klasy", która mnoży się na grobach przodków.

„Kantor_Tropy: COLLAGE” to spektakl łączący taniec współczesny, taniec butō, sztuki wizualne i muzykę nowoczesną. Spektakl miał premierę w październiku 2015 w Gdańsku roku w ramach polsko-japońskiego projektu „Kantor_Tropy” realizowanego przez Amareya Theatre & Guests w ramach „Roku Tadeusza Kantora”.

Spektakl został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora.

Skoro padło nazwisko Kantora, ostatnio przywoływanego również przez Teatr Wierszalin, w „Kantor_Tropy: COLLAGE” trudno nie doszukiwać się odwołań do "Umarłej klasy".

Za sprawą obiektów zaprojektowanych przez rzeźbiarki – Adrianę Majdzińską i Grażynę Tomaszewską-Sobko z symbolicznych szaf wychodzą ukryte tam "trupy". Ożywają, przeżywają radosne dzieciństwo, dojrzewają, wreszcie są świadkami i uczestnikami gwałtownej zagłady.

Wszystko w niezwykłych pozach tańca butō zmieszanego z całkiem współczesnym pojmowaniem scen zbiorowych i niepokojącą muzyką, po części kreowaną na żywo przez Joannę Dudę, na co dzień znaną z perfekcyjnych partii instrumentów klawiszowych w kwintecie Wojciecha Mazolewskiego.

Przywołując duchy przeszłości, twórcy spektaklu posłużyli się niezwykłymi rekwizytami. Tusza kurczaka, później uczta z kosteczek ptaków, wreszcie taniec na kościach, pośród umarłych mumii, zakończony nieskrępowaną seksualnością wyginających się postaci.

Kiedy dochodzi do sceny finałowej, w uszach błąkają się słowa Fisza "wszyscy jesteśmy nadzy, kiedy z nieba na nas patrzy". Czy nowe życie po życiu wydostaje się z symbolicznych wód płodowych, czy "umarła klasa" zatapia się na powrót w oceanie niepamięci - to muszą już rozstrzygnąć sami widzowie tego wyjątkowego spektaklu.

Okazuje się, że nie trzeba czekać do Dni Sztuki Współczesnej, by zobaczyć w Białymstoku niecodzienny spektakl łączący teatr, taniec i muzykę elektroniczną na żywo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny