Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie coraz droższe. Podwyżki zapowiada MPEC

Michał Kruk, (jan) [email protected] tel. 85 730 34 90
Największym bielskim producentem ciepła jest MPEC. Jego władze tłumaczą, że podwyżki są nieuchronne, bo rosną koszty produkcji.
Największym bielskim producentem ciepła jest MPEC. Jego władze tłumaczą, że podwyżki są nieuchronne, bo rosną koszty produkcji. Archiwum
Na dodatek ceny opału do prywatnych pieców też idą w górę.

Opłaty za ogrzewanie coraz bardziej obciążają domowe budżety. Wielu bielszczan oszczędza na cieple, a i tak płacą spore rachunki.

- Podwyżki są częste. Grzejnik odkręcam tylko po to, żeby nie zagrzybić mieszkania, a i tak rachunki nie są małe - przyznaje bielszczanka, pani Eugenia.

Największa bielska spółdzielnia mieszkaniowa tłumaczy, że każdy lokal rozliczany jest indywidualnie. Na początku sezonu wnoszone są zaliczki na pokrycie kosztów zakupu ciepła od jego producenta.

- My nie sprzedajemy ciepła, tylko rozliczamy koszt jego zakupu. Od zużycia ciepła zależy, czy osoba, która mieszka w danym lokalu otrzyma zwrot, czy będzie zmuszona wnieść dodatkowe opłaty za ogrzewanie mieszkania - wyjaśnia Jan Kondratiuk, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Podlaskim.

Największym bielskim producentem ciepła jest MPEC. Jego władze tłumaczą, że podwyżki są nieuchronne, bo rosną koszty produkcji - w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego o ponad 9 proc.

- Pomimo tego do września ceny ciepła nie zmieniały się. Jednak większe koszty paliwa i energii zmuszają nas do nieznacznych podwyżek. Ceny ciepła wzrosną zaledwie o 4,5 proc., bo ustalając je wzięliśmy pod uwagę dobro mieszkańców miasta - mówi Anatoliusz Siemieniuk, wiceprezes bielskiego MPEC.
Także samodzielne opalanie domów będzie coraz droższe. Bielszczanie chętnie wracają do palenia węglem.

- Jest on zdecydowanie tańszy niż ogrzewanie olejowe - mówi bielszczanin Jerzy Maksymiuk. - W sezonie zużywam dwie tony węgla, za który płacę blisko 2 tys. zł. Wspomagam się także drewnem z własnego lasu.
- Coraz więcej naszych klientów decyduje się na zakup ekogroszku - doradza Krzysztof Sysuła, współwłaściciel firmy handlującej opałem.

Cena ekogroszku w Bielsku Podlaskim wynosi od 630 złotych do 680 złotych za tonę.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny