Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody sensoryczne, czyli ogrody zmysłów. Co to jest i jak urządzić taki ogród przy domu

Katarzyna Józefowicz
W ogrodzie sensorycznym rośliny dostarczają nie tylko wrażeń wzrokowych, ale także dotykowych, węchowych, smakowych czy słuchowych.
W ogrodzie sensorycznym rośliny dostarczają nie tylko wrażeń wzrokowych, ale także dotykowych, węchowych, smakowych czy słuchowych. Cairoomoon (pixabay.com)
Ogród dla wielu z nas jest miejscem relaksu i wypoczynku, ale odpowiednio zaprojektowany, może też pełnić funkcję edukacyjną, a nawet terapeutyczną. Najlepszym tego przykładem jest ogród sensoryczny, czyli ogród zmysłów, gdzie wszystkiego można dotknąć, powąchać lub spróbować. Taki ogród zadba o wszystkie nasze zmysły czyli dotyk, smak, słuch, wzrok i węch. Zaczaruje nas dźwiękami i zapachami, a także zaskoczy różnymi fakturami roślin, ciekawymi kompozycjami rabatowymi oraz interesującymi smakami.

Spis treści

Ogrody sensoryczne - nie tylko do terapii

Dawniej ogród sensoryczny pełnił głównie rolę terapeutyczną i był zakładany z myślą o osobach z niepełnosprawnościami (np. niewidomych, niedosłyszących, poruszających się na wózkach inwalidzkich, autystycznych), obecnie jednak bywa zakładany nawet na przydomowych działkach, gdyż każdy z nas może czerpać z niego siłę i energię. Taki ogród będzie też doskonałym miejscem dla dzieci, gdyż dzięki bezpośredniemu kontaktowi z przyrodą, będą mogły z bliska przyjrzeć się naturze i wiele nauczyć. Można w nim też ćwiczyć sztukę uważności lub medytacji.

Ważne przy planowaniu ogrodu sensorycznego

Tworzenie ogrodu zmysłów nie może być jednak przypadkowe, bo jeśli posadzimy rośliny bez żadnego planu, uzyskamy chaotyczną i niespójną przestrzeń, która bardziej będzie nas drażnić niż relaksować. Dlatego też zanim zaczniemy projektować ogród sensoryczny, powinniśmy poznać główne jego założenia. Przede wszystkim taki ogród powinien być atrakcyjny przez cały rok, a rośliny powinny się w nim sezonowo zastępować. Musi być też:

  • uporządkowany,
  • bezpieczny - wykluczone są gatunki trujące lub parzące jak np. wawrzynek wilczełyko, tojad czy dyptam,
  • dostępny - ścieżki powinny być szerokie i utwardzone, z możliwością dodarcia do różnych zakątków.

Ponadto ogród sensoryczny powinien być podzielony na strefy dedykowane poszczególnym zmysłom, bo tylko wtedy dobrze spełni swoje zadanie. Jeśli w bliskim sąsiedztwie posadzimy rośliny aromatyczne, jadalne i kolorowe, trudno będzie nam skupić uwagę tylko na jednym elemencie, dlatego każda ze stref powinna być złożona z innych roślin.

Przy każdej ze stref, warto też zaplanować miejsce wypoczynku, aby móc się zatrzymać i skupić na danej przestrzeni, a nie biegać po całym ogrodzie.

Polecamy też:

Ogród słuchu

W części ogrodu poświęconej słuchowi, najlepiej posadzić rośliny, które wydają dźwięki. Doskonale sprawdzą się tu wysokie trawy i drzewa (np. brzozy), których liście szeleszczą i szumią na wietrze. Niezastąpiona będzie też woda. Jeśli nie mamy miejsca na strumyk czy wodną kaskadę, możemy wybrać miniaturową fontannę i ustawić poidełko dla ptaków. Jest to też znakomite miejsce dla dzwonków wietrznych, których dźwięk sprzyja relaksowi. Dobrze, jeśli będą wykonane z różnych materiałów, bo inny dźwięk wydaje dzwonek metalowy, a inny drewniany czy bambusowy.

Warto zadbać, żeby ogród w pobliżu kącika wypoczynkowego był atrakcyjny nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem. Zobacz na kolejnych slajdach rośliny, które warto mieć wokół tarasu.

Te rośliny pachną wieczorem lub w nocy. Posadź je przy taras...

Ogród dotyku

W sąsiedztwie ogrodu słuchu, możemy zaplanować ogród dotyku, w którym posadzimy rośliny o różnych fakturach i kształtach, pamiętając, aby były bezpieczne i nie posiadały kolców lub parzących włosków. Doskonale sprawdzą się tu rośliny o różnych liściach:

  • gładkich (np. bukszpan, rozchodnik okazały),
  • miękkich (np. przywrotnik, funkia),
  • sztywnych (np. juka karolińska),
  • szorstkich (np. rudbekia)
  • włochatych (np. czyściec wełnisty, starzec, szałwia srebrzysta).

Ścieżka bosych stóp

Obie strefy ogrodu możemy połączyć ze sobą tzw. „ścieżką bosych stóp”. Można ją wykonać z płyt, wypełniając przestrzenie między nimi nadającymi się do deptania roślinami (np. karmnik ościsty, trawa) oraz materiałami o różnej fakturze jak np. drobny piasek, szyszki, otoczaki, kora itp.

Ogród smaku

Kolejną strefą może być strefa smaku, która przeznaczona jest dla roślin jadalnych. Oprócz gatunków owocowych i warzywnych (np. poziomki, truskawki, porzeczki, sałata, rzodkiewka, ogórek meksykański, pomidory itp.), powinny znaleźć się tam też zioła (np. melisa, mięta) i rośliny o jadalnych kwiatach (np. nagietek, ogórecznik, nasturcja, bratek, aksamitka).

Oto rośliny, które ozdobią ogród, ale przydadzą się też w kuchni.

Jadalne i piękne. Poznaj 15 roślin, które ozdobią ogród i wy...

Ogród zapachu

Kolejna strefa to ogród zapachów, który jest idealnym miejscem dla roślin aromatycznych. Można tu posadzić zarówno gatunki o silnie pachnących kwiatach (np. lilie, jaśminowce, maciejka), jak i rośliny, których aromat uwalania się dopiero po potarciu lub potrąceniu liści (np. lawenda, tymianek, pysznogłówka, mięta, sosna). Zapachów nie powinno być jednak zbyt dużo, gdyż wtedy szybciej nas zmęczą niż odprężą.

Ogród dla oczu
Największe pole do popisu da nam tworzenie ogrodu przeznaczonego dla oczu. Na rabacie poświęconej wzrokowi powinny znaleźć się rośliny, które zachwycają różnymi kolorami, fakturami, rozmiarami i pokrojem. Muszą być jednak skomponowane w taki sposób, aby razem tworzyły spójną całość, a nie chaotyczny zbiór przypadkowych roślin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ogrody sensoryczne, czyli ogrody zmysłów. Co to jest i jak urządzić taki ogród przy domu - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny