Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody Pałacu Branickich: Ruszają kolejne prace

Wojciech Jakubicz [email protected] tel. 85 748 96 57
Dzięki badaniom dowiemy się np. czy fundamenty mostu nad fosą są oryginalne czy też współczesne. Dopiero wtedy urzędnicy podejmą decyzję o tym, w jaki sposób go przebudować.
Dzięki badaniom dowiemy się np. czy fundamenty mostu nad fosą są oryginalne czy też współczesne. Dopiero wtedy urzędnicy podejmą decyzję o tym, w jaki sposób go przebudować. Bogumiła Maleszewska
We wtorek magistrat podpisał umowę na wykonanie badań wykopaliskowych na terenie dolnego ogrodu Branickich. Po zakończeniu prac będzie wiadomo, co i jak zostanie tu odrestaurowane.

Badania archeologiczne na pięciu stanowiskach na terenie dolnego ogrodu Branickich (czyli części usytuowanej w okolicach fos) wykona Podlaska Pracownia Archeologiczna. W ciągu 30 dni musi ona uzyskać zgodę Podlaskiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac. Badania (wraz z przywróceniem terenu do stanu pierwotnego) mają trwać 45 dni.

- Większość planowanych prac związanych jest z wodą i po zakończeniu badań archeologicznych przystąpimy do opracowania koncepcji gospodarowania wodą, a następnie do wykonania projektów technicznych - mówi Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w magistracie. - Jeśli zdobędziemy na ten cel pieniądze, prace będą możliwe do wykonania w pierwszej połowie roku 2012.

Zalecenia konserwatorskie, które magistrat otrzymał kilka miesięcy temu wskazują, że główną zasadą rewaloryzacji ogrodu ma być dążenie do przywrócenia mu barokowego charakteru.

- Warto jednak zaznaczyć, że ogród dolny w obecnym kształcie jest znacznie mniejszy od tego, który tu istniał wiele lat temu - dodaje Karolski. - Część ogrodu, gdzie znajdował się Pawilon nad Kanałem, zajęta jest przez bulwary im. Kościałkowskiego.

Alejki, którymi po dolnym ogrodzie przechadzamy się dziś, zostały wytyczone w latach 50 i 60 ubiegłego wieku. Koncepcja rewaloryzacji zakłada, że w tym miejscu alejki będą miały układ gwiaździsty. Kolejną nowością będzie odtworzenie stawu między Pawilonem Toskańskim a pałacem.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Podlaską Pracownię Archeologiczną poznamy za kilka miesięcy.

- Nie wykluczone, że po zakończeniu badań wytyczne konserwatora będą skorygowane, ale nie przewiduję, żeby to były zmiany duże - dodaje dyrektor Karolski.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny