Ogrody Pałacu Branickich: Archeolodzy poszukają pawilonów

Wojciech Wojtkielewicz
przechodzą właśnie rewitalizację
przechodzą właśnie rewitalizację Wojciech Wojtkielewicz
Udostępnij:
Prace archeologiczne będą prowadzone w ogrodzie dolnym Pałacu Branickich, gdzie znajduje się kanał. Magistrat właśnie wyłania firmę, która je wykona. Wyniki badań posłużą do odtworzenia pierwotnego wyglądu tej części założenia pałacowo-ogrodowego.

Archeolodzy zbadają między innymi nieckę stawową, rejon mostu i bramy ogrodzenia pałacowego od strony ulicy Akademickiej oraz teren pomiędzy kanałem a murem ogrodu górnego. Prace w ogrodzie dolnym mają rozpocząć się jeszcze w kwietniu.

To pierwsze przygotowania do rewaloryzacji tej części ogrodów Pałacu Branickich. Znajdują się poniżej salonu ogrodowego. Są otoczone ogrodzeniem pałacowym. Wzdłuż nich ciągną się Bulwary Kościałkowskiego.

- Początkowo chcieliśmy zająć się tylko fosą - mówi Andrzej Karolski, dyrektor departamentu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej w magistracie. - Ale zalecenia konserwatora zabytków są takie, żeby nie robić tu nic tymczasowego i zająć się tematem porządnie, czyli całym ogrodem dolnym.

Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, najpierw muszą być w kilku miejscach przeprowadzone badania archeologiczne.

- Założenie jest takie, żeby przywrócić XVIII-wieczny wygląd ogrodu - tłumaczy Zofia Cybulko, zastępczyni podlaskiego konserwatora zabytków. - Nie zachowały się jednak żadne budynki z tego okresu i dlatego trzeba przeprowadzić badania.

Ogród ma odzyskać barokowy charakter. Z zachowanych przekazów historycznych wynika, że kanał był połączony ze stawem. Na stawie była wyspa z kolistym placem i promienistymi alejkami. Podobny plac z rozchodzącymi się promieniście alejkami usytuowany był również pomiędzy kanałem a ogrodzeniem parkowym. W jego pobliżu znajdował się pawilon. W ogrodzie dolnym też usytuowany był pawilon - toskański.

- Dzięki pracom archeologicznym będzie można je zlokalizować - ma nadzieję Zofia Cybulko.

Archeolodzy sprawdzą, czy w ogóle są jakieś pozostałości po tych pawilonach. Zbadają również przebieg ogrodzenia w pobliżu bramy i mostu.

Pięciu chętnych na prace w ogrodach Pałacu Branickich

Do prac wykopaliskowych w ogrodzie dolnym chce przystąpić pięć firm. W piątek upłynął termin składania ofert w magistracie. W postępowaniu dotyczącym zapytań ofertowych padły bardzo różne ceny. Najniższa propozycja cenowa to 28 tysięcy złotych, najwyższa sięga 60 tysięcy.

- Teraz trzeba sprawdzić, czy oferty są zgodne ze specyfikacją zamówienia - mówi Andrzej Karolski. - Rozstrzygnięcie powinno być najpóźniej w środę.

Od momentu uzyskania pozwolenia konserwatora na prowadzenie badań archeolodzy będą mieli 45 dni na te prace. Natomiast do połowy lipca tego roku ma być gotowy raport z wynikami wykopalisk. Dopiero mając efekty tych badań, będzie można przystąpić do prac projektowych. Być może jeszcze w tym roku magistrat zleci opracowanie ekspertyzy hydrologicznej oraz projektu gospodarowania wodą.

Kiedy miałyby rozpocząć się prace rewaloryzacyjne w ogrodzie dolnym jeszcze dokładnie nie wiadomo. W tej chwili swoją świetność odzyskuje salon ogrodowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie