Ogólnopolski strajk policjantów. Od poniedziałku 16 lipca dołączają celnicy i inne służby mundurowe

Bartosz Dybała/AIP
Tomasz Hołod / Polska Press
Udostępnij:
Funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej dołączyli do protestu służb mundurowych. 16 lipca rozpoczął się ogólnopolski strajk służb mundurowych. Jeśli do końca miesiąca nie dojdzie do porozumienia z rządem, od 1 sierpnia planowany jest kolejny etap eskalacji protestu.

To oznacza, że protestują już wszystkie formacje, reprezentowane przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W jej skład wchodzą również policjanci, którzy walkę, m.in. o podwyżki, rozpoczęli najwcześniej.

- Rada Federacji podjęła decyzję o rozpoczęciu z dniem 16 lipca ogólnopolskiej akcji protestacyjnej - powiedział w rozmowie z „Dziennikiem Polskim” Marcin Kolasa, przewodniczący FZZSM. To efekt niepodpisania porozumienia z szefem MSWiA Joachimem Brudzińskim w zakresie postulatów, jakie zostały mu przesłane jeszcze 12 marca.

- Rada zarekomendowała funkcjonariuszom w pierwszej kolejności oflagowanie jednostek i pojazdów oraz stosowanie, tam gdzie jest to możliwe, pouczeń zamiast mandatów karnych. Przygotowane są dalsze działania, ale będą wprowadzane w zależności od stanu rozmów - dodaje Kolasa. Bo jak podkreśla, Federacja liczy nadal na podpisanie porozumienia. Przypomnijmy, że związkowcy domagają się, m.in. podwyżek o 650 zł. Ogólnopolski protest służb rodzi się od wczesnej wiosny.

„Pracownik dyskontu zarabia więcej niż funkcjonariusz narażający życie. Federacja nie może się na to godzić” - mówił w marcu Kolasa. Już wtedy związkowcy zapowiadali, że jeśli ich postulaty nie zostaną spełnione, rozpoczną protest.

- Najważniejszym postulatem jest zwiększenie uposażenia i niezwłoczne podjęcie prac zmierzających do przywrócenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy - tłumaczył z kolei Artur Garbacz z NSZZ Policjantów.

Przypomniał, że kiedyś funkcjonariusze mogli odejść na emeryturę po 15 latach spędzonych w mundurze. - Dzisiaj mamy 25 lat służby i na to związek zawodowy policjantów się godzi - dodał Garbacz. Ale sprzeciw budzi to, że równocześnie, aby przejść na emeryturę, trzeba mieć skończone 55 lat.

Minister Joachim Brudziński przekonuje, że jest gotowy do dalszych rozmów. „Drzwi mojego gabinetu są zawsze szeroko otwarte dla strony społecznej. Rozmawiamy szczerze i na argumenty, wiele z tych argumentów przedstawianych przez przedstawicieli związków zawodowych uważam za zasadne. Liczę, że znajdziemy drogę do racjonalnego porozumienia” - napisał na swoim na Twitterze.

Jak to działa: Dolny Śląsk

Wrocławscy policjanci wystawiają pięć razy mniej mandatów niż jeszcze tydzień temu. Większość przyłapanych na przekroczeniu przepisów kierowców zostaje jedynie pouczona. To forma ogólnopolskiego protestu. Jeśli funkcjonariusze nie dostaną dużej podwyżki, to od sierpnia protest przybierze formę strajku włoskiego.

W miniony wtorek, w pierwszy dzień ogólnopolskiego protestu policjantów, we Wrocławiu wystawiono zaledwie 22 mandaty, a stu kierowców pouczono, że złamali przepisy. Dla porównania - dzień wcześniej, kiedy protestu nie było, mandatami ukarano 102 osoby, a pouczeń było 19. Jak widać, proporcje się odwróciły - to dowód na to, że wrocławscy funkcjonariusze uczestniczą w proteście.

Zgodnie ze scenariuszem akcji protestacyjnej mandaty wystawiane są za najpoważniejsze wykroczenia - drogowym piratom czy sprawcom kradzieży. Natomiast w przypadku niewielkiego przekroczenia autem dozwolonej prędkości usłyszymy reprymendę od policjanta.
Czego domagają się protestujący funkcjonariusze? Przede wszystkim „odmrożenia” wynagrodzeń. Ich pensje nie były waloryzowane od 2009 r. Kolejny ważny postulat to emerytury. Funkcjonariusze chcą powrotu do systemu, który obowiązywał przed 2013 r. Wtedy już po 15 latach służby policjant mógł przejść na emeryturę, otrzymywał 40 proc. swojej pensji. - Dziś byłoby to średnio 1200 zł - zauważa Piotr Malon, szef policyjnych związków zawodowych we Wrocławiu. Co dalej? Związkowcy zapowiadają zaostrzenie akcji, jeśli do 1 sierpnia rząd nie przystąpi do negocjacji. Strajk włoski ma polegać na tym, że funkcjonariusze każdą czynność będą wykonywali długo i niezwykle skrupulatnie. To może oznaczać znaczny spadek efektywności pracy policji.

- Po co ten protest? Jeśli nic się nie zmieni, policjanci będą odchodzić ze służby – mówi Piotr Malon, szef policyjnych związków zawodowych na Dolnym Śląsku. Już dziś brakuje policjantów, szczególnie w służbach odpowiedzialnych za patrolowanie ulic. Od dziewięciu lat nie było waloryzacji płac, więc nic dziwnego, że pojawia się frustracja. Policjanci psioczą i odgrażają się, że gdzie indziej dostaną wyższe pensje, będą pracować w lepszych warunkach. – Sam mówiłem wiceministrowi spraw wewnętrznych Jarosławowi Zielińskiemu, że na Dolnym Śląsku są problemy, bo brakuje policjantów - mówi Piotr Malon. – Zwłaszcza na terenach przygranicznych, gdzie można znaleźć atrakcyjniejszą pracę w tamtejszych fabrykach. Dziś ten problem jest w całym kraju. I dodaje: – Musimy przyjmować do policji każdego, kto się zgłosi, bo nie ma wyboru. Problem jest tak duży, że funkcjonariusze służb kryminalnych i dochodzeniowych są wysyłani na patrole.

Dziś pierwsza pensja policjanta, zaraz po przyjęciu do służby, to 1600 zł „na rękę”. Po półrocznym przeszkoleniu suma ta rośnie do 2200 zł. Resort spraw wewnętrznych zapowiada podwyżki – wynagrodzenie wzrośnie do 2400 zł. Czy to na tyle atrakcyjna oferta, żeby przyciągnęła do służby najlepszych kandydatów?

Protestują w Łódzkiem

- Szacujemy, że w woj. łódzkim o 90 procent spadła liczba wypisywanych mandatów. Na przykład w pewnej komendzie powiatowej do tej pory wypisywano 35 – 50 mandatów dziennie, a teraz ich liczba spadła do 5 – 8 dziennie. Taką formę protestu, czyli niekaranie mandatami, jeśli prawo na to pozwala, stosujemy od 10 lipca – wyjaśnia Krzysztof Balcer, szef NSZZ Policjantów w Łódzkiem. Do protestu przystąpiły też dwa z trzech działających w Łódzkiem związków zawodowych strażaków: „Florian” i NSZZ Pracowników Pożarnictwa. Do protestu nie przyłączyli się strażacy z „Solidarności”. Tych, którzy wybrali protest, wspierają rodziny.

- Chodzi o to, że minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński rozumie nasze postulaty, ale cały czas nie podpisuje porozumienia w tej sprawie. Stąd nasz apel do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zajął się naszymi postulatami. Wspierają nas nasze rodziny piszące do premiera listy z wyrazami poparcia dla naszych postulatów – mówi Krzysztof Jędrachowicz, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian” w Łódzkiem. Protest popierają też funkcjonariusze służby więziennej, którzy na razie ograniczają się do wieszania flag związkowych, jednak w przyszłości mogą sporo namieszać. - Doceniamy to, co robi ten rząd, ale jest to ciągle za mało, bowiem zarobki naszych funkcjonariuszy przestały być konkurencyjne wobec innych zawodów.

Dlatego nie wykluczamy, że w przypadku braku porozumienia dojdzie do zaostrzenia protestu. Może to polegać na tym, że w wyniku bardziej skrupulatnych, szczegółowych i drobiazgowych naszych działań wydłuży się czas przewożenia osadzonych do sądów na rozprawy lub do prokuratur na przesłuchania – zaznacza Czesław Tuła, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Okazuje się, że nie wszystkie służby mundurowe w Łódzkiem przystąpiły do protestu. - Nie mamy żadnych informacji o proteście wśród celników – twierdzi Agnieszka Majchrzak z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Wideo

Materiał oryginalny: Ogólnopolski strajk policjantów. Od poniedziałku 16 lipca dołączają celnicy i inne służby mundurowe - Strefa Biznesu

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzesiuk
na urlop jak znalazl, mniej ich będzie. Cóż jeszcze są fotoradary, ale na to to yanosik. Zycze funkcjonariuszom osiągnięcia zamierzonego celu...
d
dawid
Strajk policjantów ułątwia życie na drodze, ale i tak pozostanę przy yanosiku
J
JJ
To, jakie w tym kraju policja ma warunki pracy, to jest jakaś żenada i kpina. Syf, brak sprzętu, wieczne oskarżenia o że wszystko źle robią, mierne szkolenia albo ich brak i przede wszystkim narażanie zdrowia i życia za żenujące pienądze. Byle "krawężnik" powinien zarabiać na rękę 4000 + jakieś sensowne dodatki za faktyczne osiągnięcia, bo wchodzenie do melin i targanie meneli oraz bieganie za łysymi kibolami za mniejsze pieniądze to patologia.
J
JJ
Oby Cię ta niepełnosprawność nie dopadła, żebyś nie musiał/a być tak samo "roszczeniowy/a" jak inni niepełnosprawni.
R
Robert
Bardzo proszę aby Pan przejrzał na oczy, więcej wiedzy pozyskał o pracy policji i porównał z pracę strażaka, nie tylko pracę w przeliczeniu na godziny służby.
Społeczeństwo Polskie nie docenia policjantów, w dużej części zazdrości tych ostatnich przywilejów, a przede wszystkim nie zna ich pracy, możliwości, wszystkich oczekiwać społeczeństwa, itp. Społeczność jest podzielona. Policjant co by nie zrobił, to jedni ocenią pozytywnie, inni negatywnie. Policjant ma szanować prawo, być konsekwentny w swoim postępowaniu stosować środki prawne – skutecznie, aby wszyscy przestrzegali prawa. Stosowanie środków jest bolesne dla osób którzy akurat popełnili wykroczenie i dali się złapać policjantowi – który ma obowiązek nałożyć mandat karny. Jak by nie było tego bata, mało kto z własnej woli by przestrzegał prawa, tłumacząc sobie z
e się uda, że nic się nie stanie, że wypadki mnie nie dotyczą. To inni powodują wypadki, to inni giną w wypadkach a mnie to nie dotyczy. I tak jest ze wszystkim. Policjant ciągle na froncie. Jak nie obsługuje zdarzenia, to kontroluje pojazdy przewożące odpady, nielegalne rzeczy itp. Reaguje na prędkość, wyprzedzanie na liniach, przechodzenia na przejściach dla pieszych i szereg innych wykroczeń, nie wspominając o kontroli trzeźwości w różnych warunkach, nie tylko pogodowych. Eliminując nietrzeźwych, pracą godzinami – napotyka na krytykę mondroli i filozofów. I tak jest ze wszystkim. A przecież lepiej byłoby czekać na wypadek i dopiero jechać go obsłużyć, nie zapobiegać tylko obsługiwać. Przy obsłudze zdarzenia wszyscy mili, grzeczni i wszytko opowiadają policjantom. Tak też działa straż pożarna, leży i czeka na pożar. Do pożaru kosza ze śmieciami jedzie 7 zastępów i wszyscy się cieszą. Jak dla mnie marnują siły i środki, 7 zastępów – kto nad tym panuje. – ale dla społeczeństwa które wolno myśli – jest fajnie, kto by ten pożar ugasił jak by nie było dzielnych strażaków.
Panie Związkowców
Proszą domagać się płacy godnej – za rzeczywiście wykonywaną pracę, przedstawiać argumenty, To hasło "Dobry gospodarz nie dzieli służb, jest krzywdzące dla policjantów" za ich ciężką pracę, przy braku zrozumienia przez społeczeństwo i ich ciągłą krytykę. Pomyśl Pan – jakby w tej straży było źle, to nie było by tyle chętnych.
Podwyżki wszystkim sprawiedliwie, a sprawiedliwie nie znaczy po równo.
X
X
Skoro mogli dać niepełnosprawnym, stać państwo na 500+ To niech dadzą i policji... Co oni gorsi od niepełnosprawnych z wieczną postawą roszczeniową?
P
Piotr
Takie skromne żądania,a nie można np.zażądać 200%płatnego chorobowego,emerytura zamiast po15 latach służby to po5,wykreślić tą jedynkę z przodu i zamiast 40% uposażenia to 80%.Te wasze związki zawodowe są nic niewarte nawet nie potrafią postawić konkretnych postulatów.
S
Strażnik z Warszawy
STRAŻ MIEJSKA dołącza się do protestu!! też należymy do 'rodziny'!! Nasze postulaty: pełna emerytura po 15 latach!! Coroczna rewaloryzacja pensji i oczywiście zwiększenie dochodów, bo nie może być tak że jakiś robotnik z budowy czy ślusarz czy pani na kasie zarabia więcej od stróża prawa!! Mundur honor ojczyzna!! nie dajmy !! Razem walczmy o swoje!!!
A
A cywile ??
Cywil w policji .. 1600 zł
G
Gosc 1
Nie ulegajcie z kwestia emerytalną 15 -25 lat i wyliczenie emerytury z ostatniej wpłaty. Jak teraz ulegniecie to zawsze neda was kopac w d...ę. Pozdrawiam
M
MYSZ
Najbardziej "pokrzywdzeni" są celnicy - banda nierobów i obiboków. Jak im nie pasuje niech idą do dyskontów skoro tam takie wysokie wynagrodzenia
G
Gość
Pracownicy służb mundurowych będąc na służbie narażają na szwank swoje zdrowie nie tylko fizyczne ale i psychiczne. Niejednokrotnie podczas interwencji dochodzi do wszcęcia przez zatrzymanego szapraniny, oczywiście nie z winy zatrzymanego....Funkcjonariusze są zwyzywani itp. Panom z SW także nie ma czego zazdrościć. Wynagrodzenie początkujących wynosi leciutko ponad 2 tys. złotych gdzie utrzymanie jednego "resocjalizującego się" (śmiech) wynosi 3150zł. Ludzie otwórzcie oczy bo niedługo nie będziecie mieli kogo przyjmować do pracy a może i już tak jest. Ludzie, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo zarabiają psie pieniądze.
a
anonim
wiek emerytalny zrównac do ogółu spoleczenstwa
G
Gość
Podwyżki dostaną, bo są potrzebni tej władzy do rozmowy z Polakami za pomocą pał.
Ż
Żołnierz
Popieram was, bo jedziemy na tym samym wózku, tylko innego koloru (wy na niebieskim, my na zielonym). Ale to, czym popisaliście się podczas strajku sadowników, jest żenujące i bez honoru - jak w latach 80-tych. Chcecie, aby was społeczeństwo zrozumiało i poparło, a wy filmujecie twarze strajkujących, którzy walczą o swoją godność - tak jak wy! Jak skończycie lizać dupę tej zakłamanej władzy, to może ludzie zechcą was zrozumieć i was poprą. A tak, tym zachowaniem i działaniami pokazujecie, że jednak jesteście MO-PIS i SB-PIS. Jesteście, koledzy mundurowi z policji, BEZ HONORU - jeśli jeszcze wiecie co to jest!!!
Dodaj ogłoszenie