Ogólnopolski Konkurs „Przedsiębiorczy na rynku finansowym” rozstrzygnięty!

Materiał informacyjny Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości
W dniach 9-10 czerwca br. odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu „Przedsiębiorczy na rynku finansowym”. Osiem najlepszych zespołów, wyłonionych spośród ponad 7000 uczniów biorących udział w Konkursie zmierzyło się w kilku konkurencjach, które zwieńczyła debata finałowa toczona metodą Karla Poppera. Uczniowie debatowali na temat: „Samozatrudnienie jest lepsze niż praca na etacie”. Po dwudniowych zmaganiach najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, pod opieką pani Marty Woźniak. Honorowy patronat nad konkursem objęło Ministerstwo Finansów.

Do konkursu przystąpiła rekordowa w jego historii liczba ponad 7000 uczniów i 123 szkół. Na drodze do finału uczniowie musieli m.in. rozwiązać test i studium przypadku, a także nagrać film, który następnie oceniali internauci oraz Komisja złożona z przedstawicieli biznesu.

Najlepsze 8 zespołów zmierzyło się w finale, w trakcie którego musieli dowieść swoich umiejętności oratorskich. Każdy z zespołów wziął udział w dwóch debatach, w trakcie których bronił lub negował zadaną tezę. Ocenie podlegała siła argumentacji, struktura wypowiedzi, umiejętność aktywnego słuchania, zadawania pytań i zbijania argumentów strony przeciwnej. Fakt, że w zależności od debaty ten sam zespół bronił, bądź negował tezę nie ułatwiał uczniom zadania. Po debatach, uczestnicy musieli również zaprezentować swoją wiedzę na temat rynku pracy. Jury złożone z pedagogów i doradców zawodowych z wieloletnim doświadczeniem wyłoniło dwa zespoły, które wzięły udział w debacie finałowej. Jej tezą było: „Samozatrudnienie jest lepsze niż praca na etacie”.

*

Najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, pod opieką pani Marty Woźniak, w składzie: Wiktor Karwacki, Julia Budzińska, Andrzej Orzechowski.

*

Drugie miejsce zajął zespół z I Liceum Ogólnokształcącego w Łańcucie, pod opieką pani Marty Kaczmarczyk, w składzie: Klaudia Szewczyk, Aniela Superson, Jacek Szpunar.

Trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy, pod opieką pani Doroty Wyrzykowskiej. Członkami zespołu są: Paulina Kłudczyńska, Sonia Piasecka i Kinga Witaszak.

Finałową debatę oceniało jury w składzie: Krzysztof Grad – Dyrektor Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów, Joanna Zimoląg-Myczkowska – Koordynator Programów Edukacyjnych Fundacji Warszawski Instytut Bankowości oraz Małgorzata Sobkowicz – Prezes Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

- Udział w takich przedsięwzięciach, zdobyta wiedza, doświadczenie i kontakty w dzisiejszym świecie są bardzo ważne. Dzisiejsi finaliści dali z siebie wszystko. Ostatni rok był trudny i podjęcie przez was dodatkowych aktywności jest szczególnie cenne. Gratuluję wszystkim uczestnikom – powiedział Dyrektor Krzysztof Grad.

Lista wszystkich finalistów dostępna jest na stronie:
https://moje-finanse.junior.org.pl/pl/Glosowanie2021

Finałowa debata była transmitowana na żywo na profilu Fundacji:
https://pl-pl.facebook.com/FundacjaMlodziezowejPrzedsiebiorczosci.

Konkurs „Przedsiębiorczy na rynku finansowym” podsumowuje program edukacyjny Moje finanse. Program wykorzystuje nowatorskie metody pracy z uczniami, które mają na celu rozbudzić w nich aktywność poznawczą, wyposażyć w praktyczną wiedzę i kluczowe umiejętności z zakresu szeroko rozumianej edukacji finansowej, ekonomicznej i społecznej. Skierowany jest do młodzieży w wieku 15–19. W 2021 roku w programie Moje finanse wzięło udział ponad 100 000 uczniów z całego kraju!

Partnerami programu są BNY Mellon, Nationale Nederlanden i Fundacja Warszawski Instytut Bankowości.

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży, działającej obecnie w 117 krajach.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.junior.org.pl.

Materiał oryginalny: Ogólnopolski Konkurs „Przedsiębiorczy na rynku finansowym” rozstrzygnięty! - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie