MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogłoszono laureatów nagrody Nobla z fizyki. Wyróżniono trzy osoby za klimat i systemy złożone.

Kazimierz Sikorski
TT NEWS AGENCY/Associated Press/East News
Przyznający nagrodę Nobla z fizyki uczynili w tym roku wyraźny ukłon wobec badań nad klimatem, które są teraz ważne ze względu na globalne ocieplenie.

Tegoroczną nagrodę Nobla uzyskało trzech badaczy: Japończyk Syukuro Manabe, Niemiec Klaus Hasselmann i Włoch Giorgio Parisi.
Dwaj pierwsi otrzymają po jednej czwartej nagrody. Badali oni zmiany klimatu. Dokładnie wyróżniono ich za fizyczne modelowanie klimatu Ziemi, ilościowe określanie zmienności i wiarygodne przewidywanie globalnego ocieplenia. Trzeci zaś, specjalista od układów złożonych, otrzymał połowę nagrody za systemy złożone i mechanikę kwantową.

W ten sposób komisja noblowska zrobiła wyraźny ukłon wobec badań nad klimatem, które są teraz bardzo ważne ze względu na globalne ocieplenie i grożące tam skutki tego zjawiska.
Można powiedzieć, że tegoroczne nagrody Nobla z fizyki są pewnym ukłonem, a na pewno zrozumieniem tych, którzy zajęli się klimatem i dostrzegli wagę zmian klimatycznych- mówi profesor Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersttetu Warszawskiego. Wyróżnienie za układy złożone jest ważne, bo choć nie ciszą się zbytnim zainteresowaniem badaczy, ponieważ z wielkim trudem uzyskuje się wynikiem to jednak pozwalają na lepsze zrozumienie zmian zachodzących w różnych zjawiska, w klimacie też. Na ten ostatni wpływa wiele czynników i chodzi o wyciągnięcie z nich średniej, co pozwoli na przykład dowiedzieć się, co może nas czekać za powiedzmy sto lat. To pozwoli przewidzieć wiele zmian klimatu. Ta wiedza, choć obarczona niepewnością, bo występuje wiele niewiadomych i zmiennych zjawisk, powinna przekonać ludzi, dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Julia Szeremeta: "Oby mój sukces przyniósł pieniądze do boksu"

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny