Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki
Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na polecenie prokuratora żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze CBA zatrzymali 5 osób, w tym 3 starszych oficerów Wojska Polskiego i dwóch przedsiębiorców – poinformowała dziś Prokuratura Krajowa. Żołnierze mieli ustawiać przetargi wraz z współpiastującymi z nimi przedsiębiorcami. - W Wojsku Polskim obowiązuje zasada zero tolerancji dla jakiegokolwiek łamania prawa – oznajmił szef MON Mariusz Błaszczak.

Do zatrzymania doszło 14 stycznia b.r. Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i powierzone Delegaturze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu.

Postępowanie – które nadzoruje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy - dotyczy żądania przez oficera starszego z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy w związku z pełnioną funkcją publiczną od właściciela przedsiębiorstwa korzyści majątkowej.

Z działania Żandarmerii Wojskowej zadowolony jest szef MON Mariusz Błaszczak. - W Wojsku Polskim obowiązuje zasada zero tolerancji dla jakiegokolwiek łamania prawa. Wszyscy, którzy dopuszczają się przestępstw będą ponosili surowe konsekwencje. Dziękuję oficerom SKW i Żandarmerii Wojskowej za sprawną i skuteczną akcję – napisał na Twitterze minister obrony narodowej.

Podżeganie i ujawnianie chronionych informacji
Były szef Szefostwa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy płk rez. Krzysztof B. miał podżegać podżegał funkcjonariuszy publicznych do nieuprawnionego przekazywania informacji. Dotyczyły one „planowanych i toczących się postępowaniach przetargowych oraz planowanych i prowadzonych pracach badawczo – rozwojowych, organizowanych przez jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej”.

Co więcej dla osiągnięcia korzyści majątkowych B., wszedł w porozumienie z przedsiębiorcą Tomaszem K., aby ten mógł uzyskać informacje dotyczące planowanych i toczących się przetargów przez wyżej wskazane podmioty.

Zatrzymany Tomasz K. wszedł w podobne porozumienie także z mjr. Arkadiuszem R. (szef Wydziału Materiałowego 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Drawsku Pomorskim), który z kolei przyjął od Tomasza K. wycieczkę zagraniczną oraz telefon komórkowy.

Kolejny zatrzymany to płk Paweł M. (Zastępca Szefa Służb Mundurowych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy), który w związku z pełnioną przez siebie funkcją publiczną, zażądał od przedsiębiorcy Mirosława S. korzyści majątkowej w wysokości 200 tysięcy zł oraz „przekazywał nieuprawnionej osobie informacje niejawne objęte ochroną”. Mirosław S. obiecał wręczyć Pawłowi M. żądaną sumę.

Prokuratorskie zarzuty
Prokurator przedstawił zarzuty osobom zatrzymanym. Oficerowie Paweł M., Arkadiusz R. i Krzysztof B. usłyszeli zarzuty popełnienia czynów polegających na ujawnienia informacji niejawnych poprzez funkcjonariusza publicznego (art. 266 par. 2 kk). Zarzuty zakłócania przetargu publicznego (art. 305 kk) usłyszeli Krzysztof B., Arkadiusz R. i Tomasz K. Za te przestępstwa grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Mirosław S. i Tomasz K. usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw udzielenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznemu (art. 229 par. 1 kk), Arkadiusz R. przyjęcia korzyści majątkowych (art.228 par. 1 kk). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pawłowi M. prokurator nadto zarzucił czyn polegający na uzależnieniu czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej, określony w art. 228 par. 4 kk i zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 10.

Aresztowania i dozór policji
Dla zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec Pawła M., Arkadiusza R. i Tomasza K. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec Krzysztofa B i Mirosława S. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

Wideo

Materiał oryginalny: Oficerowie Wojska Polskiego zatrzymani przez CBA i Żandarmerię. Sprzedawali informacje za łapówki - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
ex żołnierz

Brawo WY... wszyscy, oficerkowie. Jak za PRL-u.

p
polak mały

gdyby naprawdę było zero tolerancji to połowa cywilna MONu powinna siedzieć za działanie na szkodę nie tylko MONu ale państwa. A przede wszystkim za zakup bubli nikomu niepotrzebnych, za tworzenie struktur nowych a braki w obecnych. I w końcu za zbrojenie się w pojazdy osobowe. Chyba że chcą w razie czego powtórzyć 1939 i będą mieli czym wiać jak ich poprzednicy w tamtych latach.

w
wojak

Oby nie było tak jak z generałem M. Głośne zatrzymanie, wywiady [wulgaryzm]e....a a potem ciche zwolnienie i szukanie wyjścia ile zapłacić odszkodowania za tępactwo prokuratorów, niewiedzę prof. Modzelewskiego który nie znając tematu pisał opinię prawną.

G
Gość

wiadomosc na 100 lecie odzyskana niepodlegosci !! a jak bylo w armii niemieckiej napiszcie

Dodaj ogłoszenie