Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofiary akcji T. To już 81. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

agsa
Ofiary akcji T. To już 81. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy
Ofiary akcji T. To już 81. rocznica zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy fot. UMWP (Paweł Krukowski)
W sierpniu 1941 r. Niemcy dokonali ludobójstwa na kilkuset pacjentach Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy. 81. rocznicę tamtego tragicznego wydarzenia upamiętniono w poniedziałek, 29 sierpnia, przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach k. Białegostoku.

Dokładna data tej tragedii nie została do dzisiaj wyjaśniona. Szacuje się, że wydarzenie miało miejsce pod koniec sierpnia. Było to prawdopodobnie 25 lub 26. Niemcy zarządzili ewakuację szpitala. Wozami ciężarowymi oraz autobusami wywieźli pacjentów w głąb pobliskiego lasu nieopodal Choroszczy. Większość chorych, która nie zdołała uciec, została rozstrzelana przez Niemców. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej hitlerowcy zamordowali wówczas czterysta sześćdziesiąt cztery osoby.

– Ich życie było złożone na ołtarzu Ojczyzny. To, co daje nam siłę i łączy to modlitwa i nadzieja, to nagroda od Pana, który jest sprawiedliwy, miłosierny i jest dobrym ojcem dla każdego z nas. Polećmy modlitwie tutaj poległych, ale też wszystkich obecnych pacjentów tego szpitala, wszystkich ludzi tej ziemi – mówił podczas uroczystości ks. Leon Grygorczyk, proboszcz parafii Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym.

Zaś Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, odczytał list wystosowany przez marszałka Artura Kosickiego z okazji obchodów rocznicy tych tragicznych wydarzeń:

– Mija 81 lat od jednej z najbardziej bolesnych w swojej wymowie zbrodni hitlerowskich dokonanych w naszym regionie. Jej ofiarą byli bowiem bezbronni pacjenci Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. Te kilkaset istnień, które straciły życie w lesie w Nowosiółkach, to również wymowny symbol utraty człowieczeństwa w tragicznych latach II wojny światowej – pisał w liście marszałek.

Eksterminacja chorych psychicznie była zgodna z ideologią hitlerowskich Niemiec, która zakładała oczyszczanie rasy z jednostek niepełnosprawnych. Szacuje się, że na terenie Polski podczas okupacji niemieckiej wymordowano kilkanaście tysięcy chorych psychicznie. Była to część akcji T4, którą Niemcy prowadzili od 1939 r., w ramach której zginęło łącznie ponad 70 tys. osób.

­W uroczystościach w 81. rocznicę tragicznych wydarzeń uczestniczyli m.in. Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego, Bohdan Paszkowski – wojewoda podlaski, Krzysztof Szeweluk – dyrektor Szpitala Psychiatrycznego im. St. Deresza w Choroszczy, Dominik Maślach - dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Robert Wardziński - burmistrz Choroszczy, Wojciech Cybulski - wójt gminy Dobrzyniewo Duże oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny