Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie skweru im. Pawła Adamowicza w Białymstoku kosztowało 9257 zł. Jak ustalono wschodnie pochodzenie prezydenta Gdańska?

OPRAC.: mat
25.09.2020. Białystok. Odsłonięcie skweru im. Pawła Adamowicza
25.09.2020. Białystok. Odsłonięcie skweru im. Pawła Adamowicza Tomasz Maleta
Co z takimi nazwami jak Rynek Kościuszki, ul. Mieszka I czy Św. Ojca Pio?. Gdybyśmy nazywali ulice tylko nazwiskami sławnych mieszkańców lub gości naszego miasta, mielibyśmy ograniczony dosyć zasób nazw - tak m. in. prezydent Białegostoku odpowiedział radnej na pytanie dlaczego uhonorowano skwerem Pawła Adamowicza, choć osobiście nie był związany z Białymstokiem. W interpelacji pytała tez o koszty wrześniowej uroczystości i w jaki sposób uprawdopodobniono wschodnie pochodzenie zamordowanego prezydenta Gdańska.

Agnieszka Rzeszewska wystosowała interpelację na wystąpienia Tadeusz Truskolaskiego, które wygłosił podczas odsłonięcia skweru im. Pawła Adamowicza 25 września 2020 roku. Mówił, że zamordowany prezydent Gdańska miał wschodnią duszę i wschodnie korzenie: mama z Łap, tata z Wilna.

Czytaj też: Prezydent Gdańska: Białostoczanie, na skwerze śp. Pawła Adamowicza, uśmiechajcie się do siebie nawzajem

Radna dociekała w interpelacji, czy obok włodarzy miast kojarzonych z Platformą Obywatelską, kierując się zasadą pluralizmu, prezydent zaprosił też innych prezydentów miast? Według jakiego klucza dobierano gości? Jakie były merytoryczne względy nadania skwerowi – powszechnie kojarzonemu przez białostoczan jako plac Ludwika Zamenhofa - imienia śp. Pała Adamowicza? Czy do nadania skwerowi imienia konkretnej osoby wystarczy w Białymstoku posiadanie wschodniej duszy? W jaki sposób została ona zweryfikowana w przypadku Pawła Adamowicza, skoro urodził się w 1965 roku w Gdańsku. Czy bywał, ile razy i w jakich okolicznościach w Białymstoku?

Agnieszka Rzeszewska pytała też o koszty uroczystości poniesione przez miasto i dlaczego podczas nich odgrodzono plac barierkami i na czyj wniosek.

Czytaj też: **Czytaj też: Skwer im. Pawła Adamowicza w Białymstoku. PiS i radny niezależny Maciej Biernacki byli przeciw**

Radnej odpowiedział z upoważnienia prezydent sekretarza miasta Przypomniał , że dyskusja nad pomysłem nazwania skweru odbyła się na czerwcowej sesji.

- Dlatego pytanie o merytoryczne podjęcia uchwały, cztery miesiące po sesji, uważam za mocno spóźnione i skierowane do niewłaściwego adresata – napisał Krzysztof Karpieszuk. - Prezydent miasta zrealizował bowiem zapisy aktu prawa miejscowego.

Pytanie o dobór gości na uroczystość uznał za obarczone sugestią o stosowanie klucza partyjnego.

- Jest to co najmniej niezręczne, że tym bardziej że wszyscy białostoccy radni bez względu na przynależność partyjną czy klubową, otrzymali na nią imienne zaproszenie – napisał sekretarz.

Ubolewał, że radna z niego nie skorzystała

- Była to doskonała okazja, by swoim zachowaniem wcielić w życie słowa prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedziane po ponownym wyborze . Andrzej Duda poprosił Polaków 12 lipca, by potrafili zez sobą rozmawiać. Żałuję, że nie skorzystała Pani z okazji, by wznieść się ponad podziały i oddać cześć i szacunek jednemu najznamienitszych polskich samorządowców – puentował sekretarz.

Czytaj też: Honorowe obywatelstwo dla ś.p. Pawła Adamowicza. Szykują się uroczystości. Do Białegostoku przyjedzie prezydent Aleksandra Dulkiewicz

Dodał, że osobisty udział prezydentów największych polskich miast podkreślił znaczenie Białegostoku, którego radni jako jedni z pierwszych w kraju przyjęli uchwałę upamiętniającą w przestrzeni publicznej byłego prezydenta Gdańska.

Poinformował, że nie ma żadnych przepisów, które by stanowiłyby, że patron, skweru, placu, ulicy powinien być bezpośrednio, osobiście związany z miastem.

- Co wtedy z takimi nazwami jak Rynek Kościuszki, ul. Mieszka I czy Św. Ojca Pio – pytał sekretarz.- Gdybyśmy nazywali ulice tylko nazwiskami sławnych mieszkańców lub gości naszego miasta, mielibyśmy ograniczony dosyć zasób nazw.

Łączne koszty uroczystości kosztował 9257.

- Pytanie o celowość odgrodzenia placu jest niezrozumiała w czasie pandemii – podkreślił sekretarz. - Wymagają tego stosowne przepisy regulujące organizację publicznych uroczystości w czasie pandemii.

Czytaj też: Słowny atak na Rynku Kościuszki na prezydentów największych polskich miast. Poszło o ich zarobki, ścieki w Wiśle i skwer

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny