Niezwykle delikatna skóra noworodka jest w szczególny sposób narażona na podrażnienia. Regularny kontakt zwłaszcza z pieluszkami powoduje odparzenia mające nie tylko efekty wizualne, ale także obniżające komfort samopoczucia u maluchów. W jaki sposób rodzic może zaradzić temu problemowi?

Przyczyny łatwe do ustalenia

Już od pierwszych chwil od momentu narodzin pielęgnacja delikatnej skóry noworodka wymaga szczególnych działań z naszej strony. Dlatego, że nie ma jeszcze wykształconej warstwy lipidowej, zwłaszcza okolice pośladków cechuje podatność na podrażnienia. Wiele młodych matek w zastanawia się nad tym, co na odparzenia kupić, by na dobre im zaradzić?

Zazwyczaj takie zmiany na skórze mogą mieć formę lekkiego zaczerwienienia lub krwawiących ran. Towarzyszy im także stała wilgotność i sączenie albo nadmierna suchość skóry. Jeśli np. mokra pieluszka nie zostanie odpowiednio szybko zmieniona, to na skórze pojawi się czerwona wysypka. Dzieje się tak za sprawą amoniaku znajdującego się w moczu.

Na dobry początek pomocne w przypadku problemów skórnych u niemowlęcia mogą okazać się kremy i maści bez recepty dostępne w aptekach, centrach handlowych i drogeriach. Można je stosować codziennie w celu przeciwdziałania odparzeniom. Miejsce podrażnione należy posmarować cienką warstwą, pamiętając, że pieluszka działa w takiej sytuacji podobnie jak opatrunek. Dobry krem na odparzenia u niemowlaka powinien zawierać w swoim składzie substancje łagodzące podrażnioną skórę, a także te działaniu nawilżającym.

Znaczenie codziennej profilaktyki

Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się odparzenia u niemowlaka, nie należy przegrzewać malucha. Najbardziej narażone są na nie dzieci w upalne dni, ponieważ skóra na pupie pod pieluszką bywa wilgotna, a bakterie, które znajdują się w moczu i kale, szybko się mnożą i łatwo doprowadzają do podrażnień. Na początku na skórze pojawia się niewielkie zaczerwienienie, które potem szybko zwiększa powierzchnię.

Gdy na typową profilaktykę jest z późno, trzeba jak najszybciej złagodzić dolegliwości, ponieważ niewinne zaczerwienienie przerodzi się w ostre odparzenie pieluszkowe. Skóra zostanie wtedy pokryta drobnymi pęcherzykami na pośladkach, zrobi się mocno gorąca i czerwona. Maluszek będzie wówczas odczuwał wielki ból, który lekarze porównują nawet do poparzenia. W tym przypadku można zastosować domowe sposoby na odparzenia lub sięgnąć po maści zawierają ce dużą dawkę pantenolu oraz tlenku cynku.

Podczas każdego przewijania chorą skórę należy przemyć ciepłą wodą, a następnie dokładne osuszyć i posmarować leczniczą maścią, która nawilża, łagodzi podrażnienia i przyśpiesza gojenie. Tworzy ona cienki, niewyczuwalny filtr, dzięki któremu skóra nie styka się bezpośrednio z moczem lub kałem. Jeśli jednak z jakichś powodów te sposoby nie pomogą, to trzeba skontaktować się z lekarzem pediatrą. Jedną z możliwych często nawracających odparzeń pupy może być także zakażenie układu moczowego.

Zapobieganie jak najbardziej możliwe

Odparzenia u niemowląt zdarzają się w praktyce bardzo często, ale możemy zrobić wszystko, żeby zminimalizować ich występowanie. Na dobry początek należy częściej niż zwykle zaglądać do pieluszki. Im krócej skóra ma kontakt z kałem i znajdującymi się w nim bakteriami, tym mniej zostanie podrażniona.

Nawet, gdy jesteśmy na spacerze, w centrum handlowym, czy w restauracji nie możemy zwlekać z przewinięciem maluszka. Nie powinnyśmy się wstydzić przewijania, tylko znaleźć odpowiednie, ustronne miejsce. W miejscach użyteczności publicznej znajdują się nawet specjalne toalety dla mam z dziećmi. Każdorazowo podczas wyjścia z domu w torbie powinny się znaleźć minimum dwie pieluszki, mokre chusteczki, worek na zużytą pieluszkę, krem na odparzenia, zasypka, tetrowa pieluszka, a także kocyk lub ceratka do przewijania. Z takim „arsenałem” o wiele łatwiej będzie nam uporać się z przebraniem malucha z dala od domu.

Przy każdym przewijaniu należy umyć skórę maleństwa i dokładnie ją osuszyć. Możemy użyć do tego zarówno wilgotnych chusteczek lub zwykłej wody z kranu. Szczególną uwagę musimy poświęcić fałdkom i zakamarkom, ponieważ to właśnie tam gromadzą się rozmaite zanieczyszczenia, które powodują podrażnienia. Zanim nałożymy nową pieluszkę, należy użyć zasypki dla niemowląt lub posmarować skórę kremem na odparzenia. Nie bez znaczenia jest również, jakość samej pieluszki, ponieważ niektóre z nich mogą spowodować odparzenia z racji niedostatecznej przepuszczalności powietrza.

Wraz ze wzrostem doświadczenia przy opiece nad potomstwem zrozumiemy, że nie sposób zawsze uniknąć odparzeń pieluszkowych, jednakże podejmując pewne działania, zminimalizujemy znacznie ryzyko ich występowania. Dodatkowo możemy wzbogacić swoją dotychczasową wiedzę o lekturę zamieszczoną tutaj:

http://www.bepanthen.pl/pl/opieka-nad-dzieckiem/odparzenia-pieluszkowe/

Dzięki temu lepiej zrozumiemy mechanizm powstawania podrażnień skóry u najmłodszych i metody przeciwdziałania, które powinniśmy przedsięwziąć w określonych sytuacjach.