Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpady. Rewolucyjne zmiany dotyczące wywozu śmieci przez firmy

(MP)
Wiesław Szwaczko, prezes MPO
Wiesław Szwaczko, prezes MPO
Gmina będzie organizowała odbiór odpadów od mieszkańców, a także ustali stawki za usługę.

Kurier Poranny: Pogłębia się problem coraz większej ilości śmieci w naszym województwie.

Wiesław Szwaczko, prezes MPO:Od wielu lat problem właściwego zagospodarowania odpadów stanowi jedną z ważniejszych spraw w zakresie zagadnień związanych z ochroną środowiska. Nadal ponad 90 proc. odpadów trafia na składowiska. Odpady stanowią ogromny problem społeczny i nie jest to tylko specyfika naszego regionu. W całym kraju jest podobna sytuacja, a myślę nie tylko o dzikich wysypiskach, ale przede wszystkim o braku miejsc do legalnego składowania tego rodzaju odpadów. W województwie podlaskim powstaje ich rocznie ok. 350 tys. ton.

Zobacz także. Białystok. Sortowanie śmieci. Ciagle mamy z tym problemy

Sejm przegłosował zmianę ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakłada się, że gminy będą wybierały firmy do wywozu śmieci na drodze przetargu, a nie mieszkańcy.

– Ustawa ta jest najważniejszym aktem prawnym regulującym postępowanie z odpadami komunalnymi. Czekają nas rewolucyjne zmiany. To gmina będzie teraz właścicielem odpadów, będzie organizowała ich odbiór od mieszkańców, a także ustali stawki za ten odbiór, które będą do niej wpłacane. Jestem przeciwny wszelkim monopolom, a taką pozycję zyskają gminy. Monopol zawsze kojarzył mi się z wysokimi cenami usług.

Pojawiają się głosy, że ustawa ta to przejaw ograniczania wolnego rynku.

– Mam do tej ustawy wiele zastrzeżeń. Przede wszystkim ona odbiera przedsiębiorstwom należący do nich majątek. Dla firm, które świadczą usługi transportowania odpadów, majątkiem jest zdobyty w warunkach wolnej konkurencji rynek odbiorców. To jest tak, jakby pozbawić fabrykę maszyn, urządzeń i technologii, które są dla niej najważniejszym dobrem. Przed nami jeszcze długa droga, ponieważ brakuje narzędzi wykonawczych do ustawy.

Jak Pana zdaniem, zareagują na zmiany ustawy mieszkańcy?

– Ci, którzy pozbywają się odpadów w lasach i innych miejscach, z pewnością nie będą zadowoleni. Pozostali pewnie przyjmą propozycje ze zrozumieniem, bowiem oficjalnym uzasadnieniem zmian jest właśnie ochrona środowiska. Nie wiem jednak, jak mieszkańcy zareagują wtedy, gdy rady gmin i miast podejmą uchwały o wysokości stawki, którą będą musieli płacić za odbiór odpadów. Ze wstępnych opracowań zleconych przez miasto wynika, że będzie to 16 zł od osoby w skali miesiąca, a więc trzykrotnie więcej niż obecnie.

Zdaniem Pracodawców RP

Pracodawcy RP uważają, że nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ograniczy wolny rynek, będąc sprzeczną z zasadą wolnej konkurencji i swobody gospodarczej. Pracodawcy RP napisali otwarty list do parlamentarzystów, gdzie tłumaczą, że ustawa taka wprowadzi monopol gmin oraz urzędniczy dyktat. Według nich, właściciele nieruchomości będą pozbawieni możliwości wyboru firmy odbierającej odpady, a przy tym również zmuszeni do płacenia nowego podatku, który nazywają niesprawiedliwym i oderwanym od ilości powstających odpadów.
Ustawa musi jeszcze zostać przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta RP. Przewidywane jej ogłoszenie to połowa 2011 roku, wejście w życie – styczeń 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny