Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odnaleziono międzywojenne zdjęcia pracowników Izby Skarbowej w Białymstoku

OPRAC.:
Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Pracownicy izby i urzędów skarbowych w Białymstoku, urzędu skarbowego akcyz i monopoli państwowych przed siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3.
Pracownicy izby i urzędów skarbowych w Białymstoku, urzędu skarbowego akcyz i monopoli państwowych przed siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3. Chemija Taliński (archiwum prywatne)
Jeden z mieszkańców naszego miasta przekazał Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku fotografie odnalezione w prywatnym archiwum. Na dwóch fotografiach z 1931 roku możemy zobaczyć pracowników oraz kierownictwo Izby Skarbowej w Białymstoku.

Autorem odnalezionych zdjęć jest znany przedwojenny fotograf Chemija Taliński. Prowadził on zakład fotograficzny, który mieścił się przy ulicy Sienkiewicza 24. Historia jego pracowni sięga jeszcze czasów przed odzyskaniem niepodległości. Funkcjonowała ona wtedy pod nazwą Photographische Kunst - Anstalt Ch.Taliński, Bialystok Nikolaistr. 24.

Pierwsza fotografia została wykonana przed nową siedzibą Izby Skarbowej w Białymstoku przy ulicy Mickiewicza 3. Pod nią widnieje podpis opisujący, kto znajduję się na zdjęciu. Oprócz pracowników izby i urzędów skarbowych w Białymstoku, urzędu skarbowego akcyz i monopoli państwowych, możemy zobaczyć między innnymi:

  • Ferdynanda Leona Świtalskiego, pełniącego obowiązki prezesa, późniejszego prezesa Izby Skarbowej w Poznaniu, a następnie Wiceministra Skarbu.
  • Witolda Niesiobędzkiego, od 1930 r. naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce, później I Urzędu Skarbowego w Białymstoku, natomiast od 1936 r. pełnił funkcję radcy Izby Skarbowej w Kielcach.
  • Anatola Bołbota, podporucznika rezerwy 42 Pułku Piechoty, ówczesnego praktykanta w Wydziale II Podatków Bezpośrednich w Izbie Skarbowej w Białymstoku, w której pracował do 1939 r. Podczas wojny został zamordowany w Katyniu.
  • Mariannę Kempińską, pracownika Izby Skarbowej, Wydziału I (ogólnego), na stanowisku kancelista

Drugie zdjęcie przedstawia pracowników izby skarbowej wraz z jej prezesem – dr Adamem Piaseckim, który funkcję prezesa pełnił w latach 1932 – 1936, a następnie 17 listopada 1936 roku przeniesiony na stanowisko prezesa Izby Skarbowej w Nowogródku. Jego funkcję w Białymstoku objął Edward Ratyński, dotychczasowy prezes Izby Skarbowej Grodzkiej w Warszawie.

Międzywojenna historia Izby Skarbowej w Białymstoku

Izbę Skarbową w Białymstoku utworzono 1 kwietnia 1920 r. Pierwszą jej siedzibą była kamienica (obecnie już nieistniejąca) należąca do rodziny Horodiszczów, mieszcząca się przy Rynku Kościuszki 7. Pierwszym dyrektorem, powołanym przez ministra skarbu był Karol Góra. Funkcję dyrektora pełnił do 23 października 1926 r., kiedy to został mianowany wiceministrem skarbu.

Tuż przed planowaną zmianą siedziby izby, 26 stycznia 1929 r. miał miejsce pożar kamienicy, podczas którego zniszczeniu uległo trzecie piętro budynku, na którym znajdowało się archiwum. Po pożarze kamienicy izba skarbowa przeniosła się do budynku mieszczącego się przy ul. Mickiewicza 3 (obecnej siedziby Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku). Budynek wybudowano w latach 1928 – 1930 podczas prezesury Augusta Franza, który swoją funkcję pełnił do 31 grudnia 1930 r. Nowa siedziba była projektem znanego warszawskiego architekta Kazimierza Tołłoczki. Stanowiła ona element większego założenia urbanistycznego tzw. kolonii urzędniczej, w której skład wchodziły kamienice przy ul. Świętojańskiej z mieszkaniami naczelników i pracowników lokalnej administracji skarbowej.

16 marca 1930 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby, w której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych. Pozytywnym zaskoczeniem dla mieszkańców Białegostoku była wiadomość o rezygnacji z przeprowadzenia okolicznościowego bankietu z okazji otwarcia siedziby izby. Z inicjatywy ówczesnego prezesa Augusta Franza, środki, które pochłonęłaby organizacja imprezy oraz środki z dobrowolnej zbiórki wśród pracowników administracji skarbowej zostały przekazane na cele charytatywne i społeczne. Pieniądze zostały przekazane m.in. na funkcjonowanie domu starców, budowę kościoła Św. Rocha i Domu Ludowego im. Marszałka Piłsudskiego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto