Czy mogę nie pojawić się w sądzie lub odmówić zeznań?
- Należy zaznaczyć, że każda osoba wezwana do sądu w charakterze świadka zawsze musi się stawić na wyznaczoną rozprawę. W przypadku niestawiennictwa, które nie zostało należycie usprawiedliwione, sąd skaże świadka na grzywnę i wezwie go powtórnie. W razie ponownej nieobecności może zarządzić nawet jego przymusowe sprowadzenie do sądu.
Jednakże ustawodawca wyjątkowo uprawnia osoby bliskie dla strony do odmowy składania zeznań. Z możliwości takiej w procesie rozwodowym mogą skorzystać wstępni (rodzicie, dziadkowie itd.), zstępni (dzieci, wnuki itd.), rodzeństwo oraz powinowaci (teściowie, synowa, zięć, szwagier, szwagierka oraz bratowa), a także osoby pozostające ze stronami w stosunku przysposobienia (np. adoptowane dzieci, rodzice adopcyjni).
Ponadto taki świadek, mimo wyrażonej zgody na zeznania, ma prawo omówić odpowiedzi na konkretne pytanie, które mogłoby narazić jego lub jego bliskich na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową lub też naruszyć tajemnicę zawodową.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?