Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywcy Diamentów. Elektryk błyszczy diamentami [ZDJĘCIA]

Konrad Karkowski
Konrad Karkowski
5.Skuteczni Innowatorzy Elektryka w składzie: Tomasz Muśko, Mateusz Sumorek, Dominik Wilczyński; projekt :Domowy system usprawniający i ułatwiający życie osób niesłyszących i niedosłyszących; dofinansowanie: 5 000 zł; Zespół Szkół Elektrycznych  im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku5 tysięcy złotych wydamy przede wszystkim na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do realizacji naszego projektu. Myślimy o pomocy osobom niesłyszącym, ale też osobom starszym, które słyszą gorzej. Chodzi o to, żeby dźwięki, które do dochodzą do tych osób, zamienić na inne bodźce. Chcemy zbudować wibrującą lub migającą opaskę, która będzie informować osobę niedosłyszącą np. o tym, że ktoś puka do drzwi. – mówił Tomasz Muśko.
5.Skuteczni Innowatorzy Elektryka w składzie: Tomasz Muśko, Mateusz Sumorek, Dominik Wilczyński; projekt :Domowy system usprawniający i ułatwiający życie osób niesłyszących i niedosłyszących; dofinansowanie: 5 000 zł; Zespół Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku5 tysięcy złotych wydamy przede wszystkim na zakup sprzętu i materiałów niezbędnych do realizacji naszego projektu. Myślimy o pomocy osobom niesłyszącym, ale też osobom starszym, które słyszą gorzej. Chodzi o to, żeby dźwięki, które do dochodzą do tych osób, zamienić na inne bodźce. Chcemy zbudować wibrującą lub migającą opaskę, która będzie informować osobę niedosłyszącą np. o tym, że ktoś puka do drzwi. – mówił Tomasz Muśko. Anatol Chomicz
Kolejni stypendyści programu Odkrywcy Diamentów. To pięć zespołów uczniowskich

Aż cztery z pięciu nowych projektów to pomysły, które powstały w Zespole Szkół Elektrycznych, przy al. 1000-lecia Państwa Polskiego. Jeden z nich - domowy system usprawniający życie osób niesłyszących i niedosłyszących - to pomysł trójki uczniów trzeciej klasy.

- Takiego kompleksowego rozwiązania nie ma rynku - przekonuje Mateusz Sumorek, uczeń elektryka. Wynalazek, który Mateusz zaprojektował wraz z kolegami, to zestaw czujników, wyświetlaczy i urządzeń, informujących niepełnosprawnego użytkownika na przykład o tym, czy ktoś dzwoni do drzwi, ostrzeże o alarmie a nawet obudzi za pomocą wibrującej poduszki.

- Nasz pomysł jest na razie w fazie projektowania, ale dzięki pieniądzom z programu będziemy wstanie skonstruować działający system - cieszy się Mateusz.

Jego kolega z zespołu Dominik Wilczyński dodaje: - Przed nami jeszcze wiele pracy. Chcemy przeprowadzić jeszcze konsultacje wśród osób niesłyszących, żeby wiedzieć jak go dostosować do ich oczekiwań.

Kolejne nagrodzone wczoraj stypendiami projekty przewidują m.in. powstanie urządzenia do rehabilitacji dłoni, zaawansowanej instalacji inteligentnego ogrodu czy dotykowych rękawic informacyjnych dla osób z porażeniem odczuwania temperatury. Ten ostatni projekt powstał, gdyż jeden z jego twórców chciał pomóc ojcu, który miał wypadek.

- Osoby, które nie odczuwają temperatury, często ranią się nawet o tym nie wiedząc. Taka rękawica pomogłaby zachować im względne bezpieczeństwo - opisuje Olaf Błachewicz. Jego zespół - Innowacyjni Wynalazcy Elektryka - otrzymał na swój projekt stypendium w wysokości 3 tys. zł.

- To wystarczy do skonstruowania dwóch prototypów rękawicy. Drugi z nich mógłby służyć strażakom lub ratownikom medycznym, którzy z odległości mogliby zmierzyć temperaturę drzwi czy pacjenta - dodaje Olaf.

Wśród wyróżnionych wczoraj są też uczniowie zespołu szkół z Moniek.

Odkrywczy Diamentów to program Politechniki Białostockiej, który prowadzi wraz podlaskimi firmami. W sumie od początku istnienia programu, czyli od września 2015 roku, dofinansowanie otrzymało 17 projektów. W tym roku szkolnym na zdolną i kreatywną młodzież z Podlasia czeka ponad 200 tys. zł. Cały czas można składać wnioski o dofinansowanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny