Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Odkrywamy tajemnice budynku przy pałacyku w Choroszczy. To nie XVIII, ale XX wiek. Jednak obiektowi należy się ochrona

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Z dokumentacji, jaką posiada wojewódzki urząd ochrony zabytków wynika, że to pamiętająca czasy Branickich oficyna. Okazuje się jednak, że nie.

Letnią rezydencję w Choroszczy hetman Jan Klemens Branicki zaczął budować przed 1729 rokiem. W latach 50. XVIII wieku obok pałacyku stanęły dwie oficyny, a niedługo później dwa pawilony przeznaczone dla gości, którzy odwiedzali to miejsce. Na co dzień rezydencja świeciła bowiem pustkami, by tętnić życiem podczas licznych zabaw i polowań, na które zapraszał hetman.

Wojewódzka konserwator zabytków Małgorzata Dajnowicz uważała, że do naszych czasów zachowała się jedna ze wspomnianych oficyn. Tak bowiem wynika z dokumentów jakie posiada. Napisano w nich wyraźnie: oficyna pałacowa z II poł. XVIII wieku.

Dajnowicz postanowiła zainteresować się sprawą. Tym bardziej, że budynek choć jest w ewidencji to nie figuruje w rejestrze zabytków. Pamiętając o tym, że mówimy o obiekcie ponad 250-letnim brak objęcia najwyższą formą ochrony byłby ewenementem.

Czy faktycznie tak jest? Przeczytasz w czwartkowym wydaniu Kuriera Porannego oraz na plus.poranny.pl

Na Starosielcach jest wiele miejsc, które mają bogatą historię. Jest ona ściśle związana z powstałymi w 1872 r. Zakładami Zaplecza Remontowego Kolei Żelaznych.W zakładach remontowano wagony, parowozy, a także inny sprzęt niezbędny do funkcjonowania kolei. Do Starosielc napływali fachowcy i robotnicy. Tu budowali domy, zakładali rodziny i wiązali swoją przyszłość z koleją. W osadzie wybudowano m.in.: parowozownię, halę napraw, wagonownię, wieżę ciśnień oraz liczne magazyny.

Zabytki na Starosielcach. To kawał historii "miasta kolejarz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny