Oddając krew ratujesz życie!

Artykuł sponsorowany Województwo Małopolskie
Udostępnij:

Krew jest najcenniejszym darem, jakim możemy podzielić się z potrzebującymi. Ratuje życie poszkodowanym w wypadkach oraz ciężko chorym, co jest szczególnie ważne zwłaszcza dziś – podczas walki z pandemią COVID-19. Rozwój medycyny, a co za tym idzie nowoczesnych metod leczenia sprawił, iż ten naturalny lek jest istotny w procesie rekonwalescencji, a co najważniejsze – nie da się go wyprodukować! Warto przypomnieć, że w ciągu roku w Polsce wykonuje się aż 1,7 mln transfuzji, co pokazuje jak ważny i bezcenny jest to dar.

Aby wyjść naprzeciw znaczącym niedoborom w bankach krwi zainicjowaliśmy wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie kampanię pod nazwą Dobro jest w Małopolsce. Ramię w Ramię. Miała ona na celu popularyzację honorowego krwiodawstwa i zachęcenie do dzielenia się z potrzebującymi, tym co w nas najcenniejsze. W tym trudnym czasie narodowej solidarności powinniśmy pamiętać przede wszystkim o słabszych i chorych, którym możemy podarować cząstkę siebie, tym samym ratując ich życie!

Województwo Małopolskie na tym nie poprzestaje i już przygotowuje się do kontynuowania działań związanych z niesieniem pomocy, tym którzy jej potrzebują. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia już wkrótce startuje kampania „Dobro jest w Małopolsce. Prosto z serca”.

Stary Sącz blisko rekordu Guinessa

Wzorem dla nas wszystkich w kontekście honorowego krwiodawstwa jest Andrzej Lis - rekordzista Polski, a teraz już Europy! Małopolanin podarował ponad 95 litrów krwi. Co więcej do rekordu świata i wpisu do Księgi Guinessa brakuje tylko 4 litrów i 100 ml! Starosądeczanin przekonuje, że do tej pory lepszego lekarstwa niż krew nie wynaleziono i z wielką niecierpliwością czeka, by osiągnąć upragniony rekord oddania 100 litrów krwi. Aby tego dokonać potrzebuje jeszcze niespełna 1,5 roku.

Pan Andrzej swoją przygodę z krwiodawstwem zaczął jako osiemnastolatek w 1974 roku. Rekordzista chętnie spotyka się z młodzieżą, by przekonywać ich, że warto zostać bohaterem dnia codziennego i dzielić się swoją krwią z potrzebującymi. Jego motto brzmi: „Zostań honorowym krwiodawcą. To naprawdę nic nie boli, a satysfakcja jest niezmierzona żadnymi pieniędzmi.” Angażuje się też w liczne akcje promujące krwiodawstwo, przez co udało się już zaszczepić tą piękną ideę wśród wielu Małopolan.

Kilkakrotnie był też wyróżniony odznaczeniami dla honorowych dawców krwi tj. Zasłużony dla Zdrowia Narodu i Złoty Krzyż Zasługi. Natomiast już 8 grudnia otrzyma złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego oraz nagrodę Veritatis Splendor. Warto dodać, że od 2011 roku jest to najwyższe wojewódzkie odznaczenie, a łącznie do 2019 roku zostało przyznanych 107 medali. Uroczystość odbędzie się w Sanktuarium Św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie, gdzie zaplanowana jest m.in. msza święta wieńcząca obchody Święta Małopolski.

Materiał oryginalny: Oddając krew ratujesz życie! - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie