MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od września w Podlaskiem zwiększy się dobowa liczba zespołów ratownictwa medycznego m.in. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Izabela Krzewska
Pod koniec maja br. śmigłowiec LPR transportował do szpitala kierowcę fiata rannego po wypadku na drodze między Trześcianką a Żywkowem w pow. hajnowskim
Pod koniec maja br. śmigłowiec LPR transportował do szpitala kierowcę fiata rannego po wypadku na drodze między Trześcianką a Żywkowem w pow. hajnowskim OSP Narew/ archiwum
Całodobowe (a nie 13-godzinne) dyżury Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, dodatkowe zespoły ratownictwa medycznego w Białymstoku oraz w Hajnówce, a także całodobowy dyżur zespołu stacjonującego w Nowogrodzie - takie zmiany czekają w Podlaskiem od września. Ministerstwo Zdrowia przychyliło się do wniosku wojewody podlaskiego.

W Podlaskiem przybędzie zespołów ratownictwa medycznego. Na razie do końca roku

Droga krajowa nr 19, rejon miejscowości Deniski. 72-letni kierowca passata zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z nissanem. Kierowca i pasażer z tego drugiego auta karetka zabrała do szpitala w Bielsku Podlaskim. Po 72-latka w najcięższym stanie przyleciał śmigłowiec LPR i przetransportował do placówki w Białymstoku. Tak samo było w przypadku kierowcy fiata, który został ranny po zderzeniu z audi na drodze miedzy miejscowościami Trześcianka a Żywkowo. To przykłady z tego roku.

Czytaj też:

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to najszybszy środek transportu. Śmigłowiec jest w stanie dotrzeć w bardziej niedostępne miejsca.

W woj. podlaskim jedyna baza funkcjonuje w Białymstoku. Jest to baza dzienna. Załoga (ratownicy medyczni, pielęgniarze, lekarze i piloci) dyżuruje od godz. 7 do 20. Śmigłowce startują z lotniska Krywlany.

Nie ma nocnych lotów. Najbliższe całodobowa baza znajduje się w Warszawie i Lublinie. O wydłużenie dyżuru LPR stacjonującego w Białymstoku wystąpił do Ministerstwa Zdrowia wojewoda podlaski. Stało się do po sugestii dowództwa Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego Podlasie, które do niedawna prowadziło operację wojskową związaną z kryzysem migracyjnym i ochroną wschodniej granicy Polski.

Więcej ratowników to bezpieczeństwo mieszkańców i służb ochraniających granice

Resort wyraził zgodę. Od 1 września (na razie) do końca roku dyżur będzie całodobowy.

- To oznacza jeden zespół ratownictwa medycznego więcej w tym rejonie - zaznacza Justyna Sochacka, rzecznik LPR. - Będziemy bazować na personelu, który posiadamy. Nie mamy potrzeby zwiększania zatrudnienia, gdyż jest to zmiana tymczasowa. W ciągu tych 4 miesięcy dyżury w Białegostoku będą pełnić dodatkowe osoby z ościennych baz.

Podlaski Urząd Wojewódzki przeanalizował także liczbę wyjazdów karetek do osób potrzebujących pomocy. Uznał, że potrzebne jest usprawnienie.

- Zależy nam na bezpieczeństwie mieszkańców województwa podlaskiego, ale również służb, które ochraniają naszą granicę, stąd też duży nacisk położyliśmy na uruchomienie dodatkowego zespołu w Hajnówce – podkreśla wojewoda Jacek Brzozowski.

Zobacz także:

W ramach aktualizacji Planu działania systemu ratownictwa medycznego "Państwowe Ratownictwo Medyczne" ministerstwo zdrowia zgodziło się na uruchomienie od września nowego całodobowego Zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) stacjonującego w Hajnówce, ale także wydłużenie istniejącego w Nowogrodzie (pow. łomżyński) do 24 godzin. W Białymstoku zostanie ponad to uruchomiony nowy 12-godzinny ZRM stacjonujący przy ul. Wielkopolskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny