Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od połowy października można składać do ZUS wnioski o postojowe i zwolnienie ze składek dla branży turystycznej

Andrzej Matys
Andrzej Matys
ZUS
Od 15 października kolejni przedsiębiorcy mogą wnioskować do ZUS o wsparcie. Nowe przepisy wprowadzają trzy formy pomocy dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej. W całej Polsce jest to ponad 100 tys. firm, a w samym województwie podlaskim powyżej dwóch tysięcy. Czas na składanie wniosków jest ograniczony.

- W przeciwieństwie do zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj, które przysługiwało bez względu na branżę, z nowej ulgi (czyli ze zwolnienia z opłat składek za lipiec, sierpień i wrzesień) mogą skorzystać tylko ci płatnicy, którzy jako przeważający rodzaj świadczonych usług prowadzą działalność w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji czy wystaw – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Czytaj również: Komu przysługuje zwolnienie ze składek ZUS od 15 października? Sprawdź, kogo objęła 5. tarcza antykryzysowa


Kto może ubiegać się o wsparcie?

  • Jednym z warunków uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku.
  • Kolejny, to wykazanie, że w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie przychód był niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 roku.
  • Wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez Platformę Usług Elektronicznych do końca listopada.

Właściciele firm mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania wsparcia - 2080 zł - jest prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Ponadto, przedsiębiorcy muszą odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą jednak podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że jest to ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czytaj też: W ramach świadczenia postojowego ZUS wypłacił miliardy złotych. Wiemy gdzie trafiło najwięcej pieniędzy

Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 roku być wykonywana nie dłużej niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.

„Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Prawo do tego wsparcia przysługuje przedsiębiorcom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów czy konferencji. Chodzi m.in. o:

  • transport turystyczny,
  • wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych
  • prowadzenie dyskotek,
  • prowadzenie salonów gier elektronicznych,
  • prowadzenie plaż, jarmarków, pokojów zagadek oraz domów strachu.

Czytaj również: ZUS rozpoczął wyrównywanie nadpłat składek, które wpłacali przedsiębiorcy

- Ubiegać się o to świadczenie mogą osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 roku. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie, a wnioskujący wcześniej otrzymał już co najmniej jedno takie świadczenie. Więcej na www.zus.pl/aktualnosci - dodaje Katarzyna Krupicka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny