Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od października w Polsce będzie źle – zagraniczni eksperci mówią o kolejnej fali epidemii [WIDEO]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
Łukasz Misiuna, kielecki ekolog i psychoterapeuta
Łukasz Misiuna, kielecki ekolog i psychoterapeuta Dawid Łukasik
Łukasz Misiuna, kielecki ekolog i psychoterapeuta, relacjonuje przebieg spotkania Parlamentarnego Zespołu do spraw walki z Covid – 19. Zaproszeni eksperci twierdzą, że jesienią będzie u nas źle. Ich zdaniem, szczepienia nie uchronią ludzi przed zachorowaniem. Czy szkoły trzeba będzie wyposażyć w filtry powietrza?

Niedawno w sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu do spraw walki z pandemią Covid -19 i jej skutkami. Wziął w nim udział kielczanin Łukasz Misiuna, który poza tym, że jest przyrodnikiem, to także pedagogiem i psychoterapeutą, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i z inicjatywy Pacjent Europa, zrzeszającego przedstawicieli tak zwanej „chrześcijańskiej lewicy” z wielu państw.

Zagraniczni eksperci o epidemii

W Warszawie omówiono aktualną sytuację pandemiczną i przedstawiono prognozy na najbliższe miesiące. Głos zabrało trzech ekspertów; profesor Gabriel Scally z Belfastu, ekspert zdrowia publicznego, profesor wizytujący zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Bristolu i przewodniczący sekcji epidemiologii i zdrowia publicznego Królewskiego Towarzystwa Medycznego; doktor Jeremy Rossman, wykładowca w School of Biosciences na Uniwersytecie Kent w Wielkiej Brytanii, badający interakcje gospodarz-patogen wirusów RNA, oraz doktor Stéphane Bilodeau, inżynier, doktor w dziedzinie energetyki i zaawansowanej termodynamiki, członek zarządu Engineers Canada. To, co mówili, nie napawa optymizmem.

Prognozy są złe

- Według ekspertów sytuacja pandemiczna szybko się pogarsza, a prognozy dla Polski począwszy od października są złe. Ma to związek z tym, że Polacy wrócą z zagranicznych wakacji, a dzieci pójdą do szkół. To właśnie szkoły są wskazywane jako miejsce przewidywanej szybkiej transmisji wirusa. Wiadomo już, że wirus ma ogromne zdolności do mutacji. Dziś znanych jest kilkanaście jego wariantów i większość nie jest dobrze rozpoznana. Wiadomo też, że szczepionki chronią tylko częściowo i to w stopniu niewystarczającym do uzyskania tak zwanej zbiorowej odporności. Szczególnie niebezpieczne są następstwa zakażeń, które niosą duże ryzyko niepełnosprawności. Dzieci także nie są bezpieczne – podsumowuje Łukasz Misiuna.

Potrzebne filtry powietrza?

Naukowcy byli zgodni, że nie ma jednej metody na uporanie się z pandemią i trzeba stosować szereg działań jednocześnie. Do najważniejszych należą zachowanie dystansu społecznego, oraz dbałość o dostęp do czystego, filtrowanego...powietrza. Okazuje się, że covid doskonale rozprzestrzenia się w powietrzu i w sytuacji dużego zagęszczenia ludzi na małej przestrzeni z łatwością się przenosi. Eksperci wskazali na konieczność szybkiej adaptacji budynków szkół w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio duże odległości między uczniami. Uznali za konieczne instalowanie filtrów powietrza, wietrzenie pomieszczeń i niedopuszczanie do tego, aby powietrze w pomieszczeniach długotrwale stagnowało. Jako ważne wskazali też używanie maseczek, szczepienia, testowanie.

Będziemy żyć z covidem

- Eksperci są zgodni, że nie ma szans na wyeliminowanie zagrożenia covid w pełni, natomiast wciąż jest możliwe uzyskanie nad nim takiej kontroli, jak w przypadku innych wirusów, które kiedyś siały spustoszenie w ludzkich społecznościach. Wygląda na to, że musimy wytworzyć nowe sposoby funkcjonowania w warunkach nowego, nieustannego zagrożenia. Nowe warunki muszą doprowadzić do "wymyślenia" nowych zachowań, reguł i norm. Niepokojące wieści płyną z Izraela, który błyskawicznie wyszczepił prawie całe swoje społeczeństwo. Okazuje się, że w szybkim tempie dochodzi do nowych zachorowań, hospitalizacji i zgonów, a osoby zaszczepione mają takie samo stężenie wirusa w organizmie jak niezaszczepieni. Jak widać nie ma prostych odpowiedzi.
Czasu jest mało, ponieważ bardzo dużo go stracono a chodzi o nasze zdrowie i życie – uważa Łukasz Misiuna.

Nauka na łonie przyrody

- Naszą odpowiedzią i propozycją jako Stowarzyszenia Psychoedukacyjno - Przyrodniczego będzie rozwinięcie takich programów edukacji, które pozwolą na zwiększenie wymiaru czasu korzystania przez uczniów ze środowiska. Kontakt z przyrodą może pozwolić na zachowanie kontaktu z rówieśnikami. Izolacja i zamknięcie nie są konieczne. Ważny jest dostęp do przyrody pełnej powietrza i przyjaciół oraz tworzenie zdrowych, dobrych relacji z innymi. Do tego wystarczy las, łąk i rzeka. Szkoła przynajmniej częściowo, ale w znacznie większym wymiarze niż dotąd, musi się przenieść w plener – mówi kielecki ekolog i psychoterapeuta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od października w Polsce będzie źle – zagraniczni eksperci mówią o kolejnej fali epidemii [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny