Od października w Polsce będzie źle – zagraniczni eksperci mówią o kolejnej fali epidemii [WIDEO]

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski

Wideo

Łukasz Misiuna, kielecki ekolog i psychoterapeuta, relacjonuje przebieg spotkania Parlamentarnego Zespołu do spraw walki z Covid – 19. Zaproszeni eksperci twierdzą, że jesienią będzie u nas źle. Ich zdaniem, szczepienia nie uchronią ludzi przed zachorowaniem. Czy szkoły trzeba będzie wyposażyć w filtry powietrza?

Niedawno w sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu do spraw walki z pandemią Covid -19 i jej skutkami. Wziął w nim udział kielczanin Łukasz Misiuna, który poza tym, że jest przyrodnikiem, to także pedagogiem i psychoterapeutą, członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i z inicjatywy Pacjent Europa, zrzeszającego przedstawicieli tak zwanej „chrześcijańskiej lewicy” z wielu państw.

Zagraniczni eksperci o epidemii

W Warszawie omówiono aktualną sytuację pandemiczną i przedstawiono prognozy na najbliższe miesiące. Głos zabrało trzech ekspertów; profesor Gabriel Scally z Belfastu, ekspert zdrowia publicznego, profesor wizytujący zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Bristolu i przewodniczący sekcji epidemiologii i zdrowia publicznego Królewskiego Towarzystwa Medycznego; doktor Jeremy Rossman, wykładowca w School of Biosciences na Uniwersytecie Kent w Wielkiej Brytanii, badający interakcje gospodarz-patogen wirusów RNA, oraz doktor Stéphane Bilodeau, inżynier, doktor w dziedzinie energetyki i zaawansowanej termodynamiki, członek zarządu Engineers Canada. To, co mówili, nie napawa optymizmem.

Prognozy są złe

- Według ekspertów sytuacja pandemiczna szybko się pogarsza, a prognozy dla Polski począwszy od października są złe. Ma to związek z tym, że Polacy wrócą z zagranicznych wakacji, a dzieci pójdą do szkół. To właśnie szkoły są wskazywane jako miejsce przewidywanej szybkiej transmisji wirusa. Wiadomo już, że wirus ma ogromne zdolności do mutacji. Dziś znanych jest kilkanaście jego wariantów i większość nie jest dobrze rozpoznana. Wiadomo też, że szczepionki chronią tylko częściowo i to w stopniu niewystarczającym do uzyskania tak zwanej zbiorowej odporności. Szczególnie niebezpieczne są następstwa zakażeń, które niosą duże ryzyko niepełnosprawności. Dzieci także nie są bezpieczne – podsumowuje Łukasz Misiuna.

Potrzebne filtry powietrza?

Naukowcy byli zgodni, że nie ma jednej metody na uporanie się z pandemią i trzeba stosować szereg działań jednocześnie. Do najważniejszych należą zachowanie dystansu społecznego, oraz dbałość o dostęp do czystego, filtrowanego...powietrza. Okazuje się, że covid doskonale rozprzestrzenia się w powietrzu i w sytuacji dużego zagęszczenia ludzi na małej przestrzeni z łatwością się przenosi. Eksperci wskazali na konieczność szybkiej adaptacji budynków szkół w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio duże odległości między uczniami. Uznali za konieczne instalowanie filtrów powietrza, wietrzenie pomieszczeń i niedopuszczanie do tego, aby powietrze w pomieszczeniach długotrwale stagnowało. Jako ważne wskazali też używanie maseczek, szczepienia, testowanie.

Będziemy żyć z covidem

- Eksperci są zgodni, że nie ma szans na wyeliminowanie zagrożenia covid w pełni, natomiast wciąż jest możliwe uzyskanie nad nim takiej kontroli, jak w przypadku innych wirusów, które kiedyś siały spustoszenie w ludzkich społecznościach. Wygląda na to, że musimy wytworzyć nowe sposoby funkcjonowania w warunkach nowego, nieustannego zagrożenia. Nowe warunki muszą doprowadzić do "wymyślenia" nowych zachowań, reguł i norm. Niepokojące wieści płyną z Izraela, który błyskawicznie wyszczepił prawie całe swoje społeczeństwo. Okazuje się, że w szybkim tempie dochodzi do nowych zachorowań, hospitalizacji i zgonów, a osoby zaszczepione mają takie samo stężenie wirusa w organizmie jak niezaszczepieni. Jak widać nie ma prostych odpowiedzi.
Czasu jest mało, ponieważ bardzo dużo go stracono a chodzi o nasze zdrowie i życie – uważa Łukasz Misiuna.

Nauka na łonie przyrody

- Naszą odpowiedzią i propozycją jako Stowarzyszenia Psychoedukacyjno - Przyrodniczego będzie rozwinięcie takich programów edukacji, które pozwolą na zwiększenie wymiaru czasu korzystania przez uczniów ze środowiska. Kontakt z przyrodą może pozwolić na zachowanie kontaktu z rówieśnikami. Izolacja i zamknięcie nie są konieczne. Ważny jest dostęp do przyrody pełnej powietrza i przyjaciół oraz tworzenie zdrowych, dobrych relacji z innymi. Do tego wystarczy las, łąk i rzeka. Szkoła przynajmniej częściowo, ale w znacznie większym wymiarze niż dotąd, musi się przenieść w plener – mówi kielecki ekolog i psychoterapeuta.

Materiał oryginalny: Od października w Polsce będzie źle – zagraniczni eksperci mówią o kolejnej fali epidemii [WIDEO] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Jak co roku, sezon grypowy w Polsce przypada na okres zimowy. Nic nowego
G
Gość
25 sierpnia, 19:43, AB:

Żyd pyta Żyda, kiedy skończy się epidemia? – Icek, bądź mądry. Poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobią, to się skończy

25 sierpnia, 23:42, Gość:

słabe, suche i cringowe. Idź już spać tatuś.

Tatuś jeszcze nie trzepał Łukaszenki wczoraj . Nie nada spać.

Od rana do wieczora

[email protected] Adolfa ABadona

wyobraźnia bardzo chora

Od 1,5 roku w urojeń swych blasku

rzuca się do kompa o brzasku

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

Nikt nie chce takiego głąba szczepić

Bo po co ratować takiego ch..uja

co całe dnie po necie się buja

Świat więc ma go w swej doopie

a on codziennie w delirium

sadzi swe teksty głupie

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem psychozą najaranem

klei bezrozumnie bzdury z netu

będąc tylko tępym , antysemickim baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Szuka popleczników ta rozumu mara

wszak debilów w sieci jest co niemiara.

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu na " sezonową grypkę"

tego antyszczepionkowego sk.syna .

"Abadon

24.05.2021, 17:45

..

buahahahah Brawo Łukaszenko. Jeszcze trochę i resztę tych gnid wyłapie.

ma jaja Łukaszenka… ale za plecami ma też niedźwiedzia jakby co"

2 czerwca, 16:09, Abadon:

Zupełnie absurdalne jest atakowanie Rosjan za cokolwiek. A jednak Polacy to robią z wielkim zapałem wymyślając na poczekaniu „doznane krzywdy”.

Biorąc tylko odcinek historyczny od czasu tuż przed II. wojną widzimy, że Polacy weszli w układy z Niemcami i wspólnie z nimi napadli na Czechosłowację zabierając Zaolzie.

"Abadon

wczoraj, 21:37

I teraz skąd wzięła się nienawiść Polaków do Rosjan?

– czy może stąd, że zamiast wytracić w bojach całe polskie armie Stalin oszczędzał Polaków a wykrwawiał Bohaterskich Żołnierzy Armii Czerwonej?"

G
Gość
26 sierpnia, 09:33, edi:

Uwaga! covid ma jeszcze wakacje. Ale od września startuje od nowa i będzie straszliwa plandemia;)

Teraz będzie głownie atakował dzieci i młodzież bo nie dali się nabrać na hulajnogę. HAHAHA

Dwaj forumowe zajadłe psychole,

Adolf abadon antysemicki zyeb

i ten zdegenerowanny pisopsychopata

Antoni Adam , kasienka , Rafal

i innych setki nicków

amator rowa i spermy Misiejuka

pisobolszewicki* aktywista

lokalne bardzo upośledzone trolle

Opcja Antyspołeczna i Federacja Zyebów

Jak co dzień do wieczora od rana

walczą o tytuł "Największego Dzbana" .

*"Ja też stoje z PiSem i bedę. Ty nie daruj matce i ojcu że ciebie spłodzili. Wolałbys co zapowiadała PO ''sprowadzimy każda ilość islamistów'?

Ostatnio aktywny jest edi - żałosny [email protected]@y trzeci

Boszeee , ile jest na tym świecie intelektualnych śmieci .

e
edi
Uwaga! covid ma jeszcze wakacje. Ale od września startuje od nowa i będzie straszliwa plandemia;)

Teraz będzie głownie atakował dzieci i młodzież bo nie dali się nabrać na hulajnogę. HAHAHA
M
Marta
Jakie to wszystko zaplanowane... Mam nadzieje że już w najbliższym czasie zamiast komuny 2.0, będzie Norymberga 2.0.
G
Gość
25 sierpnia, 19:43, AB:

Żyd pyta Żyda, kiedy skończy się epidemia? – Icek, bądź mądry. Poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobią, to się skończy

słabe, suche i cringowe. Idź już spać tatuś.

A
AB
Żyd pyta Żyda, kiedy skończy się epidemia? – Icek, bądź mądry. Poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobią, to się skończy
G
Gość
25 sierpnia, 17:33, ekspert:

Jak będziecie ludzi badać testami szumowskiego ,to na 100 przebadanych srovida będzie mieć 90 osób

Zawsze można dla antyszczepionkowca zrobić test wypicia szczynów kocich . Jak będzie mlaskał , znaczy zakażony i ma zaburzenia węchu i smaku .

e
ekspert
Jak będziecie ludzi badać testami szumowskiego ,to na 100 przebadanych srovida będzie mieć 90 osób
G
Gość
25 sierpnia, 13:57, Karol:

Media i ich "eksperci"... tzn. kto?

Nie znasz i nie poznasz . Tacy unikają antyszczepionkowych pacanów w ich zapyziałych norach .

K
Karol
Media i ich "eksperci"... tzn. kto?
G
Gość
Ja się radzę wszystkim szczepić, gdyż to ostatni moment. Proszę tego nie ignorować. Szczepienia to jedyny ratunek i nasz obowiązek.
Dodaj ogłoszenie