Od marca renty i emerytury wzrosną o 4 procent.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 748 95 52
sxc
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Zamiast 1000 zł będzie 1040 zł. Zamiast 1700 zł – 1768 zł. Najniższa emerytura czy renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 831,15 zł, czyli wzrośnie prawie o 32 zł w stosunku do poziomu obowiązującego do 28 lutego.

Od 1 marca zostanie przeprowadzona waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Zastosowany zostanie wskaźnik waloryzacji wynoszący 104 proc., co oznacza, że kwota brutto rent czy emerytur zostanie podniesiona o 4 procent.

Ale uwaga: trzeba pamiętać, że wzrost emerytury np. z 1000 złotych brutto do 1040 złotych nie oznacza, że otrzymamy owe 1040 złotych. Z tej kwoty odliczana jest jeszcze zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Waloryzacją objęte są świadczenia już przyznane przed 1 marca 2013 roku, i te, do których prawo wtedy powstało – wyjaśnia Anna Krysiewicz, rzeczniczka ZUS w Białymstoku.
Te świadczenia to: 
- emerytury i renty, w tym rodzinne przyznane według dotychczasowych (starych) zasad,  
- renty inwalidów wojennych i wojskowych,
- renty rodzinne po tych inwalidach,  
- renty socjalne, 
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne, 
- emerytury pomostowe, 
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
– Należy też dodać, że świadczenia podlegają podwyższeniu z urzędu. Nie trzeba składać jakichkolwiek wniosków – podkreśla Anna Krysiewicz. –  A jeżeli wypłata świadczenia była wstrzymana, to po jej wznowieniu, niezależnie kiedy to nastąpi, świadczenie podlega waloryzacji.

Ulegną podwyższeniu emerytury i renty wypłacane w najniższej wysokości. Emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wyniosą brutto 831,15 zł (do 28 lutego 799,18 zł). W takiej wysokości jako najniższe świadczenia będą wypłacane emerytury pomostowe oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 637,92 zł (wynosiła 613,38 zł).

Renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz renta rodzinna wypadkowa wyniosą 997,38 zł (wynosiła 959,02 zł).
Natomiast renta z tego tytułu z orzeczeniem częściowej niezdolności do pracy wyniesie 765,50 zł (wynosiła 736,06 zł).

Zobacz: Zusomatem do klienta

Również świadczenia i zasiłki przedemerytalne zostaną zwiększone o wskaźnik waloryzacji z  938,25 zł do 975,78 zł. Przyznawane świadczenia emerytalne od 1 marca 2013 roku będą wynosiły 975,78 zł. A odbiorcy renty socjalnej będą odbierali 698,17 zł.

Wzrośnie także poziom  szeregu dodatków wypłacanych do rent i emerytur (patrz graf).

Rzeczniczka wyjaśnia, że waloryzacja obejmuje wszystkie emerytury: i te przyznawane na starych zasadach, i na nowych (dotyczą w szczególności osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r.), i mieszane. Istotne jest, aby prawo do nich zostało ustalone do  28 lutego 2013 roku. Waloryzacja obejmuje również okresowe emerytury kapitałowe.

Skorzystaj z różnicy
Dla wyliczania emerytur według tzw. „starych” zasad istotna jest kwota bazowa. Przede wszystkim decyduje ona o wysokości podstawy wymiaru emerytury., ale także o jej części socjalnej. I ta właśnie kwota bazowa wynosi obecnie 2974,69 zł. Po waloryzacji podniesie się do 3093,78 zł. Według niej będą obliczane świadczenia, jeżeli wniosek o przeliczenie emerytury lub o ustalenie prawa do niej złożymy w ZUS jeszcze w lutym tego roku. Bo jeśli złożymy dopiero w marcu, to do wyliczenia naszych świadczeń brana będzie pod uwagę nowa kwota bazowa: 3 080,84 zł. Jest ona większa od obecnej o 106,15 zł, ale jednak mniejsza od obecnej waloryzowanej! Warto więc się pospieszyć i jeśli tylko możemy, wystąpić do ZUS jeszcze w lutym.

Rządowa tarcza antyinflacyjna

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lena KUKLO
Dziękuję za wieści nie rozumię tylko czy ja mogę składać wniosek o przeliczenie emerytury kiedy pracuję wiem że jeszcze niedawno można było tak robić ale teraz to chyba już nie . Jeszcze raz dziękuję Lena K.
 
Dodaj ogłoszenie