Fundacja „Pomóż Im” prowadząca Białostockie Hospicjum dla Dzieci prowadzi od czterech lat Punkt Konsultacyjny Ośrodka Perinatalnej Opieki Paliatywnej. Otacza opieką psychologiczną kobiety, które usłyszały niepomyślną diagnozę swojego nienarodzonego dziecka. Do tej pory Fundacja „Pomóż Im” finansowała to z pieniędzy darczyńców. Od 1 kwietnia koszty z nią związane pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundacja przystąpiła do konkursu na perinatalną opiekę paliatywną i dostała kontrakt.
Jedna z mam mówiła o swojej córeczce: „Jak długo jej pisane jest to życie, nie wiem, ale ja nie będę go przerywać”.
W Ośrodku Perinatalnej Opieki Paliatywnej Fundacja otacza opieką pacjentki w ciąży, które dowiedziały się, że ich dziecko będzie śmiertelnie chore. Są to mamy, które zrobiły pierwsze badania diagnostyczne, genetyczne czy prenatalne i zostało już potwierdzone, że ich dziecko będzie miało nieuleczalną chorobę. Taka pacjentka może zgodnie z polskim prawem taką ciążę zakończyć albo urodzić dziecko.
Białostockie Hospicjum dla Dzieci. Powstał film o fundacji Pomóż Im
Wiadomość o chorobie dziecka budzi strach i przerażenie.
Każda mama oczekuje, że urodzi zdrowe dziecko. Gdy w czasie ciąży dowiaduje się, że dziecko będzie chore a może nawet umrze - świat jej się wali. Ta sytuacja budzi niedowierzanie i lęk. Potrzebna jest pomoc z zewnątrz.
Z naszych doświadczeń wynika, że kobiety po wyjściu z gabinetu lekarskiego są pozostawione same sobie. Nasza rola jest taka, żeby je wspierać i towarzyszyć w podjęciu decyzji. Jeśli zechcą urodzić dziecko – będziemy przy nich także przy porodzie i później. – mówi Barbara Kochman, koordynator Ośrodka Perinatalnej Opieki Paliatywnej.
Ośrodek Perinatalnej Opieki Paliatywnej to takie miejsce, które koordynuje kompleksową opiekę nad pacjentką. Zajmuje się nawiązaniem kontaktu z ginekologami, którzy opiekują się ciążą, położnikami, którzy przeprowadzą poród.
Chodzi też o to, aby kobiety, które pożegnają dziecko w czasie porodu, nie leżały potem w sali z inną matką, która urodziła zdrowe dziecko. Współpracujemy z Kliniką Perinatologii i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku – mówi dr Elżbieta Solarz, kierownik Białostockiego Hospicjum dla Dzieci.
Żonkil za datek. Rusza akcja Pola Nadziei
Hospicjum jest po to, aby opiekować się pacjentką i jej dzieckiem już od momentu postawienia diagnozy, aż do momentu gdy dziecko zakończy swoje życie, w domu, pod opieką hospicjum. Przez trzy i pół roku Fundacja „Pomóż Im” otoczyła opieką trzydzieści mam, które miały urodzić dzieci obciążone śmiertelnymi wadami genetycznymi. Średnio to kilkanaście mam rocznie.
Pomoc w praktyce__
Ośrodek opieki perinatalnej zapewnia:
- porady i konsultacje lekarza hospicjum,
- porady i konsultacje psychologa,
- koordynację opieki nad kobietą w ciąży, u której dziecka zdiagnozowano letalną (ciężką) wadę płodu zapewniając współpracę ze świadczeniodawcami udzielającymi świadczeń z zakresu położnictwa, neonatologii w lecznictwie szpitalnym,
- współpracę z ośrodkiem diagnostyki prenatalnej, kardiologii prenatalnej i zakładem genetyki,
- ciągłość opieki nad dzieckiem w hospicjum domowym dla dzieci,
- pomoc w organizacji porodu,
- pomoc w organizacji pogrzebu dziecka
- organizacja grup wsparcia w okresie żałoby.
Nasza główna rola to towarzyszenie mamie a także tacie w podjęciu trudnej decyzji. Staramy dawać akceptację, poczucie bezpieczeństwa, że nie zostają w tej sytuacji sami. – mówi Barbara Kochman – psycholog.
Każda mama, która dowiedziała się o chorobie swojego nienarodzonego dziecka może skontaktować się z Fundacją „Pomóż Im”. Koordynator Ośrodka Perinatalnej Opieki Paliatywnej – psycholog Barbara Kochman tel. kom. 603 511 520.
„Długo czekaliśmy na nasze dziecko. Wiadomość o śmiertelnym zespole genetycznym była okrutna. Mimo, że Wiktoria nie przeżyła porodu, cieszę się, że mogłam ją urodzić i się z nią pożegnać”. – mówi mama Wiktorii, która odeszła w trakcie porodu.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?