Pierwsza z bram istniała w rejonie skrzyżowania ulicy Fabrycznej i placu Wyzwolenia. Druga – na ulicy Czystej, na wysokości skweru Felicji Nowak-Raszkin.
- Rok temu pojawiły się dwie pierwsze tablice w miejscu bram getta. Teraz odsłaniamy dwie kolejne. Zależy nam, by pamiętać o żydowskiej przeszłości Białegostoku. Data odsłoniecia tablic jest symboliczna. 26 lutego 1941 roku Niemcy stworzyli białostockie getto, co było początkiem końca społeczności żydowskiej w naszym mieście – mówi wiceprezydent Rafał Rudnicki.
Dwie pierwsze tablice, o których wspomina Rudnicki odsłonięto na ulicy Malmeda (w rejonie skrzyżowania z ulicą Lipową) oraz na Jurowieckiej (w rejonie krzyżówki z Sienkiewicza).
W ramach uroczystości związanych ze ponurą rocznicą zaplanowano kilka wydarzeń. Prócz odsłonięcia tablic mieszkańcy mogli też przejść od bramy na Fabrycznej do bramy na Czystej wraz z przewodnikiem. Andrzej Tarasewicz opowiadał o poszczególnych miejscach na trasie spaceru. Otwarty była też mieszczący się w dawnej synagodze Cytronów oddział Galerii im. Sleńdzińskich poświęcony kulturze żydowskiej. Tu zaplanowano zwiedzanie kuratorskie wystawy „Powstanka z getta białostockiego. Nieznany projekt Ludmiły Stehnovej”.
Pracownicy Centrum im. Ludwika Zamenhofa przypominają przy tej okazji mroczne dzieje getta.
- Na obszarze wyznaczonym mniej więcej przez dzisiejsze ulice Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską zamknięto ok. 40 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej. Zamknięci w getcie ludzie byli zmuszani przede wszystkim do pracy na rzeczy władz okupacyjnych. W 1943 roku Niemcy postanowili zlikwidować getto. Podczas akcji likwidacyjnej, w dniach 15-16 sierpnia wybuchło powstanie, które zostało brutalnie stłumione. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali wywiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Szacuje się, że z 40 tysięcy osób przeżyło niecałe 300.
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?