MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od bramy, do bramy. Białostoczanie przeszli przez tereny dawnego getta

Andrzej Kłopotowski
Białostoczanie przeszli przez tereny dawnego getta
Białostoczanie przeszli przez tereny dawnego getta Wojciech Wojtkielewicz
To była wyprawa przez mroczne karty historii Białegostoku. W piątek białostoczanie wędrowali przez tereny dawnego getta. Punktami startu i mety były dwie bramy do getta. W ich miejscu odsłonięto pamiątkowe tablice

Pierwsza z bram istniała w rejonie skrzyżowania ulicy Fabrycznej i placu Wyzwolenia. Druga – na ulicy Czystej, na wysokości skweru Felicji Nowak-Raszkin.

- Rok temu pojawiły się dwie pierwsze tablice w miejscu bram getta. Teraz odsłaniamy dwie kolejne. Zależy nam, by pamiętać o żydowskiej przeszłości Białegostoku. Data odsłoniecia tablic jest symboliczna. 26 lutego 1941 roku Niemcy stworzyli białostockie getto, co było początkiem końca społeczności żydowskiej w naszym mieście – mówi wiceprezydent Rafał Rudnicki.

Dwie pierwsze tablice, o których wspomina Rudnicki odsłonięto na ulicy Malmeda (w rejonie skrzyżowania z ulicą Lipową) oraz na Jurowieckiej (w rejonie krzyżówki z Sienkiewicza).

W ramach uroczystości związanych ze ponurą rocznicą zaplanowano kilka wydarzeń. Prócz odsłonięcia tablic mieszkańcy mogli też przejść od bramy na Fabrycznej do bramy na Czystej wraz z przewodnikiem. Andrzej Tarasewicz opowiadał o poszczególnych miejscach na trasie spaceru. Otwarty była też mieszczący się w dawnej synagodze Cytronów oddział Galerii im. Sleńdzińskich poświęcony kulturze żydowskiej. Tu zaplanowano zwiedzanie kuratorskie wystawy „Powstanka z getta białostockiego. Nieznany projekt Ludmiły Stehnovej”.

Pracownicy Centrum im. Ludwika Zamenhofa przypominają przy tej okazji mroczne dzieje getta.

- Na obszarze wyznaczonym mniej więcej przez dzisiejsze ulice Lipową, Sienkiewicza, Towarową i Poleską zamknięto ok. 40 tysięcy osób żydowskiego pochodzenia. Główne bramy do getta znajdowały się przy ulicach Malmeda (wtedy Kupieckiej) i Jurowieckiej. Zamknięci w getcie ludzie byli zmuszani przede wszystkim do pracy na rzeczy władz okupacyjnych. W 1943 roku Niemcy postanowili zlikwidować getto. Podczas akcji likwidacyjnej, w dniach 15-16 sierpnia wybuchło powstanie, które zostało brutalnie stłumione. Ostateczna likwidacja getta nastąpiła we wrześniu. Jego mieszkańcy zostali wywiezieni do różnych obozów zagłady, głównie do Treblinki. Szacuje się, że z 40 tysięcy osób przeżyło niecałe 300.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny