Pokonać nałóg!
Których wyrobów nie zobaczymy już na sklepowych półkach? - Zakaz dotyczy papierosów mentolowych, papierosów z kapsułką mentolową oraz tytoniu mentolowego do samodzielnego skręcania papierosów - wyjaśnia Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.
Jak zmiany te są oceniane? Przez palaczy - nie najlepiej. Aż 63 procent tych, którzy kupują mentole, bardzo negatywnie zapatruje się na niego.
Skąd to wiemy? Z ogólnopolskiego „Badania na temat postaw Polaków wobec zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką”, przygotowanego przez Forum Konsumentów, a zaprezentowanego w marcu w Warszawie.
Okazuje się, że 50 procent palących mentole po wejściu w życie unijnej dyrektywy zamierza się przerzucić na zwykłe papierosy, 20 procent wprost przyznaje, że będzie ich szukać na „bazarach”, czyli w szarej strefie, a 16 procent zamierza sięgnąć po produkty alternatywne - e-papierosy i podgrzewacze tytoniu, np. IQOS-a.
I można jeszcze tylko wspomnieć - co szczególnie zaskakujące - że aż 81 proc. Polaków nie wierzy w to, że unijna dyrektywa doprowadzi do zmniejszenia liczby palaczy.
Trudny wybór
„Zdecydowana większość palaczy, mimo nadchodzącego zakazu, nie zamierza zrezygnować z nałogu” - podkreślają zgodnie autorzy raportu.
- Natomiast mocno niepokojący jest fakt, iż jedynie 16 procent osób rozważa przejście na legalne produkty alternatywne, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, podczas gdy prawie 20 procent palaczy deklaruje chęć ich zakupu z nielegalnych źródeł - nie ukrywa Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.
I nie chodzi tutaj nawet o dochody koncernów tytoniowych czy budżetu państwa, ale przede wszystkim o zdrowie tych, którzy nie wyobrażają sobie świata bez mentoli.
Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia - to powszechnie wiadomo. Niewielu natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że wyroby z szarej strefy są podwójnie groźne (nie ma przecież żadnych standardów ich produkcji). To dlatego podczas palenia możemy „delektować” się wybornym smakiem zmielonych liści, drobnych gałęzi i wysuszonej trawy, a bywa też, że zużytego oleju napędowego.
Redukcja ryzyka
W jaki sposób z niepoprawnymi palaczami radzą sobie inne kraje świata? Coraz więcej państw, decydując się na ostrą walkę z papierosowym dymem, jednocześnie godzi się na mniej szkodliwe alternatywy. Programy oparte o tzw. redukcję ryzyka już dawno wybrała Japonia, a ostatnio także Stany Zjednoczone.
W 2019 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA), znana z bardzo restrykcyjnego podejścia wobec m.in. papierosów, uznała podgrzewacze za „właściwe dla ochrony zdrowia publicznego”, gdyż podgrzewające - a nie spalające - tytoń wyroby dostarczają użytkownikom oczekiwaną dawkę nikotyny, a zarazem wytwarzany w nich aerozol zawiera znacznie niższe poziomy szkodliwych dla zdrowia substancji (o nawet 90 procent) niż dym papierosowy.
Palacze gromadzą zapasy?
Czy palacze w Podlaskiem wiedzą, co ich czeka od 20 maja, może już zaczęli gromadzić zapasy?
- Większość klientów chyba nie pamięta o zakazie sprzedaży mentoli. Nie obserwujemy jakiegoś szczególnego ruchu - mówi pani Anna ze sklepu sieci „Społem” Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bielsku Podlaskim. – Brak mentoli w legalnej sprzedaży na pewno nie sprawi, że wszyscy rzucą palenie. Jeżeli nie będzie ich ulubionych papierosów, to większość przerzuci się na zwykłe wyroby tytoniowe. No, chyba, że znajdą inne sposoby, by obejść zakaz. Papierosy zaczną kupować np. na bazarach, z szarej strefy. Bardziej niż zakazy, boli cena – dodaje.
***
Wielbiciele mentoli rzucą palenie czy może wybiorą e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu, a więc legalne mentolowe alternatywy? O tym przekonamy się po 20 maja.
(AAU)
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?