Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 lipca będzie można zwiedzić najstarszy zabytek Białegostoku. Stary kościół farny zostanie otwarty dla zwiedzających

Robert Borowy
Robert Borowy
Najstarszy zabytek Białegostoku otwiera się dla zwiedzających. Stary kościół farny, czyli obiekt wybudowany w pierwszej połowie XVII wieku dostępny będzie dla okolicznej społeczności od 1 lipca do 30 września.

Na ten moment z wytęsknieniem czekała rzesza osób z Białegostoku i okolic. "Biały Kościółek" lub inaczej stary kościół farny dostępny będzie dla zwiedzających przez trzy miesiące. Sześć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13. Zasady udostępniania kościoła konsultowane były z Regionalnym Oddziałem PTTK w Białymstoku.

Według informacji przekazanej przez kancelarię duszpasterską parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku dostęp do ekspozycji kościoła będzie darmowy, choć nie przewiduje się, by otwarte zostały krypty znajdujące się pod świątynią. Odwiedzający późnorenesansową budowlę mogą liczyć na zabytki, takie jak:

- Mauzoleum rodowe Branickich.
- Nagrobek serca ostatniego z rodu Branickich, Jana Klemensa złożony z sarkofagu i piramidy.
- Epitafium Izabeli Branickiej.
- Kilka historycznych tablic, jak chociażby ta poświęcona Piotrowi Wiesiołowskiego.
- Zabytkowe organy, które datowane są na 1753 rok.
- Polichromie stworzone przez Antoniego Herliczkę.
- Liczne zdobienia i złocenia.

Przypomnijmy, że w 1617 roku ród Wiesiołowskich na czele z Piotrem Wiesiołowski (ówczesnym marszałkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego), rozpoczął budowę murowanego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, prace ukończono w 1626 roku.

"Biały Kościółek" określany jest jako późnorenesansowy dom modlitwy, jednak za jego wystrój odpowiedzialny był Jan Klemens Branicki, który prowadząc renowacje świątyni w XVIII wieku wprowadził do wnętrza barok. Stary kościół farny stanowi mauzoleum rodzinne rodu Gryfitów - Branickich. Ufundowała je żona Stefana Mikołaja i matka Jana Klemensa - Katarzyna Scholastyka z Sapiehów.

W 1980 roku przeprowadzony został kapitalny remont i konserwacja wnętrz kościelnych. Odkryto wówczas krypty grobowe, znajdujące się pod świątynią. W podziemnych katakumbach kościoła pochowane są takie osoby, jak: Izabella z Poniatowskich Branicka, Katarzyna Poniatowska, abp Edward von Ropp, czy abp Edward Kisiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny