Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrońcy krzyża: wieczorem manifestacja. „Krzyż ma wrócić przed Pałac Prezydencki”

gonzo19
gonzo19
Obrońcy krzyża usuniętego rano sprzed Pałacu Prezydenckiego zapowiadają, że o 20.00 przeprowadzą pokojową demonstrację.

– Zapraszamy wszystkich na Krakowskie Przedmieście dzisiaj o godz. 20.00, żeby wspólnie z nami domagali się zwrócenia krzyża, który po cichu został zabrany do Pałacu Prezydenckiego – mówi MM-ce Dariusz Wernicki, koordynator społecznej inicjatywy obrońców krzyża.

Przed Pałacem Prezydenckim jest teraz obecnie około 30-40 obrońców krzyża. Wspólnie modlą się i śpiewają. Na środku chodnika ułożyli krzyż z kwiatów. Mają ze sobą także kilka mniejszych drewnianych krzyży, flagi. Obok ktoś (nie wiadomo, czy jest razem z obrońcami) rozdaje ulotki z piosenką ośmieszającą rząd.

– Kolejny raz pan prezydent dał przykład arogancji władzy, że nie rozmawia ze społeczeństwem. To szokuje – kontynuuje Wernicki. Zapowiada, że manifestacja, która dziś ma się odbyć przed Pałacem Prezydenckim będzie pokojowa. – Bo chcemy uświadomić prezydentowi Komorowskiemu, że bez dialogu ze społeczeństwem nic nie da się załatwić – dodaje.

Obrońcy krzyża: prezydent musi podpisać dokument

Obrońcy krzyża, mimo, że ten został rano przeniesiony do kaplicy w Pałacu Prezydenckim, nie rezygnują ze swoich wcześniejszych postulatów. Chcą, aby obietnica ich zrealizowania była złożona na piśmie. – Domagamy się, aby prezydent Komorowski podpisał dokument, że w tym miejscu będzie pomnik z zachowaniem krzyża – wyjaśnia Dariusz Wernicki.

Co jeśli żądania nie będą spełnione? Obrońcy mogą przynieść własne krzyże. – Niektórzy ze zgromadzonych tutaj już zapowiadają, że przyniosą 96 krzyży. Ulica jest tak duża, że bez problemu je pomieści – dodaje Wernicki.

Sytuacja przed Pałacem Prezydenckim cały czas jest napięta. Obrońców pilnuje straż miejska, która zabezpiecza ekipy sprzątające teren przed Pałacem Prezydenckim. Nie ma już metalowych barierek, które były rozstawione po drugiej stronie Krakowskiego Przedmieścia.

Komentarze o usunięciu krzyża

– Usunięcie krzyża to zła, ponura, złośliwa prowokacja – skomentował na Twitterze Marek Jurek, szef Prawicy RP. – Może teraz w ramach pluralizmu będziemy zdejmować tablice powstańcze oddziałów NSZ (bo lewica), PPS z 1905 (bo prawica). Doszło do fatalnego końca, fatalnej historii.

– Kolejne skandaliczne działanie Kancelarii Prezydenta RP. Chyłkiem próbuje się rozwiązać problem, który został nieopatrznymi słowami wywołany przez prezydenta Komorowskiego. Krzyż schowano do magazynu – powiedziała z kolei w TVN24 wiceprezes PiS Beata Szydło. – To nie jest nawet pół kroku w przód. To wyraz bezradności, partactwo i lekceważenie. Państwo się nie sprawdza.

– Nie rozumiem, dlaczego zabrano nam to, na czym nam najbardziej zależy – stwierdziła natomiast córka Zbigniewa Wassermanna, Małgorzata, w TVN24. – Był postawiony w zrywie serca. Moim zdaniem chodzi o to, żeby przykryć śledztwo, które nie posuwa się do przodu.

– Dobrze, że się to stało, to powinno było być już dawno zrobione – powiedziała w Polsat News Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Kuria warszawska: wypełniono zapis porozumienia

W specjalnym oświadczeniu Warszawskiej Kurii Metropolitalnej opublikowanym na stronie internetowej czytamy:

„Dokonane dziś przeniesienie Krzyża do Kaplicy Pałacu Prezydenckiego stanowi realizację porozumienia zawartego w dniu 21 lipca br. Krzyż, który miał uczestniczyć w pielgrzymce akademickiej na Jasną Górę i znaleźć swoje miejsce w kościele św. Anny w Warszawie, w obecnej sytuacji nawiedzi Kaplicę Prezydencką oraz miejsce katastrofy smoleńskiej, aby ostatecznie stanąć w Kaplicy Loretańskiej kościoła św. Anny. Obecność Krzyża w tych tak ważnych miejscach ma swoje głębokie uzasadnienie i istotną wymowę.”

Kancelaria prezydenta: krzyż trafi do kościoła św. Anny

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski podkreślił rano na konferencji, że docelowym miejscem krzyża jest kościół św. Anny w Warszawie. Tak wynika z umowy podpisanej z Kurią Warszawską i harcerzami.

Dodał, że dogodny moment na przenosiny krzyża do kościoła św. Anny nastąpi wtedy, gdy strona kościelna będzie gotowa na przyjęcie krzyża.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto