MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Objaw „cichego zabójcy” w nosie. Możesz go ignorować, tymczasem świadczy o rosnącym zagrożeniu dla zdrowia i życia

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dolegliwości ze strony nosa mogą wskazywać na rozwój choroby, która przyczynia się do co najmniej 250 zgonów dziennie. Nazywana cichym zabójcą może wywoływać subtelne objawy albo takie, które uznaje się za coś zupełnie innego. Na to warto zwrócić uwagę.

Spis treści

Objawy w nosie. Po czym poznać, że ma się nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze to choroba dotycząca co 3. dorosłego Polaka, jednak według szacunków wie o niej najwyżej połowa tych osób. Niestety, co roku uśmierca co najmniej 90 tysięcy osób. Ponieważ objawy hipertensji mogą długo pozostać zauważane lub lekceważone, zyskała ona określenie „cichego zabójcy”. Pewne dolegliwości można zaobserwować m.in. w nosie.

Dolegliwości przy nadciśnieniu mogą być subtelne, a nawet trudne do zauważenia. Zbyt często objawy hipertensji przypisuje się mylnie innym zaburzeniom
Dolegliwości przy nadciśnieniu mogą być subtelne, a nawet trudne do zauważenia. Zbyt często objawy hipertensji przypisuje się mylnie innym zaburzeniom freepik, kuprevich/123RF-małe

Rozwój nadciśnienia tętniczego wiąże się ze zwiększonym wysiłkiem serca, by pompować krew w ciele. Obciążenie dotyczy nie tylko tego narządu, ale też innych, m.in. stopniowo uszkadza naczynia krwionośne. W przypadku braku leczenia może prowadzić do groźnych, w tym śmiertelnych powikłań. Należą do nich nie tylko wieńcówka czy choroby nerek, ale także niewydolność mięśnia sercowego, zawały i udary.

Uszkodzenia mogą dotyczyć także drobnych naczyń krwionośnych w nosie. Z czasem prowadzi to do zmian w ich funkcjonowaniu, przez co okoliczne tkanki mogą stać się bardziej podatne na obrzęki. Uczucie zatkanego nosa może być odczuwane zwłaszcza przy nagłym skoku ciśnienia tętniczego.

Związek zapchanego nosa w nadciśnieniem jest jednak wielokierunkowy. Choroba może być bowiem powiązana z nieżytem nosa (w tym katarem siennym), co potwierdzono u mężczyzn. Nadciśnienie występowało 2,6 razy częściej wtedy, a wyższe było zwłaszcza skurczowego ciśnienie krwi. Może ono także występować w związku z powikłaniami zatkanego nosa, jak chrapanie albo obturacyjny bezdech senny.

Niedrożność nosa może być ponadto skutkiem przyjmowania leków przeciw nadciśnieniu takich, jak:

  • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) m.in. kaptopril, benazepril, enalapril i lizynopryl,

  • diuretyki z grupy leków oszczędzających potas (spironolakton, amiloryd),

  • blokery kanału wapniowego z grypy dihydropirydyn (amlodypina, nifedypina) i z innych grup (diltiazem, werapamil),

  • leki z grupy ganglioplegików takie, jak trimetafan,

  • hydralazyna.

Czy nadciśnienie powoduje krwotok z nosa?

Znacznie wyraźniejszym znakiem ostrzegawczym o nadciśnieniu jest inny objaw, który może manifestować się ze strony nosa w postaci jego krwawienia.

Jak wynika z badania opisanego w „JAMA”, które przeprowadzono w 2020 r. na grupie prawie 71,5 tys. osób, te z nadciśnieniem krwi są bardziej podatne na krwotoki z nosa. W porównaniu z tymi o prawidłowym ciśnieniu aż 2,7 razy częściej wymagają doraźnej pomocy medycznej z powodu tego krwawienia.

W ramach przeprowadzonego wcześniej badania, którego wyniki opublikowano w „Journal of the Saudi Heart Association”, przez 3 miesiące obserwowano osiemdziesiąt osób i mierzono im ciśnienie. Krwotoki z nosa występowały regularnie u połowy z nich. Podczas gdy nie powiązano ich z nadciśnieniem, krwawienie u osób z tym problemem było trudniejsze do zatamowania. Liczba krwotoków była też większa u osób z historią nadciśnienia.

Choć większość osób z nadciśnieniem na co dzień czuje się dobrze, w ramach profilaktyki powinny one badać swoje ciśnienie w regularny sposób. Dotyczy to zwłaszcza osób z częstymi krwawieniami z nosa, u których wykluczono inne przyczyny problemu.

O tym, czy jest ono prawidłowe, można przekonać się w szybki i nieinwazyjny sposób. Pomiar ciśnienia można przeprowadzić u lekarza, w wielu aptekach, a także w domu, za pomocą ogólnie dostępnych ciśnieniomierzy. Urządzenia takie są sprzedawane w cenach zaczynających się już od 70 zł.

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny