Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź wyniki wyborów w Twoim okręgu

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. Uroczystości na Rynku Kościuszki [ZDJĘCIA]

peż
Uroczystości rozpoczynały się o godzinie 12.30, ale już na godzinę wcześniej widzowie zbierali się na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Częstowani byli lizakami w kształcie biało-czerwonej flagi i fotografowali najbardziej zawsze malowniczą grupę ułanów towarzyszących imprezie. Wzięło w niej udział kilka wojskowych formacji, m.in. 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy, 25 Wojskowy Oddział Gospodarczy, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, a także Stowarzyszenie 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin oraz przedstawiciele innych służb. Wśród honorowych gości zasiedli weterani walki i kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, wielu instytucji społecznych, parlamentarzyści, konsulowie. Wojciech Wojtkielewicz
Gdy załopotała wciągnięta na maszt biało-czerwona flaga, widzowie i uczestnicy uroczystości z ręką na sercu, z dłonią w uroczystym salucie lub po prostu stojąc wokół placu przez pomnikiem Marszałka Piłsudskiego odśpiewali hymn Polski do wtóru Miejskiej Orkiestry Dętej pod batutą Franciszka Mocarskiego. Kolejny już raz Białystok obchodził dziś Święto Wojska Polskiego – tym razem już w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która w 1920 roku zatrzymała nawałę bolszewików i została uznana za jedną z najważniejszych bitew w historii Europy czy wręcz świata.

Uroczystości rozpoczynały się o godzinie 12.30, ale już na godzinę wcześniej widzowie zbierali się na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Częstowani byli lizakami w kształcie biało-czerwonej flagi i fotografowali najbardziej zawsze malowniczą grupę ułanów towarzyszących imprezie. Wzięło w niej udział kilka wojskowych formacji, m.in. 18 Białostocki Pułk Rozpoznawczy, 25 Wojskowy Oddział Gospodarczy, 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, a także Stowarzyszenie 10 Pułku Ułanów Litewskich i ich Rodzin oraz przedstawiciele innych służb. Wśród honorowych gości zasiedli weterani walki i kombatanci, przedstawiciele duchowieństwa, wielu instytucji społecznych, parlamentarzyści, konsulowie.

Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski, przypominając Bitwę Warszawską podkreślał, że był to nie tylko cud religijny, ale i wynik ogromnego narodowego wysiłku narodu polskiego, żeby odeprzeć nawałnicę bolszewicką świeżo po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Gdy ani administracja młodego państwa, ani gospodarka, ani wojsko jeszcze nie okrzepły.

Wojewoda podkreślił też, starania obecnego rządu, aby polska armia była silna i nowoczesna. A nawiązując do centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach, przypominających pierwsze powstanie śląskie, Bohdan Paszkowski przypomniał, że wkrótce w naszym regionie świętować będziemy także rocznicę powstania sejneńskiego.

Przypomnijmy, że odbyło się ono w sierpniu 1919 roku i było jednym z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

Z kolei Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku w swoim rocznicowym wystąpieniu m.in. zaprosił mieszkańców Białegostoku na niedzielę 18 sierpnia, gdy będzie odbywała się w mieście rekonstrukcja Bitwy Białostockiej, która była jedną z ważnych potyczek już po „cudzie nad Wisłą”. Wiceprezydent, przypominając wagę Bitwy Warszawskiej, zwrócił uwagę na jej znaczenie nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata, któremu groziło „zalanie czerwienią” – jak to określił. I podkreślił, że wtedy, w 1920 roku, obywatele Polski stanęli razem w obronie ojczyzny bez względu na stan, zawód, pochodzenie.

– Czy to byłoby możliwe dziś – zastanawiał się wiceprezydent. –I odpowiadał: - Dziś polskie społeczeństwo jest podzielone na dwa obozy, nie rozumiejące się nawzajem.

Zarobki w wojsku 2019. Ile zarabiają żołnierze po podwyżkach...

Apelował też, żebyśmy jednak stanowili jedno społeczeństwo służące biało-czerwonej powiewającej nad placem.

Na dzisiejszych obchodach nie było Artura Kosickiego, marszałka województwa, ale Tomasz Szeweluk, dyrektor jego gabinetu, odczytał w liście od gospodarza regionu zarówno nawiązanie do historii obchodów Święta Wojska Polskiego, jak i jego ocenę, że bitwa była przede wszystkim dowodem geniuszu dowódców i męstwa żołnierzy w niej uczestniczących. List zwracał także uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość jak nikt dotąd reformuje polskie wojsko; utworzyło formacje terytorialne i zacieśniło sojusz z USA.

Tomasz Szeweluk odczytał także życzenia marszałka skierowane do żołnierzy: zawsze bezpiecznego powrotu do domu.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do nadana wojskowym awansów i wręczenia im odznaczeń państwowych. Z honorami zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Marszałka, a przed widzami przedefilowały formacje wojskowe i przejechały wojskowe pojazdy.

Przed uroczystościami na placu o godz. 8.30 w katedrze prawosławnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy przy ul. Lipowej 15 została odprawiona liturgia.O godz. 11 w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Matyi Panny przy ul. Kościelnej 1 – odbyła się msza.
Jutro - 16 sierpnia - o godz. 13 będzie można wziąć udział w modlitwie w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, a w niedzielę (18 sierpnia) – w nabożeństwie w intencji Wojska Polskiego w kaplicy ewangelicko-augsburskiej przy ul. Dolistowskiej 17.

Na obchody Święta Wojska Polskiego zaprosili: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dowódca Garnizonu Białystok płk Rafał Tadeusz Lis, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. Uroczystości ...

Epidemia nie gaśnie. Covid atakuje serce

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
greg

Biedne żołnierzyki wykonujące posłusznie polecenia dowódców z pisowskiego nadania.

D
Daniellah

Wojsko które nie umie nawet chodzić. Co to były za 2 grupy marszowe, w zielonych beretach, co nie potrafią przejść razem w prostej linii? Porażka....

G
Gość
2019-08-15T18:51:09 02:00, Gość:

Armia PiS

Dokładnie armia pis !

G
Gość

Ale prezydent znów zagrał na nosie PIS owi. Hasło wyborcze na barierkach aby pokazać kto jest górą.

G
Gość
2019-08-15T18:51:09 02:00, Gość:

Armia PiS

Wolałbyś armię białoruską. Zapomnij!

G
Gość
2019-08-15T18:51:36 02:00, Gość:

Nie chcemy wasali Kaczynskiego

Żałujesz, że w 1920 roku pogoniliśmy twoich bolszewików.

G
Gość

Nie chcemy wasali Kaczynskiego

G
Gość

Armia PiS

c
cryo
2019-08-15T17:09:24 02:00, Gość:

pusto nie jest ale pedalow twego pokroju nie wpuszczano

Znacie dobrze hejtującą gnidę Pana R.... na tym forum...Nie znacie ? To przeczytajcie....

W istocie paranoja to występowanie usystematyzowanych i logicznie ze sobą powiązanych urojeń . Najczęściej są to

urojenia prześladowcze ( wszędzie źli pederaści , co czyhają na cnotę Rafallusa oraz Żydzi usiłujący ukraść psichoojowe pieniądze) , ksobne (podziwiajcie Psichooja ,podziwiajcie i czytajcie posraneniezalezneodrozumu.pl strony ), wielkościowe ( Rafallus jest jak antyczny Czak Norris ...cyt "I co jeszcze chcesz zboku? Mamsz juz karte LGBT , bo ja jestem homofobem i będę ciebie i innych dewiantów zwalczał" ) , hipochondryczne ( oj jak ten cryo tępi Rafallusa) i erotyczne ( NIEUSTANNIE - skamlał w internecie ''mam małego , ale chłopcy byli zadowoleni" i podpisywał się jako cryo ). Urojenia są głównym objawem tej choroby i nie towarzyszą im zwykle omamy ani też inne objawy schizofrenii. W razie podejrzenia paranoi należy zwrócić się o pomoc do psychiatry ( ja tam uważam , że to stan utrwalony i nieuleczalny - kilkanaście lat codziennego hejtowania , zostało może 1/4 mózgu i dalej mocno poosranego ).... W stosunku do chorego powinno się wykazywać dużą dozę tolerancji (eeetam ... bez sensu , nic to nie da ), należy ograniczyć się do wyraźnego negowania prawdziwości treści wytwórczych bez omawiania ich i tłumaczenia ich nieprawdziwości , co zwykle nie przynosi pożądanego rezultatu..... i dlatego cryo nie dyskutuje z psychopatą-paranoikiem ...wali prosto z mostu , kim jest ta szuja, kanalia , paranoik hejtujący na tym forum ....

G
Gość
2019-08-15T16:47:03 02:00, Gość:

No i co tak pusto? Brak klientów?

pusto nie jest ale pedalow twego pokroju nie wpuszczano

G
Gość

No i co tak pusto? Brak klientów?

a
abadon

Cudu nad Wisłą po prostu nie było. Siły wojska polskiego i czerwonoarmistów były podobne:

– wojsko polskie: żołnierzy 113 tys.–123 tys., 500 dział, 1780 karabinów maszynowych, 2 eskadry samolotów;

– czerwonoarmiści: żołnierzy 104 tys.–114 tys., 600 dział, 2450 karabinów maszynowych.

Wprawdzie w działach i karabinach maszynowych czerwonoarmiści mieli przewagę, ale strona polska dysponowała lotnictwem, którego roli przynajmniej w rozpoznawaniu ruchów wroga nie można niedoceniać. Ponadto wojsko polskie „grało u siebie”, a czerwonoarmiści „na wyjeździe”. Dodatkowo stronie polskiej udało się złamać szyfry wroga, a także przejąć jedną z jego radiostacji, za pomocą której dezorganizowano pracę pozostałych siejąc dezinformacje. Jeśli cokolwiek „cudownego” było w tej bitwie, to plaga dezynterii (czerwonki) szerząca się w szeregach czerwonoarmistów (wiadome jest o tym z wielu dokumentów). Można by więc rzec, że to właśnie było cudem sprawionym przez mamę bozi wniebowziętą – zesłała na czerwonoarmistów sraczkę, czym podkopała ich morale i przez co zwiewali spod Warszawy prawie że gubiąc gacie.

Taki to był ów „cud nad Wisłą”

Natomiast rzeczywistym „cudem w związku z bitwą warszawską jest przypisywanie zasługi za to zwycięstwo dezerterowi Selmanowi vel Piłsudzkiemu

Zamiast mówić o wojnie polsko-bolszewickiej należałony nazywać ją wojną polsko – żydo-bolszewicką.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3