Obchody święta niepodległości w Białymstoku, czyli 100 lat Niepodległości (program uroczystości). Biegi, film, uroczystości przed pomnikiem

MGZaktualizowano 
Obchody święta niepodległości w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Obchody święta niepodległości w Białymstoku rozpoczną się już w piątek od patriotycznego śpiewania. W niedzielę białostoczanie spotkają się przed pomnikiem Piłsudskiego, nie zabraknie też patriotycznych biegów.

Obchody święta niepodległości 2018 w Białymstoku, czyli 100 lat Niepodległości

W niedzielę 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę szczególną datę będziemy świętować przez kilka najbliższych dni. Atrakcje dla białostoczan przygotowały praktycznie wszystkie instytucje kulturalne w naszym mieście. Będą też uroczystości oficjalne i nabożeństwa.

Przedstawiamy szczegółowy program:

Piątek, 9 listopada:

 • godz. 12 modlitwa w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej
 • O godz. 12.30 SP nr 12 organizuje patriotyczne śpiewanie w sali WOAK przy ul. św. Rocha

Sobota, 10 listopada

 • O godz. 10 harcerze z hufca ZHP Białystok w Pałacu Branickich rozpoczną patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.
 • Ulicami miasta przejdzie Białostocki Marsz Niepodległości. Rozpocznie się o godz. 11.30 przed kościołem św. Rocha, a zakończy o godz. 13.30 przed pomnikiem Piłsudskiego.
 • Będzie można wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15 pod pomnikiem J. Piłsudskiego
 • W sobotę odbędzie się również „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Główny bieg wystartuje sprzed stadionu miejskiego o godz. 11.11
 • o godz. 19 w sali filharmonii przy ul. Podleśnej będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego. W programie m.in. utwory Paderewskiego, Moniuszki.
 • o godz. 20 odbędzie się akcja "Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodległości". Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. W założeniu akcja obejmie teren województwa podlaskiego. "My zapalimy znicze w Białymstoku, liczymy na współpracę płynącą z terenów poza miastem wojewódzkim. Zachęcamy do współpracy i liczymy na Waszą pomoc" - piszą organizatorzy. Więcej tutaj: Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodlegości

Niedziela, 11 Listopada

 • godz. 7.30 Uroczysta liturgia w cerkwi św. Mikołaja
 • godz. 10 - nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
 • godz. 11 uroczysta msza św. w Katedrze
 • godz. 12.30 centralne uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
 • zaraz po głównych uroczystościach rozpocznie się bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega „Biegnę dla Niepodległej”. Główny dystans to 10 km. Mniej wysportowani będą mogli wystartować w sztafecie 3km+3 km+4 km. To także propozycja dla rodzin. Start i meta tych zawodów będzie znajdowała się przy al. Piłsudskiego.
 • na Stadionie Miejskim w godz. 17-22 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”.
 • o godz. 16 w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r.
 • o godz. 17:00 Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Koncert odbędzie się w Kościele św. Wojciecha w Białymstoku (przy ul. Warszawskiej). Tradycję koncertowania w tym dniu chór kultywuje od ponad trzydziestu lat.
 • o godz. 18 Galeria Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego zaprasza na wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13. i w kościele św. Kazimierza Królewicza (godz. 12 i 19).
 • W Muzeum Wojska (wstęp bezpłatny) o godz. 14. odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019.
 • Muzeum zaprasza też na warsztaty: Warsztaty edukacyjne: „O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela” w godz. 11 - 12.30. A w godz. 13-14 organizuje spacer historyczny z muzealnymi przewodnikami.

polecane: FLESZ: 10 matek, które zmieniły świat

Wideo

Materiał oryginalny: Obchody święta niepodległości w Białymstoku, czyli 100 lat Niepodległości (program uroczystości). Biegi, film, uroczystości przed pomnikiem - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 32

Z
Za Ziemkiewiczem

To dzieje się na naszych oczach i za naszym pozwoleniem. "Polska, przyjmująca najwięcej w UE imigrantów i odnotowująca najmniej antysemickich incydentów, czołgana dzień w dzień za ksenofobię i antysemityzm. Naprawdę nie rozumiecie że decyzja o "drugiej prędkości" już zapadła i teraz z pomocą rodzimej Targowicy urabiają nas propagandowo?"

zgłoś
Z
Za Ziemkiewiczem

To dzieje się na naszych oczach i za naszym pozwoleniem. "Polska, przyjmująca najwięcej w UE imigrantów i odnotowująca najmniej antysemickich incydentów, czołgana dzień w dzień za ksenofobię i antysemityzm. Naprawdę nie rozumiecie że decyzja o "drugiej prędkości" już zapadła i teraz z pomocą rodzimej Targowicy urabiają nas propagandowo?"

zgłoś
G
Gość

Czy żydzi zaplanowali rozruchy i przelew krwi 11-go listopada w Polsce?

zgłoś
G
Gość

co przyszykowali syjoniści z PISraela 11 Listopada

 

Za formowanie wojskowej części kolumny, która weźmie udział w marszu państwowym, odpowiada Dowództwo Garnizonu Warszawa. Wśród pojazdów wojskowych znajdą się kołowe transportery opancerzone Rosomak, samobieżny moździerz Rak, zestaw przeciwlotniczy Poprad i systemy artylerii rakietowej Langusta. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obecna będzie też kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego, a także orkiestra wojskowa oraz żołnierze wszystkich formacji. Za kolumnami wojskowymi i pododdziałami Wojska Polskiego przejdą pozostali uczestnicy marszu.
Resort obrony zapewnia, że kolumny wojskowe biorące udział w marszu nie będą miały „zadań związanych z blokowaniem kogokolwiek, czy utrudniania uczestniczenia w marszu”. Z kolei za sformowanie cywilnej kolumny marszu i zapewnienie bezpieczeństwa jego uczestników oraz mieszkańców stolicy odpowiadać będzie Komenda Stołeczna Policji. Policjanci będą wspierani przez Żandarmerię Wojskową, ale nie podano, w jakiej liczbie, gdyż informacja ta jest niejawna.
Wcześniej w mediach dużym echem odbiły się doniesienia portalu WP.pl, który powołując się na „jednego z kluczowych organizatorów niedzielnych rządowych uroczystości w centrum Warszawy” podał, że wojskowe pojazdy oraz kordony policji i żołnierzy odetną dostęp do ronda Dmowskiego w Warszawie, z którego ma ruszyć Marsz Niepodległości. Według WP.pl strona rządowa wykluczała, by narodowcy przeszli tą samą trasą co państwowy marsz na godzinę przed jego rozpoczęciem. Źródło portalu podkreślało, że albo uczestnicy Marszu Niepodległości będą maszerować w marszu rządowym, z udziałem premiera i prezydenta, albo wcale. Według źródła WP.pl każdy, kto będzie próbował dostać się na rondo będzie legitymowany i zatrzymywany.
Później stanowisko strony rządowej potwierdził na portalu społecznościowym wiceszef Stowarzyszenia Marsz Niepodległości i szef Straży MN Mateusz Marzoch:
„Jako uczestnik rozmów ze stroną rządową jestem zszokowany postawą ich polityków. Zachowanie zwyczajnie niegodne i nieuczciwe. Wojsko mające nie dopuścić do ewentualnego wcześniejszego wymarszu, słowa rządzących, że uczestnicy MN przejdą tylko i wyłącznie w rządowej kolumnie”.

 

zgłoś
G
Gość

Amerykański Departament Stanu ostrzega

 

Amerykanie ostrzegają podróżujących do Polski przed zamieszkami 11 listopada,które zorganizuje Mossad?

 

zgłoś
M
Marx-Engels-Lenin

zyd ostrzega zyda -11 listopada i 12 "świeto" robiebinia w konia Polaków.

zgłoś
G
Góść
W dniu 10.11.2018 o 09:34, Kosmitka #1 napisał:

Szanowny Ziemianinie, dzisiaj Młodzież Wszechpolska i Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej organizują Białostocki Marsz Niepodległości. Jutro organizatorzy wybierają się na ogólnopolski Marsz do Warszawy.Szanowny Ziemianin może pójść dzisiaj na BMN i porozmawiać z organizatorami. 

 

Rzeczypospolita nie będzie suwerenna, gdy Sturmabteilung będzie maszerować w rytm werbelków…

Agencje anglojęzyczne doniosły ,że Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej (The PIRS = Piraci) jest organizacją mocno podejrzaną i ostrzegły turystów przed odwiedzaniem B-stoku w okolicach 11 listopada...

zgłoś
G
Góść
W dniu 10.11.2018 o 09:24, Kosmitka #1 napisał:

W kręgu znajomych Kosmitów nie ma młodych ludzi w kominiarkach.Na ulicach, po których poruszają się Kosmici też nie widać młodych ludzi w kominiarkach - starszych także nie.Zatem młodzi ludzie w kominiarkach muszą stanowić nic nie znaczący promil społeczeństwa i po co ich w ogóle wspominać, a szczególnie w związku z piękną akcją Niepodległa do hymnu. Czy nie lepiej skupić się na młodych, którzy chcą śpiewać hymn?

 

W kręgu znajomych Niemców w roku 1930 na było młodych ludzi w brunatnych koszulach. Na ulicach, po których poruszali się wtedy Niemcy też nie było widać młodych ludzi w brunatnych koszulach - starszych tez nie.

 

Zatem młodzi Niemcy w brunatnych koszulach musieli stanowić nic nie znaczący promil społeczeństwa i po co o nich w ogóle wspomninać...

zgłoś
K
Kosmitka #1
W dniu 09.11.2018 o 15:42, Bulii napisał:

Tak, w kominiarkach. Może im zimno, tego nie wiem.Młodzi ludzie o kruchym zdrowiu, chyba. Kominiarki wszak zasłaniają przed zimnemA różne pieśni śpiewają: coś o białej rasie albo o pewnym narodzie.

 

W kręgu znajomych Kosmitów nie ma młodych ludzi w kominiarkach.

Na ulicach, po których poruszają się Kosmici też nie widać młodych ludzi w kominiarkach - starszych także nie.

Zatem młodzi ludzie w kominiarkach muszą stanowić nic nie znaczący promil społeczeństwa i po co ich w ogóle wspominać, a szczególnie w związku z piękną akcją Niepodległa do hymnu.

 

Czy nie lepiej skupić się na młodych, którzy chcą śpiewać hymn?

zgłoś
g
gość
W dniu 09.11.2018 o 12:47, Góść napisał:

ad. p.1 Tak, w kominiarkach.ad. p.2 Młodych ludzi w kominiarkach.ad. p.3 Inne pieśni.

Skąd wiesz że są młodzi, jeżeli są w kominiarkach? 

zgłoś
B
Bulii
W dniu 09.11.2018 o 12:30, Kosmitka #1 napisał:

Młodzi ludzie w kominiarkach?Kogo Szanowny Ziemianin ma na myśli?I co oni śpiewają?

Tak, w kominiarkach. Może im zimno, tego nie wiem.

Młodzi ludzie o kruchym zdrowiu, chyba. Kominiarki wszak zasłaniają przed zimnem

A różne pieśni śpiewają: coś o białej rasie albo o pewnym narodzie.

zgłoś
G
Góść
W dniu 09.11.2018 o 12:30, Kosmitka #1 napisał:

1)Młodzi ludzie w kominiarkach?2)Kogo Szanowny Ziemianin ma na myśli?3)I co oni śpiewają?

 

ad. p.1 Tak, w kominiarkach.

ad. p.2 Młodych ludzi w kominiarkach.

ad. p.3 Inne pieśni.

zgłoś
K
Kosmitka #1
W dniu 07.11.2018 o 01:12, Bulii napisał:

Kosmitko przypomniałaś jakże piękną akcję. Teraz zamiast hymnu młodzi ludzie w kominiarkach śpiewają inne pieśni. Podejrzewam że może komuś to przeszkadzać ale nie jest to teoria spiskowa.

 

Młodzi ludzie w kominiarkach?

Kogo Szanowny Ziemianin ma na myśli?

I co oni śpiewają?

zgłoś
G
Gość

"sowiety"- żydzi z Niemiec i USA -"przywódcy" światowego mordu na ruskich innych narodach.

Dlatego jak ziomale "sowietów"- pisdutczycy wiali z Polski  w 1939 menda-śmigły-rydz wydal rozkaz opuszczonemu wojsku:

"sowiety wkroczyły,nie stawiać oporu".

zgłoś
p
pół suczki
,,Godz. 12.30 centralne uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego."
Józef Piłsudski dzięki swoim decyzjom wobec sowieckich bolszewików i układu z nimi uratował dwa razy rewolucję w Rosji.
Za sprawą  bolszewickiej rewolucji w Rosji w Polsce i na świecie zamordowano setki milionów ludzi.
Czy sprawca bolszewickiego sukcesu może być w Białymstoku bohaterem? widocznie tak, bo bolszewicka rewolucja podoba się białostoczanom.
zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3