Obchody święta niepodległości w Białymstoku, czyli 100 lat Niepodległości (program uroczystości). Biegi, film, uroczystości przed pomnikiem

MG
Obchody święta niepodległości w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Obchody święta niepodległości w Białymstoku rozpoczną się już w piątek od patriotycznego śpiewania. W niedzielę białostoczanie spotkają się przed pomnikiem Piłsudskiego, nie zabraknie też patriotycznych biegów.

Obchody święta niepodległości 2018 w Białymstoku, czyli 100 lat Niepodległości

W niedzielę 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę szczególną datę będziemy świętować przez kilka najbliższych dni. Atrakcje dla białostoczan przygotowały praktycznie wszystkie instytucje kulturalne w naszym mieście. Będą też uroczystości oficjalne i nabożeństwa.

Przedstawiamy szczegółowy program:

Piątek, 9 listopada:

 • godz. 12 modlitwa w intencji Ojczyzny w Domu Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej
 • O godz. 12.30 SP nr 12 organizuje patriotyczne śpiewanie w sali WOAK przy ul. św. Rocha

Sobota, 10 listopada

 • O godz. 10 harcerze z hufca ZHP Białystok w Pałacu Branickich rozpoczną patriotyczną grę miejską upamiętniającą 100-lecie niepodległości.
 • Ulicami miasta przejdzie Białostocki Marsz Niepodległości. Rozpocznie się o godz. 11.30 przed kościołem św. Rocha, a zakończy o godz. 13.30 przed pomnikiem Piłsudskiego.
 • Będzie można wziąć udział w dwóch spacerach rodzinnych „11 listopada 1918 r. w Białymstoku” z przewodnikami PTTK, które rozpoczną się o godz. 13.30 i 15 pod pomnikiem J. Piłsudskiego
 • W sobotę odbędzie się również „XVIII Bieg Niepodległości” (5 km i biegi towarzyszące) organizowany przez białostocki oddział Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Główny bieg wystartuje sprzed stadionu miejskiego o godz. 11.11
 • o godz. 19 w sali filharmonii przy ul. Podleśnej będzie można wysłuchać koncertu patriotycznego. W programie m.in. utwory Paderewskiego, Moniuszki.
 • o godz. 20 odbędzie się akcja "Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodległości". Jej celem jest zapalenie znicza na każdym grobie żołnierza i odmówienie krótkiej modlitwy. W założeniu akcja obejmie teren województwa podlaskiego. "My zapalimy znicze w Białymstoku, liczymy na współpracę płynącą z terenów poza miastem wojewódzkim. Zachęcamy do współpracy i liczymy na Waszą pomoc" - piszą organizatorzy. Więcej tutaj: Światło pamięci Niezwyciężonym na 100 lecie odzyskania Niepodlegości

Niedziela, 11 Listopada

 • godz. 7.30 Uroczysta liturgia w cerkwi św. Mikołaja
 • godz. 10 - nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim
 • godz. 11 uroczysta msza św. w Katedrze
 • godz. 12.30 centralne uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego
 • zaraz po głównych uroczystościach rozpocznie się bieg przygotowany przez Fundację Białystok Biega „Biegnę dla Niepodległej”. Główny dystans to 10 km. Mniej wysportowani będą mogli wystartować w sztafecie 3km+3 km+4 km. To także propozycja dla rodzin. Start i meta tych zawodów będzie znajdowała się przy al. Piłsudskiego.
 • na Stadionie Miejskim w godz. 17-22 będzie można obejrzeć przygotowane przez Muzeum Pamięci Sybiru wystawy plenerowe: „Przez Sybir do Niepodległej. Za Niepodległą na Sybir” oraz „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej”.
 • o godz. 16 w kinie Forum odbędzie się specjalny pokaz filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” a następnie spotkanie z Markiem Fiedlerem, synem autora książki „Dywizjon 303” z 1942 r.
 • o godz. 17:00 Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Koncert odbędzie się w Kościele św. Wojciecha w Białymstoku (przy ul. Warszawskiej). Tradycję koncertowania w tym dniu chór kultywuje od ponad trzydziestu lat.
 • o godz. 18 Galeria Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego zaprasza na wieczór wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych pod hasłem „Kompozytor niepodległości – Ignacy Jan Paderewski”. Koncerty i wspólne śpiewanie odbędą się również m.in. w kościele pw. NMP Królowej Rodzin na Bacieczkach (godz. 13. i w kościele św. Kazimierza Królewicza (godz. 12 i 19).
 • W Muzeum Wojska (wstęp bezpłatny) o godz. 14. odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Pierwsze lata niepodległości”, którą będzie można oglądać do stycznia 2019.
 • Muzeum zaprasza też na warsztaty: Warsztaty edukacyjne: „O czym pisały gazety. Rodzinna niedziela” w godz. 11 - 12.30. A w godz. 13-14 organizuje spacer historyczny z muzealnymi przewodnikami.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Za Ziemkiewiczem

To dzieje się na naszych oczach i za naszym pozwoleniem. "Polska, przyjmująca najwięcej w UE imigrantów i odnotowująca najmniej antysemickich incydentów, czołgana dzień w dzień za ksenofobię i antysemityzm. Naprawdę nie rozumiecie że decyzja o "drugiej prędkości" już zapadła i teraz z pomocą rodzimej Targowicy urabiają nas propagandowo?"

Z
Za Ziemkiewiczem

To dzieje się na naszych oczach i za naszym pozwoleniem. "Polska, przyjmująca najwięcej w UE imigrantów i odnotowująca najmniej antysemickich incydentów, czołgana dzień w dzień za ksenofobię i antysemityzm. Naprawdę nie rozumiecie że decyzja o "drugiej prędkości" już zapadła i teraz z pomocą rodzimej Targowicy urabiają nas propagandowo?"

G
Góść
W dniu 10.11.2018 o 09:34, Kosmitka #1 napisał:

Szanowny Ziemianinie, dzisiaj Młodzież Wszechpolska i Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej organizują Białostocki Marsz Niepodległości. Jutro organizatorzy wybierają się na ogólnopolski Marsz do Warszawy.Szanowny Ziemianin może pójść dzisiaj na BMN i porozmawiać z organizatorami. 

 

Rzeczypospolita nie będzie suwerenna, gdy Sturmabteilung będzie maszerować w rytm werbelków…

Agencje anglojęzyczne doniosły ,że Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej (The PIRS = Piraci) jest organizacją mocno podejrzaną i ostrzegły turystów przed odwiedzaniem B-stoku w okolicach 11 listopada...

G
Góść
W dniu 10.11.2018 o 09:24, Kosmitka #1 napisał:

W kręgu znajomych Kosmitów nie ma młodych ludzi w kominiarkach.Na ulicach, po których poruszają się Kosmici też nie widać młodych ludzi w kominiarkach - starszych także nie.Zatem młodzi ludzie w kominiarkach muszą stanowić nic nie znaczący promil społeczeństwa i po co ich w ogóle wspominać, a szczególnie w związku z piękną akcją Niepodległa do hymnu. Czy nie lepiej skupić się na młodych, którzy chcą śpiewać hymn?

 

W kręgu znajomych Niemców w roku 1930 na było młodych ludzi w brunatnych koszulach. Na ulicach, po których poruszali się wtedy Niemcy też nie było widać młodych ludzi w brunatnych koszulach - starszych tez nie.

 

Zatem młodzi Niemcy w brunatnych koszulach musieli stanowić nic nie znaczący promil społeczeństwa i po co o nich w ogóle wspomninać...

K
Kosmitka #1
W dniu 09.11.2018 o 15:42, Bulii napisał:

Tak, w kominiarkach. Może im zimno, tego nie wiem.Młodzi ludzie o kruchym zdrowiu, chyba. Kominiarki wszak zasłaniają przed zimnemA różne pieśni śpiewają: coś o białej rasie albo o pewnym narodzie.

 

W kręgu znajomych Kosmitów nie ma młodych ludzi w kominiarkach.

Na ulicach, po których poruszają się Kosmici też nie widać młodych ludzi w kominiarkach - starszych także nie.

Zatem młodzi ludzie w kominiarkach muszą stanowić nic nie znaczący promil społeczeństwa i po co ich w ogóle wspominać, a szczególnie w związku z piękną akcją Niepodległa do hymnu.

 

Czy nie lepiej skupić się na młodych, którzy chcą śpiewać hymn?

g
gość
W dniu 09.11.2018 o 12:47, Góść napisał:

ad. p.1 Tak, w kominiarkach.ad. p.2 Młodych ludzi w kominiarkach.ad. p.3 Inne pieśni.

Skąd wiesz że są młodzi, jeżeli są w kominiarkach? 

B
Bulii
W dniu 09.11.2018 o 12:30, Kosmitka #1 napisał:

Młodzi ludzie w kominiarkach?Kogo Szanowny Ziemianin ma na myśli?I co oni śpiewają?

Tak, w kominiarkach. Może im zimno, tego nie wiem.

Młodzi ludzie o kruchym zdrowiu, chyba. Kominiarki wszak zasłaniają przed zimnem

A różne pieśni śpiewają: coś o białej rasie albo o pewnym narodzie.

G
Góść
W dniu 09.11.2018 o 12:30, Kosmitka #1 napisał:

1)Młodzi ludzie w kominiarkach?2)Kogo Szanowny Ziemianin ma na myśli?3)I co oni śpiewają?

 

ad. p.1 Tak, w kominiarkach.

ad. p.2 Młodych ludzi w kominiarkach.

ad. p.3 Inne pieśni.

K
Kosmitka #1
W dniu 07.11.2018 o 01:12, Bulii napisał:

Kosmitko przypomniałaś jakże piękną akcję. Teraz zamiast hymnu młodzi ludzie w kominiarkach śpiewają inne pieśni. Podejrzewam że może komuś to przeszkadzać ale nie jest to teoria spiskowa.

 

Młodzi ludzie w kominiarkach?

Kogo Szanowny Ziemianin ma na myśli?

I co oni śpiewają?

p
pół suczki
,,Godz. 12.30 centralne uroczystości przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego."
Józef Piłsudski dzięki swoim decyzjom wobec sowieckich bolszewików i układu z nimi uratował dwa razy rewolucję w Rosji.
Za sprawą  bolszewickiej rewolucji w Rosji w Polsce i na świecie zamordowano setki milionów ludzi.
Czy sprawca bolszewickiego sukcesu może być w Białymstoku bohaterem? widocznie tak, bo bolszewicka rewolucja podoba się białostoczanom.
G
Gość
W dniu 06.11.2018 o 21:21, Kosmitka #1 napisał:

Kosmici nie widzą w programie na dzień 11. listopada pięknej akcji "Niepodległa do hymnu".Kosmici są ciekawi, dlaczego jej nie uwzględniono.

przeciez mozesz isc na rynek kosciuszki czy gdzie tam chcesz, wziac znajomych i spiewac nawet do wieczora. nikt ci nie broni

G
Gość
W dniu 07.11.2018 o 08:59, Gość napisał:

Białostocka Antifa

I z kosciolem tez nie chce, bo daleko mi do kosciola.

G
Gość
W dniu 07.11.2018 o 16:18, Gość napisał:

Hajka Grubaum z magistratu

Zarty na bok. A ja pytam powaznie. Generalnie mam poczucie humoru ale to jest powazne pytanie. Zartownisiow wykluczam.

G
Gość
W dniu 07.11.2018 o 08:59, Gość napisał:

Białostocka Antifa

Do Antofy nie pisze sie. Kto jeszcze?

G
Gość

A czy jakas organizacja moze organizuje wyjazd do Warszawy? Chetnie bym pojechal z jakas grupa. Prosze o informacje, jezeli ktos takie ma.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3