Prawosławni wspominali świętego Jerzego zwanego zwycięzcą
Jerzy jest jednym z tych świętych, których kult w całej Cerkwi Prawosławnej jest powszechny i wciąż wyjątkowo żywy.
Jest on patronem jednej z białostockich cerkwi, ale też wielu świątyń na Podlasiu m.in. w:
- Siemianówce, Kożanach,
- Łosince, Kleszczelach,
- Jurowlanach, Czyżach,
- Wierzchlesiu.
Popularny święty
Święty Jerzy jest patronem wielu miast i regionów, a także krajów, w tym:
- Anglii, Gruzji,
- Portugalii, Holandii,
- Niemiec, Szwecji,
- Litwy, Rosji,
- Bośni, Serbii,
- Czarnogóry i Etiopii,
Wierni modlą się do niego o uchronienie od wszelkiego cierpienia, powrót utraconych i zaginionych dzieci. Uważany jest za orędownika podczas epidemii oraz w chorobach skóry i trądu. Jest jednym z tych świętych, których kult w całej Cerkwi prawosławnej jest powszechny i wciąż wyjątkowo żywy.
Zobacz również: Sobór św. Mikołaja w Białymstoku. Wielki Czwartek w Cerkwi Prawosławnej, tłumy wiernych i blask setek świec
Święty Jerzy jest również patronem:
- wędrowców, górników,
- żołnierzy, kowali,
- bednarzy, artystów,
- więźniów oraz skautów i harcerzy.
Rolnicy również uważają świętego za patrona. W średniowiecznym prawosławnym państwie rosyjskim, dzień świętego Jerzego kończył roczny cykl rolniczy (koniec jesieni).
Święty męczennik
Jerzy urodził się w bogatej, chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku w Kapadocji. Chłopak podążył za przykładem ojca, wstępując do armii rzymskiej zaraz po osiągnięciu pełnoletniości. Był dobrym żołnierzem i jego pozycja w wojsku stale wzrastała. Został trybunem oraz otrzymał tytuł hrabiego.
W 303 Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Cesarstwa. Jerzy był zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem. Otwarcie wyznał swoją wiarę w Chrystusa, której nie wyrzekł się mimo namów i gróźb. Dioklecjan za krytykę nakazał torturować Jerzego i zabić. Wkrótce potem chrześcijanie zaczęli modlić się do niego, jako do męczennika.
Kazanie ks.mitrata Grzegorza Misijuka, proboszcza parafii św. Jerzego w Białymstoku (Palmowa Niedziela 2023):
Święty Jerzy Zwycięzca i smok
W Bizancjum i innych krajach Europy szczególnie popularna była legenda opowiadająca o walce św. Jerzego ze smokiem. Zgodnie z nią, niedaleko miejsca, gdzie pogrzebano świętego, w pobliżu Bejrutu, mieszkał i codziennie wychodził z jeziora straszny, pożerający ludzi wąż. Pewnego razu nieoczekiwanie pojawił się tam na białym koniu św. Jerzy, który znakiem krzyża i włócznią zabił gada i uwolnił więzioną przez potwora piękną córkę króla.
Obecnie Jerzy w ikonografii najczęściej ukazywany jest w krótkiej tunice jako rycerz na koniu zabijający włócznią smoka. Największa liczba ikon tego typu powstała w ruskiej ikonografii nowogrodzkiej. Właśnie smok, obok czerwonego krzyża na białym tle, jest jego głównym atrybutem.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?