Obchody święta męczennika Jerzego. Tłumy wiernych w białostockiej cerkwi

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Białystok, 6.05.2023
Białystok, 6.05.2023 Aleksandra Jarosławska
Na sobotę 6 maja 2023 roku przypadło wspomnienie pamięci patrona jednej z białostockich parafii - świętego wielkiego męczennika Jerzego Zwycięzcy. Głównej Liturgii przewodniczył namiestnik monasteru w Sakach - o. Włodzimierz (Dejneko). Nabożeństwo zostało zwieńczone uroczystą procesją. Zobacz jak wyglądały uroczystości.

Prawosławni wspominali świętego Jerzego zwanego zwycięzcą

Jerzy jest jednym z tych świętych, których kult w całej Cerkwi Prawosławnej jest powszechny i wciąż wyjątkowo żywy.
Jest on patronem jednej z białostockich cerkwi, ale też wielu świątyń na Podlasiu m.in. w:

  • Siemianówce, Kożanach,
  • Łosince, Kleszczelach,
  • Jurowlanach, Czyżach,
  • Wierzchlesiu.

Popularny święty

Święty Jerzy jest patronem wielu miast i regionów, a także krajów, w tym:

  • Anglii, Gruzji,
  • Portugalii, Holandii,
  • Niemiec, Szwecji,
  • Litwy, Rosji,
  • Bośni, Serbii,
  • Czarnogóry i Etiopii,

Wierni modlą się do niego o uchronienie od wszelkiego cierpienia, powrót utraconych i zaginionych dzieci. Uważany jest za orędownika podczas epidemii oraz w chorobach skóry i trądu. Jest jednym z tych świętych, których kult w całej Cerkwi prawosławnej jest powszechny i wciąż wyjątkowo żywy.

Zobacz również: Sobór św. Mikołaja w Białymstoku. Wielki Czwartek w Cerkwi Prawosławnej, tłumy wiernych i blask setek świec

Święty Jerzy jest również patronem:

  • wędrowców, górników,
  • żołnierzy, kowali,
  • bednarzy, artystów,
  • więźniów oraz skautów i harcerzy.

Rolnicy również uważają świętego za patrona. W średniowiecznym prawosławnym państwie rosyjskim, dzień świętego Jerzego kończył roczny cykl rolniczy (koniec jesieni).

Święty męczennik

Jerzy urodził się w bogatej, chrześcijańskiej rodzinie w drugiej połowie III wieku w Kapadocji. Chłopak podążył za przykładem ojca, wstępując do armii rzymskiej zaraz po osiągnięciu pełnoletniości. Był dobrym żołnierzem i jego pozycja w wojsku stale wzrastała. Został trybunem oraz otrzymał tytuł hrabiego.

Zobacz także: Białystok. Wielki Piątek w Cerkwi Prawosławnej. Wynos płaszczenicy i Jutrznia z obrzędem pogrzebu Jezusa. Wierni tłumnie przybyli do soboru

W 303 Dioklecjan wydał edykt zezwalający na prześladowania chrześcijan na terenie Cesarstwa. Jerzy był zmuszany do uczestnictwa w prześladowaniach, chociaż sam był chrześcijaninem. Otwarcie wyznał swoją wiarę w Chrystusa, której nie wyrzekł się mimo namów i gróźb. Dioklecjan za krytykę nakazał torturować Jerzego i zabić. Wkrótce potem chrześcijanie zaczęli modlić się do niego, jako do męczennika.

Kazanie ks.mitrata Grzegorza Misijuka, proboszcza parafii św. Jerzego w Białymstoku (Palmowa Niedziela 2023):

Święty Jerzy Zwycięzca i smok

W Bizancjum i innych krajach Europy szczególnie popularna była legenda opowiadająca o walce św. Jerzego ze smokiem. Zgodnie z nią, niedaleko miejsca, gdzie pogrzebano świętego, w pobliżu Bejrutu, mieszkał i codziennie wychodził z jeziora straszny, pożerający ludzi wąż. Pewnego razu nieoczekiwanie pojawił się tam na białym koniu św. Jerzy, który znakiem krzyża i włócznią zabił gada i uwolnił więzioną przez potwora piękną córkę króla.

Obecnie Jerzy w ikonografii najczęściej ukazywany jest w krótkiej tunice jako rycerz na koniu zabijający włócznią smoka. Największa liczba ikon tego typu powstała w ruskiej ikonografii nowogrodzkiej. Właśnie smok, obok czerwonego krzyża na białym tle, jest jego głównym atrybutem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie