MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości w Supraślu pod Czerwonym Krzyżem

OPRAC.: red
Pod tzw Czerwonym Krzyżem w Supraślu pamięć Bohaterów uczcili Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, zastępca Burmistrza Marcin Iwaniuk, Starosta powiatu białostockiego Jan Bolesław Perkowski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Białostockiego Zenonem Żukowskim oraz Radnym Powiatowym Henrykiem Suchockim. Na miejscu obecni byli również dyrektorzy szkół w Gminie Suprasl oraz harcerze z 69 Białostockiej Drużyny Harcerskiej Carpe Diem wraz z kapelanem ks. Aleksandrem Dobrońskim i hm Andrzejem Bajkowskim
Pod tzw Czerwonym Krzyżem w Supraślu pamięć Bohaterów uczcili Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski, zastępca Burmistrza Marcin Iwaniuk, Starosta powiatu białostockiego Jan Bolesław Perkowski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Białostockiego Zenonem Żukowskim oraz Radnym Powiatowym Henrykiem Suchockim. Na miejscu obecni byli również dyrektorzy szkół w Gminie Suprasl oraz harcerze z 69 Białostockiej Drużyny Harcerskiej Carpe Diem wraz z kapelanem ks. Aleksandrem Dobrońskim i hm Andrzejem Bajkowskim UM Supraśl
W tym roku przypada okrągła 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Pod Czerwonym Krzyżem w Supraślu pamięć bohaterów uczcili mieszkańcy, harcerze, władze gminy, powiatu.

Napis na krzyżu przy zbiegu ulic Cieliczańskiej i Sławińskiego brzmi: 1863/ Narodziny i śmierć są jednym w człowieku/ a człowiek jeden jest historią. Upamiętnia śmierć Powstańców styczniowych.

Przy pobliskiej ulicy Nowy Świat stacjonowały wojska rosyjskie. Ktoś doniósł o pobycie powstańców i Kozacy uderzyli na pocztę, wywiązała się bitwa na podwórku. Tylko trzem „leśnym” udało się wycofać w kierunku Cieliczanki. Nie wiedzieli, że ta trasa prowadzi ku obozującym tu wojskom wroga.

Powstanie Styczniowe to największy polski zryw narodowy w XIX wieku. Rozpoczęcie walki przeciwko Imperium Rosyjskiemu ogłoszono Manifestem 22 stycznia 1863 roku wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. Trwało do jesieni 1864 roku i zakończyło się klęską powstańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny