Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 100-lecia służby więziennej (zdjęcia)

(adek)
Obchody 100-lecia służby więziennej
Obchody 100-lecia służby więziennej Joanna Puchalska
Zakład Karny w Grądach Woniecko jest pierwszym zakładem karnym, który powstał w powiecie zambrowskim. Został powołany do życia jako zakład karny w budowie 02.01.1996 r. Na budynek mieszkalno - żywieniowy (penitencjarny) zaadaptowany został hotel robotniczy. Uroczyste otwarcie Zakładu Karnego w Grądach Woniecko miało miejsce 17 czerwca 1999 r. Jest to niewielka jednostka o ustalonej pojemności 225 miejsc. W jednostce zatrudnionych jest 64 funkcjonariuszy i 7 pracowników cywilnych. Wśród tej grupy pracuje 18 kobiet.

- Funkcjonariusze i pracownicy jednostki od momentu jej powstania oprócz standardowych działań z zakresu ochrony społeczeństwa i resocjalizacji skazanych podejmowali inne, nietypowe na ówczesne czasy działania - mówi mjr Joanna Puchalska, rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego w Grądach Woniecko. - Budowali etos służby, prezentując szczególnie na gruncie lokalnym możliwości podjęcia współpracy nie tylko w zakresie oddziaływań kierowanych do skazanych, ale także w zakresie działań kierowanych do społeczeństwa.

Jednostka podjęła m.in. współpracę z licznymi placówkami oświatowymi i wychowawczymi wnosząc niemały wkład w rozwój regionu podlaskiego oraz integrację środowisk. Kolejni dyrektorzy tutejszej jednostki podpisywali porozumienia m.in. ze Szkolą Podstawową im. kpt. Władysława Raginisa w Grądach Woniecko, Gimnazjum w Rutkach, III Liceum Ogólnokształcącym im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży, Miejskim Przedszkolem nr 6 w Zambrowie oraz podejmowali działania doraźne z innymi placówkami np. Młodzieżowym Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu, Przedszkolem Publicznym nr 10 w Łomży, Szkołą Podstawową im. 2 Pułku Ułanów Grochowskich w Rutkach.

- Integracja środowisk wychowawczych przyczyniła się do poszerzenia zainteresowań badawczych i edukacyjnych oraz zaowocowała wspólnymi dokonaniami służącymi rozwojowi - dodaje Joanna Puchalska. - Dotychczas środowiska wychowawcze podjęły następujące akcje: liczne spotkania funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Grądach Woniecko z dziećmi i młodzieżą dotyczące zachowań społecznych, szkolenia zawodowego oraz wypraw historycznych, zastępowania agresji, systemu wartości, ryzykownych zachowań młodych ludzi oraz związanych z tym konsekwencji prawnych.

Zajęcia w formach warsztatowych często prowadzą funkcjonariusze i pracownicy działu penitencjarnego, jednakże duża grupa funkcjonariuszy innych działów angażuje się w akcje kierowane do młodych ludzi. Spotkania odbywają się zarówno na terenie szkół i przedszkoli, jak i zakładu karnego. Dużą popularnością cieszą się zajęcia w ramach programu „Czytam, współdziałam, wychowuję”, gdzie oprócz promocji czytelnictwa młodzi ludzie poznają różne aspekty codziennej pracy w Służbie Więziennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny