MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O przyszłość dzieci trzeba zadbać już teraz

Redakcja
Dzieci są naszym największym skarbem. Troszczymy się o każdy aspekt ich życia. Rodzice często zastanawiają się nad zabezpieczeniem ich przyszłości. Z jednej strony, dzięki zgromadzonym i zaoszczędzonym pieniądzom dzieci będą mogły nie tylko kształcić się, ale również spełniać swoje marzenia np. kupić samochód, mieszkanie czy pojechać na wymarzoną wycieczkę. Natomiast, z drugiej strony, rodzice będą spokojniejsi o przyszłość swoich pociech.

Jak więc oszczędzać dla swoich dzieci? Czasu do oszczędzania mamy dość dużo, jeśli czynność tę rozpoczniemy od chwili narodzin naszego potomka. Wybór dostępnych na rynku modeli oszczędzania jest bardzo szeroki. Możemy założyć różnego rodzaju konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne, zakupić akcje czy nieruchomości. Każdy sposób jest dobry, jeśli generuje zyski. Plan oszczędzania dla dziecka trzeba ustalić indywidualnie, zależnie od naszych możliwości. Przeanalizujmy zatem kilka metod oszczędzania.
Oszczędzanie na przyszłość dziecka to proces długotrwały, a czas działa na naszą korzyść. Wiemy, że najkorzystniejsze oferty bankowe są skierowane do osób, które planują długoterminowo oszczędzać. Możemy więc znaleźć atrakcyjne lokaty, które zapewnią nam zyski na przyzwoitym poziomie. Będzie to spowodowane w dużej mierze kapitalizacją odsetek, zwiększającą sumę kapitału podstawowego lokaty. Jeśli bowiem decydujemy się na odkładanie pieniędzy od chwili narodzin dziecka, mamy szansę na uzyskanie po około 18 latach dość sporej sumy pieniędzy. Działa wtedy magia procentów. Pamiętajmy także, że atutem lokat jest bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy. Nie zapomnijmy też, że nasze pociechy otrzymują sporo pieniędzy np. z okazji urodzin, świąt, czy pierwszej komunii świętej. Możemy wszelkie finansowe prezenty ulokować w banku. W przeciwnym razie uzyskane pieniądze zostaną poświęcone na bieżące wydatki lub inne potrzeby.
Innym sposobem oszczędzania jest zakup jednostek funduszy inwestycyjnych. Jest ich na rynku ponad 130. Ich oferta jest skierowana przeważnie do osób, które nie posiadają doświadczenia na rynku kapitałowym oraz nie mają czasu na samodzielne inwestowanie. Za pomocą funduszy inwestycyjnych można osiągnąć zyski na poziomie nawet 10 proc. w skali roku.
Warto zwrócić również uwagę na akcje, które niosą za sobą ponadprzeciętne zyski, ale wiążą się z ryzykiem utraty dużej części kapitału. Wszystko zależy od trafności podjętych decyzji inwestycyjnych.
Interesującym rozwiązaniem oszczędzania są obligacje skarbowe, których termin wykupu może wynosić nawet 10 lat. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, na im dłuższy okres lokujemy pieniądze, na tym wyższe oprocentowanie możemy liczyć. Inną pozytywną stroną takiego sposobu oszczędzania jest bezpieczeństwo powierzonych środków pieniężnych, gwarantowane przez Skarb Państwa.
Należy także zdać sobie sprawę z tego, że odkładanie pieniędzy do przysłowiowej skarpety nie przyniesie korzyści. Dzisiejsza inflacja i inne negatywne czynniki sprawiają, że wartość pieniądza przechowywanego w domu spada. Dlatego oszczędzając w ten sposób raczej się nie wzbogacimy.
Pamiętajmy, że opieka rodzicielska nie trwa wiecznie. Zadbajmy, więc o przyszłość naszego dziecka. Odpowiednie zabezpieczenie finansowe ułatwi mu start w dorosłość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny