Alfons Karny to jeden z czołowych polskich rzeźbiarzy-portrecistów. Na najnowszej wystawie, przygotowanej przez Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, zaprezentowane zostały unikatowe pamiątki po artyście. W zbiorze tym znalazły się obiekty związane z powstaniem warszawskim i okupacyjnymi losami rzeźbiarza. To między innymi opaski powstańcze, archiwalia, a także korespondencje.
Dopełnieniem wystawy są portrety przyjaciół Karnego, między innymi rodziny Korzybskich: Dzidka, Joli i Mariana, Ludwika Solskiego, Leona Schillera i wielu innych. Ekspozycję uzupełniają autorskie filmy opowiadające o powstańczych losach rzeźbiarza.
Wernisaż wystawy odbył się w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego. Rozpoczął się minutą ciszy o symbolicznej godzinie "W". Na początku wydarzenia zaprezentowano instalację Pawła Matyszewskiego „Dzień wczorajszy, dzień dzisiejszy". Ta praca przypominająca pozostałość po bliżej nieokreślonej architekturze, skłania do refleksji nad losem dzieci w każdym konflikcie zbrojnym, który wybucha na świecie. Później odbyło się oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadziła Katarzyna Malinowska.
Wernisaż zakończył się muzycznie. Goście mieli okazję usłyszeć premierowo utwór „Wspólna 67” Michała Ciruka. To muzyczny hołd, napisany specjalnie na tę wystawę. W ogrodzie muzeum, z repertuarem piosenek patriotycznych, wystąpiła też Julita Wawreszuk-Chylińska.
Zobacz też:
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?