MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Jaka jest różnica? Zobacz, jak wezwać karetkę i ile trzeba czekać na przyjęcie zgłoszenia

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Aby wezwać pogotowie ratunkowe, najlepiej zadzwonić pod numer 999, ale jeśli nie jest to możliwe, wybrać 112. Następnie należy zachować spokój i odpowiedzieć rzeczowo na wszystkie zadane pytania. Do przyjazdu karetki należy trzymać telefon w gotowości.
Aby wezwać pogotowie ratunkowe, najlepiej zadzwonić pod numer 999, ale jeśli nie jest to możliwe, wybrać 112. Następnie należy zachować spokój i odpowiedzieć rzeczowo na wszystkie zadane pytania. Do przyjazdu karetki należy trzymać telefon w gotowości. fizkes/Getty Images
Numery alarmowe ratują życie, bo dzięki nim możemy wezwać karetkę. W Polsce są dwa: 112 i 999. Choć ich pośrednictwem zgłosimy zdarzenie zagrażające życiu, ale nie są one tym samym. Wyjaśniamy, jakie są różnice między 112 i 999 oraz który numer pogotowia ratunkowego lepiej wybierać, by móc szybciej otrzymać pomoc medyczną.

Spis treści

Czy numer 999 jest aktualny?

Jaki jest numer na pogotowie? Od dekad były to trzy łatwe do zapamiętania cyfry 999. Jednocześnie funkcjonuje jednak ogólnoeuropejski numer 112, który został utworzony w 1991 roku na mocy unijnej dyrektywy. Miał on całkowicie zastąpić numer 999, począwszy od stycznia 2024 roku. Z tej zmiany jednak zrezygnowano.

Czytaj także: Nie żyje znany celebryta. Gabriel Seweryn zmarł po NZK. To może dotknąć każdego. Jak rozpoznać nagłe zatrzymanie krążenia?

Numer alarmowy pogotowia ratunkowego 999 pozostaje aktualny, a powodem do podjęcia tej decyzji była nie tyle jego niesłabnąca popularność, co względy praktyczne. Jak się bowiem okazało, wybranie tych cyfr skraca czas oczekiwania na pomoc medyczną średnio o ponad połowę.

Numer na pogotowie ratunkowe: 112 czy 999? Różnica jest zasadnicza

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym w całej Unii Europejskiej. Służy jednak nie tylko do powiadamiania o zdarzeniach medycznych, które zagrażają zdrowiu i życiu, ale także innych ich rodzajach, również dotyczących mienia. Za jego pośrednictwem można więc zawiadomić o sytuacji wymagającej interwencji policji, straży pożarnej czy służby ratownictwa wodnego.

Jaka jest różnica między numerami 112 i 999?

  • 112 – umożliwia połączenie z operator, który powiadamia odpowiednie służby lub może bezpośrednio przekierować do nich rozmowę,
  • 999 – połączenie jest odbierane bezpośrednio przez dyspozytora medycznego.

Warto przy tym wiedzieć Polsce funkcjonuje 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego, z których każde zajmuje się obsługą województwa, w którym się znajduje. Do odbieranych tam numerów należą zarówno 112, jak i 999.

Polecamy także:

Wezwanie karetki – ile czeka się na przyjęcie zgłoszenia?

Przyjęcie zgłoszenia o wysłanie karetki jest znacznie szybsze w przypadku kontaktu z numerem 999, ponieważ decyzję o tym podejmuje dyspozytor medyczny. Zmierzono, że czas oczekiwania wynosi wtedy 116,31 sekund, czyli niespełna 1,5 minuty.

Tymczasem dzwoniąc na 112 na przyjęcie zgłoszenia o alarmowej sytuacji medycznej przez dyspozytora medycznego trzeba czekać średnio 243,55 sekund (ponad 4 minuty), bo czas jego „wstępnej” obsługi przez operatora, czyli zbieranie wstępnych informacji, wynosi 127,24 sekund.

Sprawdź też:

Jak wezwać pogotowie ratunkowe? To trzeba powiedzieć

Połączenia z numerami ratunkowymi są bezpłatne. Numer 112 można wybrać w Polsce nawet bez podawania PIN-u do telefonu. Bezpłatne jest także wezwanie karetki (nawet do osoby nieubezpieczonej), ale tylko znajdującej się w stanie zagrożenia życia.

Aby zgłoszenie zostało przyjęte, trzeba dostarczyć dyspozytorowi podstawowych informacji:

  • co się stało,
  • miejsce zdarzenia z pełnym adresem, powiatem i województwem,
  • liczba poszkodowanych osób,
  • stan osób poszkodowanych, w tym oznaki życia (poruszanie się, oddychanie),
  • imię, nazwisko i orientacyjny wiek osób poszkodowanych,
  • własne personalia i numer telefonu,
  • szczegóły dojazdu do poszkodowanego i osoba czuwająca.

Do czasu przybycia karetki nie należy blokować linii poprzez rozmowy telefoniczne z innymi numerami. Należy przy tym pamiętać, że wezwanie karetki bez uzasadnienia jest karalne, podobnie jak umyślnie i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych.

Dowiedz się także:

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny