Nowy zarząd województwa podlaskiego 2015. Marszałkiem Jerzy...

  Nowy zarząd województwa podlaskiego 2015. Marszałkiem Jerzy Leszczyński (zdjęcia)

  Marta Gawina

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Nowe władze województwa udało się wybrać dopiero za trzecim podejściem. Poprzednie dwie nadzwyczajne sesje związane z wyborem marszałka zakończyły się
  1/57
  przejdź do galerii

  Nowe władze województwa udało się wybrać dopiero za trzecim podejściem. Poprzednie dwie nadzwyczajne sesje związane z wyborem marszałka zakończyły się fiaskiem. ©Anatol Chomicz

  Mamy nowy zarząd z marszałkiem Jerzym Leszczyńskim na czele. Radni wybrali też przewodniczącego sejmiku. Został nim były marszałek Jarosław Dworzański.
  Zabieramy się do pracy - zapowiada Jerzy Leszczyński. W poniedziałek oficjalnie zastąpił Mieczysława Baszkę na stanowisku marszałka województwa podlaskiego. Radni zaakceptowali też zgłoszonych przez niego członków zarządu. Wielkich zmian nie ma. Wicemarszałkami nadal będą przedstawiciele PO: Maciej Żywno oraz Anna Naszkiewicz. W zarządzie pozostanie też Bogdan Dyjuk z PSL. Nową postacią we władzach województwa jest jego klubowy kolega Stefan Krajewski.

  - Wyniki wyborów dokładnie pokazują, że doszliśmy do pełnego porozumienia. Kontynuujemy koalicję i wspólny zarząd województwa podlaskiego - komentuje wicemarszałek Maciej Żywno.

  Choć to porozumienie do końca wisiało na włosku. Poniedziałkowa nadzwyczajna sesja w sprawie marszałka też rozpoczęła się od przerwy. Potem przyszedł czas na wybór marszałka. Z kandydowania zrezygnował Bogdan Dyjuk. Zastąpił go Jerzy Leszczyńsaki. W tajnym głosowaniu otrzymał 17 głosów. O pięć mniej dostał Łukasz Siekierko z PiS. Jednak prawdziwym sprawdzianem dla koalicji było kolejne głosowanie, tym razem na przewodniczącego sejmiku.

  Kandydat PO Jarosław Dworzański budził bowiem sporo emocji w samej koalicji, szczególnie wśród ludowców. Ale jak powiedział nam jeden z radnych: - Trzeba było zacisnąć zęby i głosować za. Dla dobra porozumienia PO-PSL.

  Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Targi pracy. Profile firm i oferty pracy. Szukaj swojej!

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Białystok w latach 60-tych i teraz. Zobacz, jak bardzo zmieniło się nasze miasto

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka

  Poszukiwane przez podlaską policję. Oszustka, złodziejka, szpieg, dilerka