Nowy rok = droższy rok

(kł, peż, tż)
4 grosze więcej za metr sześcienny gazu, 1,5 grosza za kilowatogodzinę energii, 90 groszy za abonament radiowo-telewizyjny - tak rosną ceny od początku 2006 roku. Niby niewiele, ale jeśli dołożymy do tego nieco wyższe opłaty na poczcie i w banku - uzbiera się niemała sumka.

Trzeba też wziąć pod uwagę zmiany stawek podatków lokalnych, czyli od nieruchomości, gruntów i środków transportowych. Wielką niewiadomą pozostają ceny paliw w przyszłym roku. Wszyscy z niecierpliwością czekają na to, czy rząd zdecyduje się podnieść akcyzę na benzynę i autogaz. Od cen paliwa zależą też inne: artykułów spożywczych, usług, transportu.

Oszczędzaj prąd
O 4,26 proc. wzrośnie po nowym roku cena energii elektrycznej w taryfie, z której korzysta większość podlaskich gospodarstw domowych. Średnia podwyżka dla wszystkich taryf wyniesie około 2,5 proc. Białostocki Zakład Energetyczny ma już przygotowane nowe cenniki.
- Za jedną kilowatogodzinę energii w najpopularniejszej taryfie będziemy płacić nie 0,3444zł, a 0,3592 zł - mówi Jarosław Dzięgielewski, dyrektor do spraw handlowych w Zakładzie Energetycznym.

Gaz - 6 procent w górę
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaopatruje nas przede wszystkim w gaz z importu. A ponieważ też zdrożał o ponad 45 procent, to PGNiG wystąpiło do Urzędu Regulacji Energetyki o zgodę na 30-procentową podwyżkę cen. Skończyło się na ok. 10-procentowej dla wielkich odbiorców i ok. 6-procentowej dla odbiorców indywidualnych. Oznacza to podwyżki o ok. 4 groszy za metr sześcienny dla tych, którzy używają gazu do gotowania i ogrzewania domów. Jeżeli przyjmiemy, że czteroosobowa rodzina zużywa miesięcznie około 50 metrów sześciennych gazu do gotowania i ogrzania wody, to styczniowa podwyżka będzie ją kosztowała (z VAT-em) około 29 złotych.

Więcej za słuchanie i oglądanie
Od 1 stycznia drożej zapłacimy też za abonament radiowo-telewizyjny. Miesięczna opłata za używanie radia wyniesie 5,20 złotych. Z kolei korzystanie z odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego będzie nas miesięcznie kosztowało 16,70 złotych.

Rosną podatki lokalne
Najpopularniejszy podatek od nieruchomości - od powierzchni użytkowej w budynkach mieszkalnych - wzrośnie z 51 do 53 groszy za metr kwadratowy. Za metr kwadratowy w budynkach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym roku stawka wynosi 16,90 zł, w przyszłym roku będzie to o 50 groszy więcej.
Za metr kwadratowy gruntów związanych z działalnością gospodarczą w tym roku przedsiębiorcy płacą 61 groszy, w przyszłym zapłacą 64 grosze. W przypadku wszystkich innych gruntów podatek wynosił 18 groszy za metr, w przyszłym roku będzie to 21 groszy.
Jeśli chodzi o podatek od środków transportu, to jest to kilkadziesiąt rożnych stawek, każda z opłat wzrośnie o 20 złotych (w trzech przypadkach stawki zostaną obniżone o 20 złotych).

Poczta chce więcej
O 50 groszy wzrosną ceny paczek ekonomicznych i priorytetowych o wadze nie przekraczającej 5 kg. Za paczki cięższe będziemy płacić tak jak w tym roku. Po nowym roku nie zmienią się też ceny za wysłanie listów, listów priorytetowych i kartek pocztowych.
Zmienia się za to podział na strefy geograficzne. Pierwsza, w której za znaczek na list o masie do 50 gram zapłacimy 2,40 zł, będzie obejmowała kraje europejskie. Najtańszy znaczek do pozostałych państw będzie kosztował 2,50 zł. Zmienia się również prowizja za opłacanie rachunków telefonicznych. Zamiast dotychczasowych 99 gr zapłacimy 2,50 zł.

PKO BP się ceni
Z pierwszym dniem 2006 roku wzrastają stawki prowizji i opłat w PKO BP. Wśród najważniejszych zmian jest podniesienie miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych z grupy Superkonto oraz za niektóre czynności wykonywane w oddziałach banku.
I tak np. za prowadzenie Superkonta właściciele nie będą już płacić 4 zł już miesięcznie, tylko 5,40, za Złote Konto - 16,50 zamiast 12 zł, za Superkonto Student - 2,50 zł zamiast 2 zł. Realizacja dyspozycji przekazania środków na rachunek będzie kosztować 1,50 zł za każdą należność zamiast 1 zł jak do tej pory. A od 1 marca wejdą w życie kolejne zmiany m.in. trzeba będzie zapłacić 2,50 zł za wypłacenie w oddziale banku kwoty mniejszej niż 500 zł.

Rzuć palenie
O 16 proc. wzrośnie od połowy stycznia akcyza na wyroby tytoniowe. Jak mówią urzędnicy z Ministerstwa Finansów podwyżka spowodowana jest koniecznością dostosowania polskiej akcyzy do poziomu minimalnej, obowiązującej w innych krajach Unii Europejskiej. Ma to nastąpić do końca 2008 roku. Nie wzrośnie jedynie opodatkowanie cygar i cygaretek. Nowa stawka akcyzy na pewno odbije się na kieszeniach palaczy. Krążą pogłoski, że cena paczki papierosów może wzrosnąć nawet o jedną czwartą.

Spokojnie z benzyną
Początek nowego roku nie powinien przynieść gwałtownego wzrostu cen na stacjach benzynowych. Ale już w drugim kwartale może się okazać, że za tankowanie "do pełna" będziemy musieli zapłacić nieco więcej.
- Jeżeli tzw. szczyt zimowy, czyli pierwsze miesiące nowego roku, przyniosą niskie temperatury, to możemy się podziewać podwyżek paliw na rynkach światowych - mówi Urszula Cieślak z biura analiz rynku paliwowego Reflex.
Trudno jednak na razie mówić o konkretach. Jeśli nawet dojdzie do podniesienia cen, to decydujący wpływ na wysokość podwyżek na naszych stacjach będą miały wahania kursu między dolarem a złotówką.
- Nie wiadomo też, czy rząd zdecyduje się na podniesienie akcyzy paliwowej. Ostatnio przecież nawet komisja Europejska zwróciła nam uwagę, że mamy ją zbyt niską. Ona też może wpłynąć na cenę paliw - dodaje Cieślak.

Autogaz bez zmian?
Wielką niewiadomą pozostaje przyszłoroczna cena autogazu. Ciągle nie wiadomo, czy rząd zdecyduje się na podwyższenie akcyzy na to paliwo, czy może jednak pozostawi ją na dotychczasowym poziomie.
W prasie już od dłuższego czasu pojawiają się pogłoski, że stawka podatku akcyzowego miałaby wzrosnąć z dotychczasowego poziomu, czyli 39 groszy za litr, aż do 2 złotych. A to oznaczałoby, że za litr gazu na stacji musielibyśmy zapłacić około 4 złotych! Zdaniem Ryszarda Beszterdy z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego na pewno nie uda się utrzymać dotychczasowych stawek. Pozostaje tylko pytanie, jakich możemy się podziewać?

Będzie wakacyjny boom? Polacy stęsknieni za podróżami

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie