Nowy rektor UMB. Prof. Adam Krętowski wybrany na kolejną kadencję na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

(dor)
Prof. Adam Krętowski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Prof. Adam Krętowski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku UMB
Obecny Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski wybrany na kolejną kadencję na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Wyboru Rektora dokonało kolegium 100 elektorów. Prof. A. Krętowski nie miał kontrkandydatów. Jako kandydata do pełnienia funkcji Rektora zgłosiła go Rada Uczelni. Rektor prof. A. Krętowski podziękował elektorom za wybór i zaufanie. Podkreślił, że w kolejnej swojej kadencji postara się nie zawieść oczekiwań społeczności akademickiej i dalej ciężko pracować z gronem współpracowników na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. „To wielki honor móc pracować na rzecz Państwa” – dodał Rektor Krętowski.

Czytaj też: Prof. Adam Krętowski: Nie chciałbym, aby leczył mnie ktoś, kto uczył się tylko przy tablicy

Rektor podczas transmitowanego wczoraj online spotkania w Aula Magna podsumował swoją poprzednią kadencję i zaprezentował wizję rozwoju Uczelni na kolejne cztery lata. Wśród priorytetów przedstawił: dokończenie budowy szpitala zakaźnego na Dojlidach, budowę Centrum Genomu, Psychiatrii, Biobanku, Ośrodka Badań Populacyjnych i Telemedycyny, Centrum Medycyny Regeneracyjnej, Centrum Obrazowania Molekularnego (zaplecze do badania i produkcji radiofarmaceutyków), rozbudowę Centrum Symulacji Medycznych (wirtualna rzeczywistość, chirurgia laparoskopowa), remont wielu jednostek na trzech wydziałach, sal dydaktycznych i auli w UDSK, oraz remont hali sportowej.

Czytaj też: Prof. Adam Krętowski: Personel USK jest przepracowany

Zobacz: 03 02 2020 Profesor Jacek Krętowski, o sytuacji w szpitalu klinicznym i SOR-ze

Magnificencja przypomniał także dwa flagowe projekty na UMB: Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie, oraz Białystok Plus (badania kohortowe mieszkańców Białegostoku) i zapewnił, że będą one dalej rozwijane. Prof. A. Krętowski omówił system motywacyjny dla naukowców. Badacze, którzy będą publikowali w dobrych i wysokopunktowanych czasopismach otrzymają za to wysokie nagrody.

Rektor zapowiedział też informatyzację dydaktyki (m.in. e-learning), rozwój umiędzynarodowienia, staży zagranicznych, wprowadzenie nowych kierunków (m.in: radiofarmacja, bioinformatyka – Big Data w medycynie). Prof. A. Krętowski obiecał też budowę boiska i terenu rekreacyjnego przed akademikiem, oraz otwarcie stołówki w budynku ECF.

Kim jest Adam Krętowski

Prof. dr hab. n. med. Adam Jacek Krętowski
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Urodził się 04.08.1966r. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku
w 1991 roku. W 1996 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, stopień doktora habilitowanego w 2001 roku. Tytuł profesora uzyskał w 2006 roku. Jest specjalistą diabetologii, endokrynologii I chorób wewnętrznych.
Visiting Associate Professor w Barbara Davis Center for Childhood Diabetes, University of Colorado w Denver (USA) w latach 2005-2007.
Prorektor ds. Nauki w latach 2008-2012 oraz 2012-2016. Rektor UMB od 2016 roku.
Posiada specjalizację z diabetologii, endokrynologii oraz chorób wewnętrznych.
Profesor zwyczajny, kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, pełni również obowiązki Kierownika Centrum Badań Klinicznych.
Dorobek naukowy obejmuje ponad 250 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych (IF>400; punktacja MNiSW> 6078). Wg bazy Web of Science prace były cytowane ponad 3,4 tys. razy, w tym w wiodących czasopismach z dziedziny diabetologii, immunologii, endokrynologii, genetyki, m.in. w Diabetes, Diabetologii, Diabetes Care, Nature Genetics. Indeks Hirscha wynosi 25.
W latach 2006-2019 pełnił wielokrotnie funkcję Recenzenta oraz Eksperta Komisji Europejskiej uczestnicząc w ocenie projektów europejskich w ramach 7 Programu Ramowego oraz programu Horyzont 2020.
Pomysłodawca i koordynator powstania Centrum Badań Klinicznych, Laboratorium Obrazowania Molekularnego, Laboratorium Bioinformatyki i Analizy Danych oraz projektu naukowego dla Centrum Badań Innowacyjnych UMB, które otrzymało status Krajowego naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Zainicjował i wdrożył szereg projektów wspierających rozwój naukowy Uczelni w oparciu o fundusze unijne i krajowe (ok. 156,7 mln zł).
Laureat nagród: naukowych Ministra Zdrowia (indywidualnych i zespołowych), Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.
Otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia I stopnia za osiągnięcia organizacyjne na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za działania, które znacząco wpłynęły na jakość badań naukowych, prac rozwojowych i jakość kształcenia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W roku 2018 otrzymał tytuł „Osobowość innowacji” tygodnika Wprost, nagrodę gospodarczą przyznawaną tym firmom i instytucjom, które wyznaczają rynkowe trendy i przesuwają horyzonty myślenia.
Jest pomysłodawcą i koordynatorem powstania projektu „Centrum Badań Innowacyjnych PLUS” , obejmującego naukowe inwestycje infrastrukturalne Uczelni, który został zatwierdzony do finansowania w ramach funduszy RPO i jest realizowany od 2019 r (wartość projektu ok. 150 mln zł). W ramach projektu powstaje Centrum Prewencji i Medycyny Populacyjnej, Centrum Biobankowania, Centrum Genomiki i Medycyny Spersonalizowanej, Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym skutkom starzenia oraz Centrum Obrazowania Molekularnego z Laboratorium Radiofarmaceutyków.
W kadencji 2016-2020 zainicjował projekt i uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia i RPO na budowę Centrum Psychiatrii, obejmującego oddział dziecięcy i dla dorosłych (40 mln zł) oraz powstanie Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie (50 mln zł) na UMB. W 2019 roku UMB zajęła 11 miejsce na ok 400 Uczelni w Polsce (2-gie wśród uczelni medycznych) w konkursie na uczelnię badawczą i uzyskała wysoką ocenę ekspertów zagranicznych oraz zapewnienie Ministra Nauki finansowania projektu rozwoju „Medycyny HD” przez kolejnych 5 lat (50 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 marca, 20:13, Winc.:

Panie Profesorze, Pan ma pracować nie tylko na rzecz społeczności akademickiej i elektorów ale na rzecz społeczeństwa które Panu płaci. My oczekujemy kształcenia większej liczby polskich lekarzy.

Sami go sobie wybraliście. Przerażeni frajerzy bojacy się odezwać.

G
Gość
13 marca, 20:19, DOŚĆ TEGO BURDELU:

Tak tylko wybierają się na stołeczki, a jak przychodzi co do czego to w mieście gdzie szpital na szpitalu i Uniwersytet Medyczny nie można zrobić testów na coronawirusa. TOTALNY UPADEK PAŃSTWA I INSTYTUCJI.

14 marca, 06:02, Gość:

Na polskich uczelniach obowiązuje system wzajemnej adoracji. Ważne aby pozyskać od nas podatników jak najwięcej kasy reszta się nie liczy. To skandal aby główny i jedyny sponsor czyli społeczeństwo nie miało wpływu na wybór władz. Gdzie tak jest na świecie.

To siedzicie dalej cicho, jak myszy pod miotłą, frajerzy. Akceptujecie to wszystko , to zamknąć dzioby! Ludzie bez godności i jaj.

G
Gość
14 marca, 10:40, das:

No i patomorfolog, który lubi wkładać łapy pod sukienkę i od wielu wielu lat świadomie narażać życie i zdrowie pacjentów, ukrywając przed pacjentami swój stan zdrowia, może spać spokojnie!. Historycy mogą otwierać przewody doktorskie na podstawie prac kazuistycznych np. z chirurgii raka trzustki, doktorzy medycyny mogą nie rozumieć swojej habilitacji np . z psychiatrii, lekarze z tytułami naukowym mogą nie widzieć niczego zdrożnego w próbie gwałtu czy macaniu. Dno!

Dlaczego tolerujecie takie patologie? Skoro coś takiego ma miejsce, upublicznijcie to. Aż człowiek cierpnie jak to czyta. Jesteście masochistami u licha?

d
das

No i patomorfolog, który lubi wkładać łapy pod sukienkę i od wielu wielu lat świadomie narażać życie i zdrowie pacjentów, ukrywając przed pacjentami swój stan zdrowia, może spać spokojnie!. Historycy mogą otwierać przewody doktorskie na podstawie prac kazuistycznych np. z chirurgii raka trzustki, doktorzy medycyny mogą nie rozumieć swojej habilitacji np . z psychiatrii, lekarze z tytułami naukowym mogą nie widzieć niczego zdrożnego w próbie gwałtu czy macaniu. Dno!

O
Olek

Tej korporacji nie zależy na kształceniu większej liczby lekarzy bo ceny ich usług spadną. Sprawdzają studentów z całego świata i dla nich znajdują się miejsca na państwowej uczelni. Zaraz wyjaśnią na forum że oni płacą. Jeśli tak załóżcie prywatną uczelnię.

G
Gość
13 marca, 20:19, DOŚĆ TEGO BURDELU:

Tak tylko wybierają się na stołeczki, a jak przychodzi co do czego to w mieście gdzie szpital na szpitalu i Uniwersytet Medyczny nie można zrobić testów na coronawirusa. TOTALNY UPADEK PAŃSTWA I INSTYTUCJI.

Na polskich uczelniach obowiązuje system wzajemnej adoracji. Ważne aby pozyskać od nas podatników jak najwięcej kasy reszta się nie liczy. To skandal aby główny i jedyny sponsor czyli społeczeństwo nie miało wpływu na wybór władz. Gdzie tak jest na świecie.

G
Gość

Trudno. Wydaje mi się że zmiana byłaby wskazana.

D
DOŚĆ TEGO BURDELU

Tak tylko wybierają się na stołeczki, a jak przychodzi co do czego to w mieście gdzie szpital na szpitalu i Uniwersytet Medyczny nie można zrobić testów na coronawirusa. TOTALNY UPADEK PAŃSTWA I INSTYTUCJI.

W
Winc.

Panie Profesorze, Pan ma pracować nie tylko na rzecz społeczności akademickiej i elektorów ale na rzecz społeczeństwa które Panu płaci. My oczekujemy kształcenia większej liczby polskich lekarzy.

K
Kasia

Gratuluję!

G
Gość

Tadzio da nagrode odrazu,żeby zyskać wyborce

G
Gość

Marek Karo?

M
Marek

Gratulacje

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie