MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rektor UMB. Prof. Adam Krętowski wybrany na kolejną kadencję na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku

(dor)
Prof. Adam Krętowski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Prof. Adam Krętowski - rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku UMB
Obecny Rektor UMB, prof. dr hab. Adam Krętowski wybrany na kolejną kadencję na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.

Wyboru Rektora dokonało kolegium 100 elektorów. Prof. A. Krętowski nie miał kontrkandydatów. Jako kandydata do pełnienia funkcji Rektora zgłosiła go Rada Uczelni. Rektor prof. A. Krętowski podziękował elektorom za wybór i zaufanie. Podkreślił, że w kolejnej swojej kadencji postara się nie zawieść oczekiwań społeczności akademickiej i dalej ciężko pracować z gronem współpracowników na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. „To wielki honor móc pracować na rzecz Państwa” – dodał Rektor Krętowski.

Czytaj też: Prof. Adam Krętowski: Nie chciałbym, aby leczył mnie ktoś, kto uczył się tylko przy tablicy

Rektor podczas transmitowanego wczoraj online spotkania w Aula Magna podsumował swoją poprzednią kadencję i zaprezentował wizję rozwoju Uczelni na kolejne cztery lata. Wśród priorytetów przedstawił: dokończenie budowy szpitala zakaźnego na Dojlidach, budowę Centrum Genomu, Psychiatrii, Biobanku, Ośrodka Badań Populacyjnych i Telemedycyny, Centrum Medycyny Regeneracyjnej, Centrum Obrazowania Molekularnego (zaplecze do badania i produkcji radiofarmaceutyków), rozbudowę Centrum Symulacji Medycznych (wirtualna rzeczywistość, chirurgia laparoskopowa), remont wielu jednostek na trzech wydziałach, sal dydaktycznych i auli w UDSK, oraz remont hali sportowej.

Czytaj też: Prof. Adam Krętowski: Personel USK jest przepracowany

Zobacz: 03 02 2020 Profesor Jacek Krętowski, o sytuacji w szpitalu klinicznym i SOR-ze

Magnificencja przypomniał także dwa flagowe projekty na UMB: Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie, oraz Białystok Plus (badania kohortowe mieszkańców Białegostoku) i zapewnił, że będą one dalej rozwijane. Prof. A. Krętowski omówił system motywacyjny dla naukowców. Badacze, którzy będą publikowali w dobrych i wysokopunktowanych czasopismach otrzymają za to wysokie nagrody.

Rektor zapowiedział też informatyzację dydaktyki (m.in. e-learning), rozwój umiędzynarodowienia, staży zagranicznych, wprowadzenie nowych kierunków (m.in: radiofarmacja, bioinformatyka – Big Data w medycynie). Prof. A. Krętowski obiecał też budowę boiska i terenu rekreacyjnego przed akademikiem, oraz otwarcie stołówki w budynku ECF.

Kim jest Adam Krętowski

Prof. dr hab. n. med. Adam Jacek Krętowski
Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Urodził się 04.08.1966r. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Białymstoku
w 1991 roku. W 1996 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, stopień doktora habilitowanego w 2001 roku. Tytuł profesora uzyskał w 2006 roku. Jest specjalistą diabetologii, endokrynologii I chorób wewnętrznych.
Visiting Associate Professor w Barbara Davis Center for Childhood Diabetes, University of Colorado w Denver (USA) w latach 2005-2007.
Prorektor ds. Nauki w latach 2008-2012 oraz 2012-2016. Rektor UMB od 2016 roku.
Posiada specjalizację z diabetologii, endokrynologii oraz chorób wewnętrznych.
Profesor zwyczajny, kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych, pełni również obowiązki Kierownika Centrum Badań Klinicznych.
Dorobek naukowy obejmuje ponad 250 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych (IF>400; punktacja MNiSW> 6078). Wg bazy Web of Science prace były cytowane ponad 3,4 tys. razy, w tym w wiodących czasopismach z dziedziny diabetologii, immunologii, endokrynologii, genetyki, m.in. w Diabetes, Diabetologii, Diabetes Care, Nature Genetics. Indeks Hirscha wynosi 25.
W latach 2006-2019 pełnił wielokrotnie funkcję Recenzenta oraz Eksperta Komisji Europejskiej uczestnicząc w ocenie projektów europejskich w ramach 7 Programu Ramowego oraz programu Horyzont 2020.
Pomysłodawca i koordynator powstania Centrum Badań Klinicznych, Laboratorium Obrazowania Molekularnego, Laboratorium Bioinformatyki i Analizy Danych oraz projektu naukowego dla Centrum Badań Innowacyjnych UMB, które otrzymało status Krajowego naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Zainicjował i wdrożył szereg projektów wspierających rozwój naukowy Uczelni w oparciu o fundusze unijne i krajowe (ok. 156,7 mln zł).
Laureat nagród: naukowych Ministra Zdrowia (indywidualnych i zespołowych), Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.
Otrzymał Nagrodę Ministra Zdrowia I stopnia za osiągnięcia organizacyjne na rzecz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za działania, które znacząco wpłynęły na jakość badań naukowych, prac rozwojowych i jakość kształcenia na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym. W roku 2018 otrzymał tytuł „Osobowość innowacji” tygodnika Wprost, nagrodę gospodarczą przyznawaną tym firmom i instytucjom, które wyznaczają rynkowe trendy i przesuwają horyzonty myślenia.
Jest pomysłodawcą i koordynatorem powstania projektu „Centrum Badań Innowacyjnych PLUS” , obejmującego naukowe inwestycje infrastrukturalne Uczelni, który został zatwierdzony do finansowania w ramach funduszy RPO i jest realizowany od 2019 r (wartość projektu ok. 150 mln zł). W ramach projektu powstaje Centrum Prewencji i Medycyny Populacyjnej, Centrum Biobankowania, Centrum Genomiki i Medycyny Spersonalizowanej, Centrum Przeciwdziałania Zdrowotnym skutkom starzenia oraz Centrum Obrazowania Molekularnego z Laboratorium Radiofarmaceutyków.
W kadencji 2016-2020 zainicjował projekt i uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia i RPO na budowę Centrum Psychiatrii, obejmującego oddział dziecięcy i dla dorosłych (40 mln zł) oraz powstanie Centrum Sztucznej Inteligencji w Medycynie (50 mln zł) na UMB. W 2019 roku UMB zajęła 11 miejsce na ok 400 Uczelni w Polsce (2-gie wśród uczelni medycznych) w konkursie na uczelnię badawczą i uzyskała wysoką ocenę ekspertów zagranicznych oraz zapewnienie Ministra Nauki finansowania projektu rozwoju „Medycyny HD” przez kolejnych 5 lat (50 mln zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny